Szczawnica - idealne miejsce na weekend w Polsce

Szczawnica - idealne miejsce na weekend w Polsce
Źródło zdjęć: © archiwum Thermaleo

Na terenie Polski znajduje się wiele miejsc o szczególnych właściwościach leczniczych, w których od wieków kuracjusze korzystają z wyjątkowego klimatu i walorów przyrodniczych. Niestety większości polskich uzdrowisk jest jeszcze daleko do europejskich standardów. Na szczęście powoli się to zmienia, czego najlepszym przykładem jest Szczawnica. Jeszcze do niedawna mogła się pochwalić opinią zaniedbanego kurortu, który czasy świetności ma już za sobą. Na przestrzeni ostatnich lat miasto przeszło jednak zaskakującą metamorfozę w uzdrowisko o wysokim standardzie, które z powodzeniem można porównać do słynnych górskich kurortów w Szwajcarii czy Austrii. Szczawnica z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów z zagranicy, którzy doceniają nie tylko jej walory lecznicze, ale także piękne położenie, bogatą infrastrukturę oraz masę atrakcji w okolicy. Poznajcie bliżej najszybciej rozwijające się uzdrowisko w Polsce!

Na terenie Polski znajduje się wiele miejsc o szczególnych właściwościach leczniczych, w których od wieków kuracjusze korzystają z wyjątkowego klimatu i walorów przyrodniczych. Niestety większości polskich uzdrowisk jest jeszcze daleko do europejskich standardów. Na szczęście powoli się to zmienia, czego najlepszym przykładem jest Szczawnica. Jeszcze do niedawna mogła się pochwalić opinią zaniedbanego kurortu, który czasy świetności ma już za sobą. Na przestrzeni ostatnich lat, dzięki rodzinie Mańkowskich (spadkobiercy Adama hr. Stadnickiego), miasto przeszło jednak zaskakującą metamorfozę. Dziś jest to uzdrowisko o wysokim standardzie, które z powodzeniem można porównać do słynnych górskich kurortów w Szwajcarii czy Austrii. Szczawnica z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów z zagranicy, którzy doceniają nie tylko jej walory lecznicze, ale także piękne położenie, bogatą infrastrukturę oraz masę atrakcji w okolicy. Poznajcie bliżej najszybciej rozwijające się uzdrowisko w Polsce!

if/pw

1 / 9

Szczawnica - kurort między Pieninami i Beskidem Sądeckim

Obraz
© Marek Majerczak/archiwum Thermaleo

Uzdrowisko położone jest w jednym z najpiękniejszych zakątków Polski. Usytuowanie w dolinie Grajcarka (promenada nad rzeką to najdłuższy deptak w Polsce!), prawobrzeżnego dopływu Dunajca pomiędzy łańcuchem Pienin i Beskidem Sądeckim tworzy znakomity mikroklimat sprzyjający poprawie zdrowia i kondycji górnych dróg oddechowych. Na terenie kurortu znajdują się źródła dwunastu kwaśnych wód - szczaw. Pierwsze wzmianki o ich walorach pochodzą aż z XV wieku. Po dziś dzień z ich leczniczych właściwości korzystają kuracjusze z całego świata.

2 / 9

Pijalnia Wód Mineralnych, Szczawnica

Obraz
© archiwum Thermaleo

Jednym z najważniejszych miejsc na terenie uzdrowiska jest Pijalnia Wód Mineralnych, gdzie do dyspozycji kuracjuszy są szczawy wodorowęglanowe, sodowe, jodkowe i bromkowe bogate w sole mineralne oraz liczne mikroelementy. Znajduje się we wschodniej części Placu Dietla *w stylowym *"Domu nad zdrojami". Wybudował go Józef Stefan Szalay w ramach tworzenia tzw. Górnego Zakładu Zdrojowego w 1863 roku. Niestety w 2002 roku budynek został zniszczony przez pożar. Przed pięcioma laty odtworzono go w jego historycznej formie.

3 / 9

Plac Dietla, Szczawnica

Obraz
© archiwum Thermaleo

W 2008 roku odrestaurowano w historycznej formie nie tylko wspomniany "Dom nad zdrojami", ale także całą wschodnią pierzeję Placu Dietla, w tym dwie wille "Holenderkę" i "Szwajcarkę". Nowego blasku nabrała również Cafe Helenka, w której wciąż żywa jest tradycja i regionalne akcenty, a z jej zewnętrznych tarasów rozciąga się widok na Plac Dietla oraz zabytki pienińskiej architektury. W 2010 roku oddano Muzeum Uzdrowiska, a w 2011 roku zakończyła się odbudowa Dworku Gościnnego, będącego obecnie prawdziwą Perłą Szczawnicy.

4 / 9

Dworek Gościnny, Szczawnica

Obraz
© archiwum Thermaleo

Dworek Gościnny * nazywa się "pienińskim salonem", a jego historia sięga XIX wieku. Budynek, zwany także Kurhausem, został uroczyście otwarty w 1884 roku. Czasy jego świetności zakończył pożar, który doszczętnie zniszczył drewnianą konstrukcję. W 2008 roku rozpoczęto jego odbudowę zgodnie z pierwowzorem. *Dworek Gościnny zachwyca swym wnętrzem, gdzie w sposób harmonijny łączą się elementy tradycyjnej architektury z nowoczesnymi akcentami. Odbywają się w nim konferencje i kongresy, koncerty, sztuki teatralne, jak i bale czy imprezy.

5 / 9

Wycieczki ze Szczawnicy - spływ Dunajcem

Obraz
© kapa196628 - Fotolia.com

Podczas pobytu w uzdrowisku warto wybrać się na kilka wycieczek, ponieważ okolica jest pełna atrakcji. Największą liczbę turystów przyciąga przełom rzeki Dunajec, będący hitem turystycznym na europejską skalę. Rzeka płynie na odcinku prawie 250 kilometrów na terenie Polski i Słowacji. Najciekawsza partia znajduje się pomiędzy Sromowcami Niżnymi a Szczawnicą. Od wielu lat organizowane są tu słynne spływy, których historia sięga pierwszej połowy XIX wieku. Na jednej tratwie może zmieścić się 12 osób, którym towarzyszą dwaj flisacy. Na trasie znajduje się kilka ostrych zakoli, a szybkość pokonania trasy zależą także od stanu wody. Stałym elementem są natomiast piękne widoki - ściany górskie sięgają tu 300 metrów!

6 / 9

Wycieczki ze Szczawnicy - Sokolica

Obraz
© januszlipinski - Fotolia.com

Warto zobaczyć także Dunajec z lotu ptaka, wybierając się na przykład na pieszą wycieczkę na szczyt Sokolicy (747 m n.p.m.), na którą prowadzi szlak ze Szczawnicy. Nazwa zdradza nam, że kiedyś swoje gniazdo miały tu sokoły. Uroku tutejszej panoramie dodaje reliktowa sosna, znajdująca się pod samym szczytem. Sokolica stanowi przepiękny punkt widokowy nie tylko na Pieniny i przełom Dunajca. Widać stąd również szczyty Tatr Bielskich i Wysokich.

7 / 9

Wycieczki ze Szczawnicy - Trzy Korony

Obraz
© dziewul - Fotolia.com

Punktem obowiązkowym podczas urlopu w tej części kraju jest także zdobycie Trzech Koron - najwyższego szczytu Pienin Środkowych i najbardziej charakterystycznego miejsca całego regionu. Prowadzi na niego kilka szlaków, m.in. ze Szczawnicy. Partia szczytowa składa się z pięciu wapiennych turni. Na najwyższej z nich, czyli Okrąglicy (982 m n.p.m.) znajduje się platforma widokowa, z której roztacza się wspaniały widok na Dunajec i Magurę Spiską.

8 / 9

Wycieczki ze Szczawnicy - rowerem po Pieninach

Obraz
© mch67 - Fotolia.com

Szczawnica to także doskonałe miejsce dla rowerzystów - w okolicy znajdziemy mnóstwo szlaków, które powiodą nas do ciekawych atrakcji. Jedną z najpopularniejszych wycieczek rowerowych ze Szczawnicy *jest wyprawa do do *Czerwonego Klasztoru, słynnego kompleksu sakralnego leżącego nad Dunajcem, po słowackiej stronie Pienin. Z miejscem wiąże się wiele fascynujących legend, w których najczęściej przewija się postać brata Cypriana, znanego także jako Latający Mnich. W części pięknie odrestaurowanych zabudowań Czerwonego Klasztoru mieści się dziś m.in. dyrekcja słowackiego Pienińskiego Parku Narodowego.

9 / 9

Wycieczki ze Szczawnicy - konno po górach

Obraz
© archiwum Thermaleo

Szczawnica wychodzi także naprzeciw fanom jazdy konnej. W odległości zaledwie 6 kilometrów od uzdrowiska, w malowniczych Jaworkach znajduje się Stadnina koni Rajd. W otoczeniu parku krajobrazowego znajduje się tu centrum hipoterapii, gdzie zarówno dzieci, jak i dorośli mogą korzystać z rehabilitacji psychoruchowej.

if/pw

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)