Albania: 13 zachwycających miejsc
Położona w południowej Europie Albania, posiadająca dostęp do Morza Adriatyckiego na zachodzie i Morza Jońskiego na południu, wciąż pozostaje niedoceniana przez turystów z Polski. Tymczasem kraj, oddzielony od Włoch jedynie wąską cieśniną Otranto i posiadający 362 kilometry wybrzeża morskiego, wyróżnia się niezwykłą urodą. Poza wspaniałymi plażami, bogactwo kraju stanowią miasta z licznymi zabytkami, a także wyjątkowe cuda natury.
Położona w południowej Europie Albania, posiadająca dostęp do Morza Adriatyckiego na zachodzie i Morza Jońskiego na południu, wciąż pozostaje niedoceniana przez turystów z Polski. Tymczasem kraj, oddzielony od Włoch jedynie wąską cieśniną Otranto i posiadający 362 kilometry wybrzeża morskiego, wyróżnia się niezwykłą urodą. Poza wspaniałymi plażami, jego bogactwo stanowią miasta z licznymi zabytkami, a także wyjątkowe cuda natury.
Naszą listę otwiera Porto Palermo - zatoka w pobliżu Himary, na południowym krańcu kraju. Zakątek przyciąga turystów czystą, ciepłą wodą, a także tajemniczym zamkiem na półwyspie. To jedna z kilku twierdz na terenie Albanii, które do dziś świadczą o potędze Imperium Osmańskiego sprzed ponad 200 lat.
if/at
Kruja
Będąc w środkowej części kraju nie można także ominąć miasta Kruja, które znajduje się ok. 20 km od Tirany. Może chwalić się bardzo bogatą historią, a charakterystyczna, górująca nad miastem warownia jest dla Albańczyków prawdziwym skarbem narodowym. W średniowieczu była miejscem słynnych walk pod wodzą Skanderbega. Dziś jest on bohaterem narodowym, a w zamku działa muzeum dotyczące jego osoby.
Jezioro Szkoderskie
Jezioro Szkoderskie znajduje się na na granicy Albanii (1/3 powierzchni) i Czarnogóry. Jest ono największym na Półwyspie Bałkańskim. Powierzchnia zbiornika jest zmienna i wynosi ok. 360–550 km kw. Stanowi dom dla licznych gatunków ptaków, m.in. pelikanów, kormoranów i czapli. Największe miasto to Szkodra, które znajduje się właśnie po stronie albańskiej.
Saranda
Jedną z perełek nad Morzem Jońskim jest Saranda – kurort położony niedaleko granicy z Grecją. Jego nazwa oznacza "Czterdziestu Świętych" i nawiązuje do Czterdziestu męczenników z Sebasty. Miejscowość zdaje się być przyklejona do zboczy łańcucha górskiego Mali i Gjerë. Turystyka rozwija się tu leniwie, ale Albania z roku na rok zyskuje na popularności, więc można się spodziewać, że wkrótce będzie stanowić jedno z najważniejszych źródeł utrzymania mieszkańców Sarandy.
if/at
Berat
Berat, miasto w środkowej Albanii, leży u stóp masywu górskiego Tomori. Może poszczycić się najlepiej zachowaną starówką z czasów osmańskich w całym kraju. Do licznych zabytków należy m.in. Twierdza Albanorum czy kamienny most Ahmeta Kurt Paszy z 1780 roku. Nazywa się je „miastem tysiąca okien” ze względu na charakterystyczne położenie na stoku wzgórza.
Kanion Osum
Rzeka Osum płynie ma południu kraju na długości ok. 160 km. Momentami wije się przez górskie wąwozy, których strome ściany mają nawet do 100 m wysokości! Stwarza to doskonałe warunki do raftingu – w sezonie wąwóz wypełniony jest fanami aktywnego wypoczynku.
Gjirokastra
Gjirokastra podobnie jak Berat jest miastem-muzeum. Niezwykłej urody starówka odznacza się charakterystyczną zabudową, a tutejsze ulice są wyjątkowo strome, przez co o Gjirokastrze zwykło się mówić "miasto tysiąca schodów". Na liście UNESCO widnieje od 2005 roku.
Góry Północnoalbańskie
Góry Północnoalbańskie na pierwszy rzut oka do złudzenia przypominają sielskie krajobrazy Alp w Austrii czy Szwajcarii. Nie są jednak tak wysokie - najwyższy szczyt to Maja e Jezercës o wysokości 2694 m n.p.m. Zielone doliny, w których kryją się góralskie chaty i malownicze kościółki, zachęcają do wędrówek.
Albańska Riwiera
Pas wybrzeża w obwodzie Wlora zaczynający się w północnej części regionu w pobliżu Parku Narodowego Llogara, a kończący się na południu w Lukove, Albańczycy nazywają Bregu. Znajdziemy tu dziesiątki malowniczych wiosek ukrytych wśród gór i masę dziewiczych plaż, które swoją urodą dorównują tym w Chorwacji czy Grecji.
Syri i Kaltër
W zachodniej części łańcucha górskiego Mali i Gjerë kryje się za to kraina niezwykłych źródeł Syri i Kaltër. Nazwa pochodzi od najbardziej malowniczego z kilkunastu znajdujących się tu zbiorników, a w dosłownym tłumaczeniu oznacza Błękitne Oko. Albańczycy chętnie przyjeżdżają tu na całodzienny piknik, a turyści odwiedzają restaurację położoną tuż nad jednym z 18 źródeł. Kąpiel czy nurkowanie są dozwolone, ale decydują się na nie wyłącznie odważni - średnia temperatura rajskiego źródła wynosi jedynie 10 stopni Celsjusza.
Jeziora Koman i Fierza
Region Kukes charakteryzuje się wspaniałym krajobrazem – przeważają tu wspaniałe górskie szczyty i ukryte pośród nich jeziora. Do najbardziej zachwycających należą Koman i Fierza. Można wybrać się na rejs statkiem, podczas którego można podziwiać wspaniałe zielone klify i ulokowane na brzegu wioski.
Butrint
Kolejnym albańskim zakątkiem, który widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO jest Butrint. Jego historia sięga starożytności – wówczas powstała tu osada iliryjska, następnie przechodziła z rąk do rąk. M.in. była pod rządami Rzymu czy Wenecji. Dziś znajduje się tu stanowisko archeologiczne, a teren wokół jest pod ochroną – ustanowiono tu Park Narodowy Butrint.
Jezioro Ochrydzkie
Jezioro Ochrydzkie, rozdzielone między Albanię i Macedonię, jest najstarszym jeziorem w Europie i najgłębszym na całych Bałkanach. Na jego brzegach zachowało się wiele średniowiecznych zabytków. Wraz z leżącym po macedońskiej stronie miastem Ochryda zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.