Albania: 13 zachwycających miejsc

Albania: 13 zachwycających miejsc

Położona w południowej Europie Albania, posiadająca dostęp do Morza Adriatyckiego na zachodzie i Morza Jońskiego na południu, wciąż pozostaje niedoceniana przez turystów z Polski. Tymczasem kraj, oddzielony od Włoch jedynie wąską cieśniną Otranto i posiadający 362 kilometry wybrzeża morskiego, wyróżnia się niezwykłą urodą. Poza wspaniałymi plażami, bogactwo kraju stanowią miasta z licznymi zabytkami, a także wyjątkowe cuda natury.

Położona w południowej Europie Albania, posiadająca dostęp do Morza Adriatyckiego na zachodzie i Morza Jońskiego na południu, wciąż pozostaje niedoceniana przez turystów z Polski. Tymczasem kraj, oddzielony od Włoch jedynie wąską cieśniną Otranto i posiadający 362 kilometry wybrzeża morskiego, wyróżnia się niezwykłą urodą. Poza wspaniałymi plażami, jego bogactwo stanowią miasta z licznymi zabytkami, a także wyjątkowe cuda natury.

Naszą listę otwiera Porto Palermo - zatoka w pobliżu Himary, na południowym krańcu kraju. Zakątek przyciąga turystów czystą, ciepłą wodą, a także tajemniczym zamkiem na półwyspie. To jedna z kilku twierdz na terenie Albanii, które do dziś świadczą o potędze Imperium Osmańskiego sprzed ponad 200 lat.

if/at

1 / 12

Kruja

Obraz
© Licencja Creative Commons by Stefan Kühn, Wikimedia Commons

Będąc w środkowej części kraju nie można także ominąć miasta Kruja, które znajduje się ok. 20 km od Tirany. Może chwalić się bardzo bogatą historią, a charakterystyczna, górująca nad miastem warownia jest dla Albańczyków prawdziwym skarbem narodowym. W średniowieczu była miejscem słynnych walk pod wodzą Skanderbega. Dziś jest on bohaterem narodowym, a w zamku działa muzeum dotyczące jego osoby.

2 / 12

Jezioro Szkoderskie

Obraz
© Licencja Creative Commons by Stefan Kühn, Wikimedia Commons

Jezioro Szkoderskie znajduje się na na granicy Albanii (1/3 powierzchni) i Czarnogóry. Jest ono największym na Półwyspie Bałkańskim. Powierzchnia zbiornika jest zmienna i wynosi ok. 360–550 km kw. Stanowi dom dla licznych gatunków ptaków, m.in. pelikanów, kormoranów i czapli. Największe miasto to Szkodra, które znajduje się właśnie po stronie albańskiej.

3 / 12

Saranda

Obraz
© Licencja Creative Commons by Stefan Kühn, Wikimedia Commons

Jedną z perełek nad Morzem Jońskim jest Saranda – kurort położony niedaleko granicy z Grecją. Jego nazwa oznacza "Czterdziestu Świętych" i nawiązuje do Czterdziestu męczenników z Sebasty. Miejscowość zdaje się być przyklejona do zboczy łańcucha górskiego Mali i Gjerë. Turystyka rozwija się tu leniwie, ale Albania z roku na rok zyskuje na popularności, więc można się spodziewać, że wkrótce będzie stanowić jedno z najważniejszych źródeł utrzymania mieszkańców Sarandy.

if/at

4 / 12

Berat

Obraz
© Thinstock

Berat, miasto w środkowej Albanii, leży u stóp masywu górskiego Tomori. Może poszczycić się najlepiej zachowaną starówką z czasów osmańskich w całym kraju. Do licznych zabytków należy m.in. Twierdza Albanorum czy kamienny most Ahmeta Kurt Paszy z 1780 roku. Nazywa się je „miastem tysiąca okien” ze względu na charakterystyczne położenie na stoku wzgórza.

5 / 12

Kanion Osum

Obraz
© Discover Albania

Rzeka Osum płynie ma południu kraju na długości ok. 160 km. Momentami wije się przez górskie wąwozy, których strome ściany mają nawet do 100 m wysokości! Stwarza to doskonałe warunki do raftingu – w sezonie wąwóz wypełniony jest fanami aktywnego wypoczynku.

6 / 12

Gjirokastra

Obraz
© Discover Albania

Gjirokastra podobnie jak Berat jest miastem-muzeum. Niezwykłej urody starówka odznacza się charakterystyczną zabudową, a tutejsze ulice są wyjątkowo strome, przez co o Gjirokastrze zwykło się mówić "miasto tysiąca schodów". Na liście UNESCO widnieje od 2005 roku.

7 / 12

Góry Północnoalbańskie

Obraz
© Discover Albania

Góry Północnoalbańskie na pierwszy rzut oka do złudzenia przypominają sielskie krajobrazy Alp w Austrii czy Szwajcarii. Nie są jednak tak wysokie - najwyższy szczyt to Maja e Jezercës o wysokości 2694 m n.p.m. Zielone doliny, w których kryją się góralskie chaty i malownicze kościółki, zachęcają do wędrówek.

8 / 12

Albańska Riwiera

Obraz
© Discover Albania

Pas wybrzeża w obwodzie Wlora zaczynający się w północnej części regionu w pobliżu Parku Narodowego Llogara, a kończący się na południu w Lukove, Albańczycy nazywają Bregu. Znajdziemy tu dziesiątki malowniczych wiosek ukrytych wśród gór i masę dziewiczych plaż, które swoją urodą dorównują tym w Chorwacji czy Grecji.

9 / 12

Syri i Kaltër

Obraz
© Licencja Creative Commons by Timon91, flickr.com

W zachodniej części łańcucha górskiego Mali i Gjerë kryje się za to kraina niezwykłych źródeł Syri i Kaltër. Nazwa pochodzi od najbardziej malowniczego z kilkunastu znajdujących się tu zbiorników, a w dosłownym tłumaczeniu oznacza Błękitne Oko. Albańczycy chętnie przyjeżdżają tu na całodzienny piknik, a turyści odwiedzają restaurację położoną tuż nad jednym z 18 źródeł. Kąpiel czy nurkowanie są dozwolone, ale decydują się na nie wyłącznie odważni - średnia temperatura rajskiego źródła wynosi jedynie 10 stopni Celsjusza.

10 / 12

Jeziora Koman i Fierza

Obraz
© Discover Albania

Region Kukes charakteryzuje się wspaniałym krajobrazem – przeważają tu wspaniałe górskie szczyty i ukryte pośród nich jeziora. Do najbardziej zachwycających należą Koman i Fierza. Można wybrać się na rejs statkiem, podczas którego można podziwiać wspaniałe zielone klify i ulokowane na brzegu wioski.

11 / 12

Butrint

Obraz
© Discover Albania

Kolejnym albańskim zakątkiem, który widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO jest Butrint. Jego historia sięga starożytności – wówczas powstała tu osada iliryjska, następnie przechodziła z rąk do rąk. M.in. była pod rządami Rzymu czy Wenecji. Dziś znajduje się tu stanowisko archeologiczne, a teren wokół jest pod ochroną – ustanowiono tu Park Narodowy Butrint.

12 / 12

Jezioro Ochrydzkie

Obraz
© Licencja Creative Commons by Aleksandar Kolov, flickr.com

Jezioro Ochrydzkie, rozdzielone między Albanię i Macedonię, jest najstarszym jeziorem w Europie i najgłębszym na całych Bałkanach. Na jego brzegach zachowało się wiele średniowiecznych zabytków. Wraz z leżącym po macedońskiej stronie miastem Ochryda zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

albaniaalbania atrakcjegjirokastra

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (8)