Neapol - najpiękniejsze metro w Europie

Neapol - najpiękniejsze metro w Europie

Stacji metra już dawno przestały być ciemnymi i nieciekawymi tunelami. Obecnie stanowią one prawdziwe atrakcje turystyczne, będąc podziemnymi galeriami sztuki. Do niedawna absolutnym numerem jeden pod tym względem było metro w Sztokholmie. Mówi się o nim, że to najdłuższa galeria sztuki na świecie - każda ze 100 stacji ozdobiona jest dziełami 140 artystów, a część z nich wydrążona jest w skale. W tym roku pojawiła się jednak duża konkurencja dla szwedzkiej stolicy - otwarta w sierpniu 2012 roku stacja Toledo w Neapolu.

Stacje metra już dawno przestały być nieciekawymi platformami w ciemnych i dusznych tunelach. Obecnie stanowią prawdziwe atrakcje turystyczne, będąc podziemnymi galeriami sztuki. Do niedawna absolutnym numerem jeden pod tym względem było metro w Sztokholmie (na zdjęciu). Mówi się o nim, że to najdłuższa galeria sztuki na świecie - każda ze 100 stacji ozdobiona jest dziełami 140 artystów, a część z nich wydrążona jest w skale. W tym roku pojawiła się jednak duża konkurencja dla szwedzkiej stolicy - otwarta w sierpniu 2012 roku stacja Toledo w Neapolu.

Na zdjęciu: stacja Stadium w Sztokholmie

if/pw

1 / 5

Stacja Toledo - kraina czarów

Obraz
© AFP PHOTO / MARIO LAPORTA

Znajduje się na linii numer 1, łączącej miasto z dzielnicą Piscinola. Trasa nazywana jest także Metro dell’Arte ze względu na wiele dzieł sztuki, które można podziwiać na poszczególnych stacjach. Toledo jest najnowszą z nich, a autorem projektu jest Oscar Tusquets Blanca. Otwarta 3 miesiące temu stacja przyciąga o wiele więcej turystów i fotografów, którzy chcą ją podziwiać, niż faktycznych podróżnych.

2 / 5

Stacja Toledo - kraina czarów

Obraz
© AFP PHOTO / MARIO LAPORTA

Projekt przypomina bajkową krainę prosto z nowoczesnej wersji Królowej Śniegu czy stację kosmiczną z filmu fantasy. Najważniejszym jego elementem jest ogromny krater, który łączy plac znajdujący się nad metrem z lobby położonym 38 metrów pod powierzchnią ziemi. Podróż po ruchomych schodach w takim otoczeniu to niezwykła atrakcja!

3 / 5

Stacja Toledo - kraina czarów

Obraz
© Metronapoli

Przy głównym wejściu stacji Toledo można podziwiać spektakularną mozaikę _ Ferrovia Centrale per la città di Napoli, 1906 (Naples Processsion) _. Autorem projektu jest William Kentridge z RPA, a za wykonanie odpowiada jeden z lokalnych artystów.

4 / 5

Stacja Toledo - kraina czarów

Obraz
© Metronapoli

Idąc dalej można zobaczyć na ścianach 16 postaci z mitologii, a także osoby powiązane z Neapolem. Poszczególne platformy znajdują się 50 metrów pod powierzchnią ziemi. Paradoksalnie im niżej tym jaśniej – w wyższych partiach przeważają kolory ziemi i czerń, natomiast w niższych panuje kolorystyka odpowiadająca błękitowi morza.

5 / 5

Stacja Toledo - kraina czarów

Obraz
© Metronapoli

Toledo to już trzynasta stacja na trasie neapolitańskiego Metro dell’Arte. Do ciekawszych z nich należą także Universita (na zdjęciu) czy Salvator Rosa. Pierwsza z nich stanowi eksplozję kolorów i gry świateł. Stacja Salvator Rosa zachwyca ogromną liczbą prac, a projekt stanowiący połączenie przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, jest efektem współpracy wielu architektów i artystów.

if/pw

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)