Najpiękniejsze miasteczka w Polsce
Polskie metropolie, takie jak Kraków czy Gdańsk słyną na całym świecie ze wspaniałych zabytków i wyjątkowej historii, jednak mniejsze ośrodki na terenie naszego kraju też nie mają się czego wstydzić. Zapytaliśmy was ostatnio, które polskie miasteczko jest najpiękniejsze. Przestawiamy 7 miejsc, które zyskały najwięcej głosów w naszej ankiecie.
Polskie metropolie, takie jak Kraków czy Gdańsk słyną na całym świecie ze wspaniałych zabytków i wyjątkowej historii, jednak mniejsze ośrodki na terenie naszego kraju też nie mają się czego wstydzić. Zapytaliśmy was ostatnio, które polskie miasteczko jest najpiękniejsze. Przestawiamy 7 miejsc, które zyskały najwięcej głosów w naszej ankiecie.
Szczawnica to uzdrowisko, które z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów doceniających nie tylko jejgo walory lecznicze, ale także piękne położenie, bogatą infrastrukturę oraz masę atrakcji w okolicy. Znajduje się w jednym z najpiękniejszych zakątków Polski - pomiędzy łańcuchem Pienin i Beskidem Sądeckim. Panuje tu znakomity mikroklimat sprzyjający poprawie zdrowia i kondycji górnych dróg oddechowych. Szczawnica zachwyca też architektonicznie - ostatnio odrestaurowano w historycznej formie całą wschodnią pierzeję Placu Dietla, m.in słynny "Dom nad zdrojami" czy dwie wille "Holenderkę" i "Szwajcarkę". Odbudowano także Dworek Gościnny (na zdjęciu), będący obecnie prawdziwą perłą Szczawnicy.
Liczba głosów: 4 proc.
if/at
Miejsce 6. Chełmno
Chełmno, znajdujące się w województwie kujawsko-pomorskim, w dolinie Dolnej Wisły, wraz z Toruniem nosi tytuł najstarszego miasta w północnej Polsce. Do dziś zachował się średniowieczny układ urbanistyczny i większość murów miejskich. Największe wrażenie robi renesansowy ratusz, jeden z najcenniejszych tego typu obiektów w regionie.
Liczba głosów: 4 proc.
Miejsce 5. Chojnice
Chojnice położone są na Pomorzu Gdańskim, w południowej części Kaszub. O atrakcyjności miasta decyduje nie tylko bliskość Borów Tucholskich, ale także wspaniała i zadbana architektura. Do ciekawszych zabytków należą kamieniczki na Starym Mieście, dawna neobarokowa siedziba starostwa, wzniesiona w 1892 roku oraz neogotycki ratusz z lat 1902-1904, w którym zachowały się oryginalne wnętrza i efektowne witraże.
Liczba głosów: 4 proc.
Miejsce 4. Krynica-Zdrój
Krynica jako uzdrowisko funkcjonuje już od ponad 200 lat, a Stare Łazienki Mineralne, Pijalnia Główna czy Nowy Dom Zdrojowy są świadectwem narodzin polskiego wodolecznictwa. To także miasto malarza prymitywisty - Nikifora, którego osoba na stałe wpisała się w krynicki pejzaż. Wyjątkowa architektura zachwyca nie tylko unikatowym na skalę światową szlakiem cerkwi, ale także budynkami w centrum miasta, np. zabytkowymi drewnianymi willami z początku XX wieku. Poza tym znajdują się tu liczne trasy narciarskie, dzięki którym Krynica to także idealne miejsce na zimowy wypoczynek.
Liczba głosów: 8 proc.
Miejsce 3. Stary Sącz
Położony w województwie małopolskimStary Sącz to jedno z najstarszych miast w Polsce. Prawa miejskie uzyskał w XIII wieku. Obecnie należy do najbardziej malowniczych zakątków na południu kraju. Wizytę w Starym Sączu warto rozpocząć od rynku, wyłożonego granitowymi okrąglakami przyniesionymi przez Dunajec z samych Tatr! Kolorowe domy i charakterystyczne dachy z podcieniami nadają miejscu niezwykłej atmosfery. Z brukowanego rynku wybiega wiele dróg: prowadzą na stare uliczki, które pamiętają wizyty królów, najazdy wrogich wojsk czy wielobarwne jarmarki słynne na pół świata.
Liczba głosów: 12 proc.
Miejsce 2. Sandomierz
Sandomierz leży nad Wisłą, na siedmiu wzgórzach. Zachowało się tu ponad 120 zabytków architektury z różnych epok. Do najwyższej klasy zaliczane s ą m.in. średniowieczny układ urbanistyczny oraz jeden z najstarszych obiektów ceglanych na terenie Polski - kościół św. Jakuba. Położenie na wzgórzach oraz nagromadzenie zabytków architektury sprawiło, że do miasta przylgnęło określenie "polski Rzym".
Liczba głosów: 16 proc.
Miejsce 1. Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny leży na prawym brzegu Wisły, w najwęższym i najbardziej malowniczym miejscu jej przełomu. Najpiękniejsze miasteczko w kraju *nazywane jest "perłą polskiego renesansu". Należy do ścisłej czołówki najliczniej odwiedzanych miejscowości turystycznych w Polsce. Gości przyciąga przede wszystkim niezwykła atmosfera tego zakątka. Większość *zabytków Kazimierza zostało w ostatnich latach odremontowanych, m.in. fara, kościół św. Anny czy charakterystyczna studnia na Rynku.
Liczba głosów: 20 proc.
if/at