MiastaDania - kraj uwięziony między dwoma morzami

Dania - kraj uwięziony między dwoma morzami

Dania - kraj uwięziony między dwoma morzami

Dania leży na ponad 400 wyspach rozrzuconych na Morzu Bałtyckim i Północnym. Największe z nich to Zelandia, Fionia (Fyn), Lollandia, Bornholm, Falster i Mors. Komunikację między wyspami zapewniają tunele, promy i mosty. Najbardziej spektakularnymi z nich są tzw. mosty Faro łączące Zelandię, na której znajduje się Kopenhaga, poprzez niewielką wyspę Faro, z Falster. Mniejszy most łączy Faro z wyspami Bogo i Mon. Przeprawy zostały otwarte przez królową Danii Małgorzatę II w czerwcu 1985 roku. Mosty liczą w sumie 1726 metrów długości, a najdłuższe przęsło ma 290 metrów.

Dania leży na ponad 400 wyspach rozrzuconych na Morzu Bałtyckim i Północnym, a największe z nich to Zelandia, Fionia (Fyn), Lollandia, Bornholm, Falster i Morsø. Komunikację między wyspami zapewniają tunele, promy i mosty. Najbardziej spektakularnymi z nich są tzw. mosty Farø łączące Zelandię, na której znajduje się Kopenhaga, poprzez niewielką wyspę Farø, z wyspą Falster. Mniejszy most łączy Farø z wyspami Bogø i Møn. Przeprawy zostały otwarte przez królową Danii Małgorzatę II w czerwcu 1985 roku. Mosty liczą w sumie 1726 metrów długości, a najdłuższe przęsło ma 290 metrów.

Sprawdź najlepsze oferty: www.wycieczki.wp.pl

1 / 6

Helsingør, Zelandia

Obraz
© Poom!, Licencja Creative Commons, flickr.com

Na Zelandii, największej z duńskich wysp znajduje się Helsingør (pol. Elzynor), który rozsławił na cały świat William Szekspir. Umieścił tu akcję jednej ze swoich najsłynniejszych sztuk - Hamleta, który mieszkał w zamku Kronborg. Imponująca forteca, której budowę rozpoczęto w XV wieku, od zawsze wzbudzała respekt wśród żeglarzy. Przez wieki była rezydencją królewską, obecnie znajduje się tu bogato wyposażone Muzeum Morskie. Od XVIII w. turyści mogą zwiedzać w obrębie zamku ogród i symboliczny "Grób Hamleta". Przed zamkiem znajduje się posąg innego słynnego mieszkańca Kronborga - bohatera narodowego Danii, rycerza Ogiera Duńczyka.

Sprawdź najlepsze oferty: www.wycieczki.wp.pl

2 / 6

Odense, Fionia

Obraz
© joaoa, Licencja Creative Commons, flickr.com

Fionia to druga pod względem wielkości wyspa Danii. Jest położona między Półwyspem Jutlandzkim a Zelandią i jest połączona z nimi mostami ponad cieśninami Wielkim i Małym Bełtem. Największą atrakcją wyspy jest miasto Odense, w którym urodził się Hans Christian Andersen. W domu pisarza udostępnionym do zwiedzania znajduje się muzeum, biblioteka i archiwum. Odense ma także innych znanych mieszkańców - pochodzą stąd tenisistka Karolina Woźniacka oraz słynny żużlowiec Nicki Pedersen.

Sprawdź najlepsze oferty: www.wycieczki.wp.pl

3 / 6

Ebeltoft, Jutlandia

Obraz
© SteffenHH, Licencja Creative Commons, flickr.com

Dania w 70% leży na stałym lądzie - Półwyspie Jutlandzkim, który od zachodu oblewają wody Morza Północnego, a od wschodu - Bałtyku. U brzegów półwyspu Skagen ma północnym krańcu Jutlandii można zobaczyć, jak wody Bałtyku zderzają się z wodami Morza Północnego. We wschodniej części Jutlandii znajduje się malownicze miasteczko Ebeltoft. Turyści przyjeżdżają tu ze względu na przepięknie malowane drewniane domy, kręte uliczki starego miasta oraz najdłuższy drewniany okręt świata - fregatę Jylland, która obecnie jest udostępniona jako muzeum.

Sprawdź najlepsze oferty: www.wycieczki.wp.pl

4 / 6

Dragør, Amager

Obraz
© Bo Mertz, Licencja Creative Commons, flickr.com

Zelandia jest połączona pięcioma mostami ze znacznie mniejszą wyspą - Amager. W jej południowo-wschodniej części znajduje się Dragør, XII-wieczne miasteczko, które wypełniają malowane na żółto domy pokryte czerwonymi dachami. Jednak większość turystów przyjeżdża tu nie z powodu pocztówkowych widoków. To miejsce jest popularne wśród wielbicieli surfingu, bo na tutejszych wodach panują wręcz idealne warunki do uprawiania sportów wodnych.

Sprawdź najlepsze oferty: www.wycieczki.wp.pl

5 / 6

Jesperhus, Morsø

Obraz
© Frank B. Daugaard, Licencja Creative Commons, flickr.com

W cieśninie Limfjord, dzielącej Jutlandię od położonego na północy Vendsyssel znajduje się wyspa Morsø. Największym miastem jest tutaj średniowieczne Nykøbing, w którego pobliżu utworzono w 1966 roku Jesperhus - największy park botaniczno-zoologiczny w północnej Europie. Każdego roku przyjeżdżają tu setki tysięcy turystów, by podziwiać najdłuższy w Danii wodospad, postacie z baśni Andersena utworzone z kwiatów, oraz "dżunglę" powstałą z połączonych szklarni, którą zamieszkują m.in. setki gatunków motyli oraz krokodyle i węże.

Sprawdź najlepsze oferty: www.wycieczki.wp.pl

6 / 6

Kopenhaga, Zelandia/Amager

Obraz
© sxc.hu

Stolica i największe miasto Danii - Kopenhaga również jest położona na wyspie, a nawet dwóch! Metropolia rozciąga się od wschodniego wybrzeża Zelandii po wyspę Amager, z którą jest połączona mostami. Od 1 lipca 2000 brzegi cieśniny Sund są spięte mostem, który łączy Kopenhagę ze szwedzkim Malmö. Stolica Królestwa Danii oferuje rozrywki dla każdego, nawet najbardziej wymagającego turysty - zarówno dla tych szukających wrażeń estetycznych i kulturalnych, jak i pragnących rozerwać się w mniej formalny sposób. Kopenhaga jest idealnym miastem na weekend. Można dostać się tam zarówno samolotem (lotnisko Kopenhaga-Kastrup), promem (7-9 godzin ze Świnoujścia do Ystad w Szwecji, a dalej lądem do Kopenhagi) oraz autobusami przez Niemcy.

at/if

Sprawdź najlepsze oferty: www.wycieczki.wp.pl

daniakopenhagamon

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)