Najpiękniejsze polskie pałace

Najpiękniejsze polskie pałace

Dla wielu Polska jest jednym z najpiękniejszych krajów świata. Może pochwalić się unikatowymi w skali światowej atrakcjami, a turystów przyciąga nie tylko zachwycająca przyroda i uroki polskiego krajobrazu, ale także wspaniałe zabytki, takie jak Wawel, Belweder czy Wilanów. To jedne z najznamienitszych polskich rezydencji, jednak Polska kryje w sobie dużo więcej niezwykle urokliwych zamków i pałaców. Kiedyś służyły arystokratycznym rodom, dziś w ich komnatach może spędzić urlop każdy.

Dla wielu Polska jest jednym z najpiękniejszych krajów świata. Może pochwalić się unikatowymi w skali światowej atrakcjami, a turystów przyciąga nie tylko zachwycająca przyroda i uroki polskiego krajobrazu, ale także wspaniałe zabytki, takie jak Wawel, Belweder czy Wilanów. To jedne z najznamienitszych polskich rezydencji, jednak Polska kryje w sobie dużo więcej niezwykle urokliwych zamków i pałaców. Kiedyś służyły arystokratycznym rodom, dziś w ich komnatach może spędzić urlop każdy.

Pałac w Radziejowicach to jedna z najbardziej znanych rezydencji podwarszawskich, która zagrała w dziesiątkach filmów i seriali. Była domem Czyńskich w Znachorze i pałacem hrabiny Koniecpolskiej w Karierze Nikodema Dyzmy. Została zbudowana przez prymasa Michała Radziejowskiego około 1680 roku. W 1782 roku rezydencja przeszła w ręce Krasińskich, którzy przebudowali pałac na klasycystyczny. Tuż obok, na ruinach renesansowej budowli wzniesiono niewielki neogotycki zameczek połączony z pałacem galerią. Po wojnie utworzono tu dom pracy twórczej. Podczas pobytu w Radziejowicach warto zwiedzić miejscowy klasycystyczny kościół projektu Jakuba Kubickiego z 1822 roku.

pw/if

1 / 9

Strzekęcino

Obraz
© www.hotel-bursztynowy-palac.pl

Otoczony wspaniałym parkiem pałac w Strzekęcinie został wzniesiony w latach 1899-1901 przez ród von Kamecke. Eklektyczna rezydencja nazywana jest dziś "Bursztynowym Pałacem". Nie jest jasne, czy swoją nazwę otrzymał ze względu na elewację o barwie bursztynu, czy też może z powodu licznej kolekcji biżuterii, zgromadzonej przez żonę właściciela - Kartza von Kamecke. Po wojnie teren przejęło wojsko - mieszkał tutaj podobno marszałek Żukow. Dziś 1994 roku w pięknie odnowionym pałacu funkcjonuje hotel.

2 / 9

Moszna

Obraz
© Flickr.com by PolandMFA Licencja CC

Zamek w Mosznej to budowla zupełnie niezwykła, przywodząca na myśl skojarzenia z bajkami Disney'a. Powstał jednak na długo przed tym, zanim Amerykanie nakręcili pierwszą bajkę o Kopciuszku czy Królewnie Śnieżce. Położony w województwie opolskim uchodzi za jedną z najbardziej malowniczych rezydencji w Polsce. Zróżnicowana eklektyczna bryła najeżona jest niemal setką wież i wieżyczek. Pochodzący z drugiej połowy XIX wieku. Najprawdopodobniej pierwszy pałac stanął tu w 1768 roku, za czasów Wilhelma von Reisewitza. Barokowa budowla dotrwała do 1896 roku, kiedy to niemal doszczętnie spłonęła. Po pożarze, który strawił wnętrza i dachy rezydencji, odbudowano zamek uzupełniając go o neogotyckie skrzydło wschodnie wraz z oranżerią. Równie wspaniały jak zamek jest 100-hektarowy park i wkomponowane w otaczającą pałac zieleń zabudowania gospodarcze, które od 1948 roku wykorzystywane w części przez stadninę.

3 / 9

Zameczek Myśliwski Promnice

Obraz
© Hachette Polska

Zameczek Myśliwski w Promnicach usytuowany w południowo-zachodniej części jeziora Paprocańskiego był niegdyś leśną rezydencją rodziny Hochbergów. Został wzniesiony w 1861 roku wedle projektu Oliviera Pavelta na polecenie Jana Henryka XI Hochberga. Niestety w 6 lat po budowie rezydencja doszczętnie spłonęła. Obecny pałac utrzymany w stylu gotyku z elementami konstrukcji szachulcowej został wybudowany w latach 1867-1868. Od tego czasu rezydencję odwiedzali najznamienitsi goście Hochbergów, jak choćby cesarz Wilhelm II, a w 2003 roku spotkali się tu prezydenci Polski, Węgier, Słowacji i Czech.

4 / 9

Mierzęcin

Obraz
© www.palacmierzecin.pl

Pałac Mierzęcin został wzniesiony w latach 1861-1863 na polecenie Roberta Friedricha von Waldow. Wybudowany w stylu neogotyku angielskiego przetrwał praktycznie w nienaruszonym stanie obie wojny. Ta romantyczna budowla popadła w największą ruinę po 1992 roku, kiedy była w rękach Skarbu Państwa. Opuszczony pałac niszczał aż do 1998 roku, kiedy przeszedł w ręce prywatne. Nowi właściciele przywrócili mu dawny blask i dziś każdy z odwiedzających może cieszyć oko nie tylko zachwycającą architekturą pałacu, ale również otaczającym go imponującym parkiem o powierzchni ponad 15 ha.

5 / 9

Kliczków

Obraz
© Hachette Polska

Zamek w Kliczkowie, neorenesansowa rezydencja dworska otoczona starym parkiem, leży pośród Borów Dolnośląskich, w odległości 12 km od Bolesławca. Początki Kliczkowa sięgają 1297 roku, kiedy książę świdnicko-jaworski Bolko I Surowy wzniósł warownię, która w 1390 roku stała się własnością von Rechenbergów. Renesansowy dwór wzniesiono na przełomie XVI i XVII wieku. Kamienna budowla miała aż 20 komnat, w tym dwie sale balowe i była otoczona licznymi zabudowaniami gospodarczymi. Od samego początku rezydencja była nieustannie rozbudowywana i modernizowana. W latach 90. zamek przekształcono na hotel, w którym znajduje się centrum SPA, basen, korty tenisowe, a także ośrodek jeździecki.

6 / 9

Olszanica

Obraz
© Hachette Polska

Dwór w Olszanicy stanął w pierwszej połowie XVI wieku, kiedy Piotr Kmita opuścił zrujnowany Sobień i przeniósł się do Leska. Rezydencja z czasem nabrała obronnego charakteru - wybudowano tu bastiony oraz wykopano fosę. W 1905 roku nowi właściciele - Jordanowie przebudowali skromny dwór na pałac nawiązujący do neogotyku. Parterowa rezydencja z wieżą zwieńczoną strzelistym hełmem jest malowniczo wkomponowana w otaczającą zieleń. Pałac w Olszanicy przetrwał zawieruchę wojenną i dziś znajduje się tu ośrodek wypoczynkowy.

7 / 9

Krasiczyn

Obraz
© Flickr.com by Jeroen Fossaert Licencja CC

Zamek w Krasiczynie powstał w miejscu o długiej tradycji osadniczej leżącym na trakcie z Przemyśla do Sanoka, na prawym brzegu Sanu. Pierwotny drewniany pałac został prawdopodobnie wzniesiony już w końcu XIV wieku przez braci Pawła i Janota, protoplastów rodu Orzechowskich. W latach 1598-1633 ówczesny właściciel Marcin Krasicki rozbudował i przekształcił rezydencję w duchu manieryzmu. W rezydencji gościł m.in. król Zygmunt III Waza czy król August II. Ograbiony i zniszczony przez wojska carskie w 1726 roku pałac już nigdy nie odzyskał dawnej świetności.

8 / 9

Rzucewo

Obraz
© Flickr.com by Tomasz Przechlewski Licencja CC

Ten neogotycki pałac powstał, gdy Rzucewo *należało do rodziny von Belowów. Wzniesiono go w latach 1840-1845 według projektu jednego z najwybitniejszych architektów ówczesnych Prus, Friedricha Augusta Stďż˝źlera. Budowla ta, malowniczo wznosząca się na wysokiej skarpie nad Zatoką Pucką, jest jednym z najwspanialszych zabytków XIX-wiecznej architektury na Pomorzu. Z *Rzucewa do pobliskiego Osłonina prowadzi malownicza aleja lipowa, którą zasadził sam Jan III Sobieski.

9 / 9

Rokosowo

Obraz
© Wikipedia.org by Lotek70 Licencja CC

Ziemie, na których stoi dzisiejszy pałac należały początkowo do rodu Rokosowskich, herbu Glaubicz. Przechodziły następnie w posiadanie różnych rodzin, by ostatecznie stać się własnością Józefa Mycielskiego, który w połowie XIX wieku zlecił zbudowanie neogotyckiej rezydencji. Budowla ma renesansowe elementy i nietypową dla pałacu fosę, która jest pozostałością po wcześniejszym dworze. Dziś mieści się tu Ośrodek Integracji Europejskiej.

Hachette Polska/pw/if

pałacmosznakrasiczyn

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)