Lubelszczyzna - nieodkryte zakątki
Atrakcje Lubelszczyzny to nie tylko zamek w Lublinie, przepiękne cerkwie Hrebennego czy park w Puławach. Ten region Polski ma znacznie więcej do zaoferowania. Zjawiskowe zamki i pałace, tajemnicze źródła i zapierające dech w piersiach krajobrazy są w stanie zauroczyć każdego. Oto niektóre miejsca tej wyjątkowej części naszego kraju.
Atrakcje Lubelszczyzny to nie tylko zamek w Lublinie, przepiękne cerkwie Hrebennego czy park w Puławach. Ten region Polski ma znacznie więcej do zaoferowania. Zjawiskowe zamki i pałace, tajemnicze źródła i zapierające dech w piersiach krajobrazy są w stanie zauroczyć każdego. Oto niektóre miejsca tej wyjątkowej części naszego kraju.
Roztocze, kraina leśnych wąwozów i pól, które niektórym mogą kojarzyć się z Toskanią leży na granicy Wyżyny Lubelskiej i Podola. To prawdziwie pierwotna dzicz, w której występują zarówno pospolite gatunki roślin i zwierząt, jak i te wyjątkowo rzadkie. To idealne tereny na wyprawy rowerowe dla tych, którym niestraszne są pagórki. Miejscem, które obowiązkowo trzeba odwiedzić jest Roztoczański Park Narodowy z hodowlą koników polskich.
at/udm
Kozłówka
Z rodem Zamojskich kojarzy się przede wszystkim Zamość, jednak drugą rezydencją rodziny była położona 33 km na północ od Lublina Kozłówka. Do dziś zachował się tam wspaniały zespół pałacowo-parkowy, który jest prawdziwą perłą Lubelszczyzny. Ta jedna z największych magnackich posiadłości w naszym kraju mieści obecnie bogato wyposażone muzeum socrealizmu.
Nałęczów
Około 28 km na zachód od Lublina, na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego znajduje się uzdrowisko Nałęczów. Należy ono do tzw. trójkąta turystycznego, w którego skład wchodzą także Puławy i Kazimierz Dolny. To jedyne w Polsce miejsce, do którego trafiają kuracjusze z problemami kardiologicznymi oraz w stanie ogólnego wyczerpania psychofizycznego. Specyficzny mikroklimat przyczynia się również do samoczynnego obniżenia ciśnienia krwi. Ale Nałęczów to nie tylko uzdrowisko - od kilku lat to także popularna miejscowość letniskowa, którą chętnie odwiedzają turyści. Popularnością cieszy się Park Zdrojowy, liczne zabytkowe wille, a także wiele tras spacerowych i rowerowych. Wielbiciele kolejek wąskotorowych powinni przejechać się liczącą 54 km Nadwiślańską Koleją Dojazdową, która została wpisana na listę zabytków.
Dęblin
Dla tych, którzy nasycili się pięknem Puław, a także dla wielbicieli turystyki militarnej miłą niespodzianką będzie spotkanie oko w oko z surową architekturą cytadeli w Dęblinie. Położona 25 km na północ od Puław twierdza powstała w XIX wieku i nosiła w tym czasie nazwę Iwanogrodu, od imienia ówczesnego namiestnika Królestwa Polskiego Iwana Paskiewicza. Niestety nie zachowała się w całości, jednak to, co z niej pozostało do naszych czasów może dać pojęcie o jej rozmachu. W okresie międzywojennym stacjonowały tu jednostki wojska polskiego, mieściła się tu także słynna Szkoła Orląt, obecnie znana pod nazwą Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych.
Janów Podlaski
Stadnina koni w Janowie Podlaskim (144 km na północ od Lublina) powstała na początku XIX wieku, a w jej skład wchodziła szkoła weterynaryjna, hippiki i ujeżdżania. Obecnie to miejsce znane jest hodowcom koni z całego świata. To tu na zakupy przyjeżdżają arabscy szejkowie i gwiazdy rocka, a coroczne aukcje koni czystej krwi arabskiej ściągają celebrytów pragnących nie tylko wzbogacić swoje stadniny, ale także pokazać się w najlepszym towarzystwie.
Na zdjęciu: klacz Etnologia, którą w 2012 roku za 370 tys. euro kupiła Shirley Watts, żona perkusisty Rolling Stones, Charliego Wattsa.
Radzyń Podlaski
Śmiało można powiedzieć, że leżący ok. 70 km na północ od Lublina Radzyń Podlaski jest graniczną miejscowością Mazowsza i Małopolski. W mieście znajduje się zespół pałacowy należący niegdyś do rodziny Potockich. Ta pochodząca z XVIII wieku zdobiona licznymi rzeźbami rezydencja należy do najpiękniejszych budowli w stylu rokoko w Polsce. Architekt, Jakub Fontana, znany ze współpracy przy budowie pałacu Branickich w Białymstoku, przebudowie wnętrz Zamku Królewskiego w Warszawie czy warszawskiego Pałacu pod Blachą, zaprojektował również ogród otaczający pałac, oranżerię i całe założenie parkowe. Niestety, wstęp do pałacu jest ograniczony, ponieważ mieści się w nim m.in. sąd rejonowy, państwowa szkoła muzyczna i miejska biblioteka publiczna. Bez przeszkód natomiast można natomiast spacerować po pałacowym dziedzińcu.
Parki krajobrazowe
Na terenie województwa lubelskiego znajdziemy kilkanaście parków krajobrazowych, z których każdy może się pochwalić zarówno wyjątkową fauną, jak i florą. Miejsca takie jak Kazimierski czy Chełmski Park Krajobrazowy kuszą dziką przyrodą i nieskażoną naturą. Jednym z piękniejszych miejsc jest Krzczonowski Park Krajobrazowy (35 km od Lublina), gdzie znajduje się aż 45 źródeł nawadniających tutejsze strumienie i jeziora. Jedno z nich nosi nazwę... Śmierdzącego Źródełka. Nazwa tego urokliwego miejsca bynajmniej nie pochodzi od nieprzyjemnego zapachu, a od mrocznej historii z nim związanej. W jego pobliżu, w czasie potopu szwedzkiego litewskie wojska wierne królowi Janowi Kazimierzowi zmasakrowały oddział Szwedów. Najeźdźców wyrżnięto w pień, a okoliczni chłopi, bojąc się odwetu ze strony Szwedów pozostawili zabitych żołnierzy na polanie. W tym czasie panował upał, zatem zwłoki nie dość, że zaczęły szybko gnić, to jeszcze zostały rozszarpane przez okoliczne zwierzęta. Rozkładające się ciała leżały
w pobliżu bijącego źródła, które od tamtego czasu zaczęto nazywać śmierdzącym.
Zamek w Janowcu
Na wiślanej skarpie niedaleko Kazimierza Dolnego leżą monumentalne ruiny renesansowej twierdzy. To zamek w Janowcu, którego początki sięgają XVI wieku, a jego burzliwe dzieje mogłyby posłużyć za scenariusz filmu sensacyjnego. Palony i plądrowany w czasie wojen był regularnie przebudowywany. W końcu, w XVIII wieku właściciel - Jerzy Marcin Lubomirski, przegrał go w karty, a sam zamek w ciągu następnych kilkudziesięciu lat popadł w ruinę. Od 1993 roku jest stopniowo remontowany i stanowi oddział Muzeum Nadwiślańskiego z siedzibą w Kazimierzu Dolnym.
at/if