MiastaBratysława - niedoceniana europejska stolica

Bratysława - niedoceniana europejska stolica

Bratysława - niedoceniana europejska stolica
Źródło zdjęć: © Fotolia.com

Bratysława to jedna ze stolic, która wciąż pozostaje na uboczu europejskiej turystyki. A niesłusznie - znajdziemy tu przepiękne stare miasto, noclegi i dobre jedzenie w niskich cenach, a co najważniejsze - dostaniemy się tutaj w miarę tanio. W promocji bilety autobusowe do Bratysławy kosztują nawet 10 zł w dwie strony, zatem warto wybrać się na weekend do tego przepięknego miasta, którego jeszcze nie zadeptali turyści.

Bratysława to jedna ze stolic, która wciąż pozostaje na uboczu europejskiej turystyki. A niesłusznie - znajdziemy tu przepiękne stare miasto, noclegi i dobre jedzenie w niskich cenach, a co najważniejsze - dostaniemy się tutaj w miarę tanio. W promocji bilety autobusowe do Bratysławy kosztują nawet 10 zł w dwie strony, zatem warto wybrać się na weekend do tego przepięknego miasta, którego jeszcze nie zadeptali turyści.

Stolica Słowacji jest malowniczo położona na stokach Małych Karpat i może poszczycić się wieloma cennymi zabytkami, długą historią oraz wspaniałymi tradycjami. To wyjątkowe miasto nad Dunajem uważane jest przez Słowaków za miejsce wytężonej pracy, biznesu i pieniędzy. Jednak mieszkańcy stolicy wiedzą także, co to dobra zabawa. Wtajemniczeni twierdzą, że weekendowy nastrój ogarnia miasto już od czwartku, a są też tacy, którzy początek weekendu przesuwają na środowy wieczór. To także wielokulturowa stolica - wielu mieszkańców mówi płynnie w dwóch, a nawet trzech językach - słowackim, niemieckim i węgierskim. Co na pewno trzeba tu zobaczyć?

Na ostatnim slajdzie galerii znajdziecie film Jakuba Porady z weekendowego wyjazdu do Bratysławy.

Bezdroża/at/if

[

]( http://bezdroza.pl/ )

1 / 5

Stare Miasto, Bratysława, Słowacja

Obraz
© Fotolia.com

Ścisłe centrum starówki wyznaczają trzy place - Rynek (Hlavné námestie) z otaczającymi placami: Franciszkańskim (Františkánske nám.) i Prymasowskim (Primaciálne nám.). W centrum kompleksu znajduje się Stary Ratusz z przepięknym podworcem i przyjemną kafejką w bramie wejściowej. Aby pokochać Bratysławę, wystarczy wybrać się na Rynek w okresie jarmarku bożonarodzeniowego. Prawdziwie świąteczny nastrój ma coś z atmosfery średniowiecznego jarmarku kipiącego wszelkim bogactwem i radością życia. Latem zaś wytchnienie od upału - który w Bratysławie potrafi dawać się we znaki - przynosi renesansowa fontanna pośrodku Rynku, ufundowana w znacznej części przez króla Maksymiliana II w 1572 roku. Fontanna jest tradycyjnym punktem spotkań, a "pri fontáne" znaczy tyleż, co w Krakowie "pod Adasiem" czy w Warszawie "pod Zygmuntem".

2 / 5

Bratysława, Słowacja

Obraz
© Fotolia.com

Majestatyczny zamek wznosi się na wysokości 85 metrów nad doliną Dunaju. Już pod koniec IX w. zamek pojawił się na kartach kroniki salzburskiej jako jedno z grodzisk wielkomorawskich. Pierwsza budowla, postawiona najprawdopodobniej w X w. w stylu romańskim, znana była jako zamek arpadowski. Ostateczny kształt konstrukcja przybrała w XIII w., a jedyną pozostałością romańskiego zamku są fragmenty największej z wież zamkowych, widoczne jako kamienie odmiennej barwy. Wraz z przeniesieniem do Bratysławy stolicy w XVI w. zamek poddano modernizacji - ten etap nazywa się przebudową Pállfyego. Plan modernizacji przygotował włoski architekt J. Priami. W znacznym stopniu twierdza została przebudowana także przez Marię Teresę w latach 60. XVIII w., a kształt architektoniczny, jaki wówczas uzyskała, nosi miano zamku terezjańskiego. W 1811 roku zamek dotknęła klęska pożaru. Obecnie mieści się tutaj Muzeum Historyczne (Historické múzeum), które prezentuje zbiory z zakresu numizmatyki, historii sztuki, nauki
i edukacji, etnografii oraz zabytkowe meble, a także Muzeum Muzyki (Hudobné múzeum), które zgromadziło zbiór instrumentów muzycznych (instrumentarium muzyki klasycznej zachodniego kręgu kulturowego), nagrań, partytur, fotografii i rękopisów dokumentujących życie znanych osobistości życia muzycznego Słowacji.

3 / 5

Brama Michalska, Bratysława, Słowacja

Obraz
© Fotolia.com

Najważniejszą osią starówki w linii północ - południe są ulice Michalská i Ventúrska, odgrywające zresztą rolę tradycyjnego miejskiego corso. To zazwyczaj najbardziej zatłoczony trakt turystyczny, pełen luksusowych sklepów, więc jeśli chcemy tylko coś przekąsić lub ugasić pragnienie, skierujmy kroki w spokojniejsze boczne uliczki. Nie można jednak całkiem zrezygnować ze spaceru główną promenadą. Jeśli podążamy od strony ulicy Panskiej, to widok elegancko zamyka Brama Michalska, zwana nieraz symbolem Bratysławy, jedyna z czterech istniejących niegdyś bram wejściowych do miasta. W wieży mieści się także wystawa Muzeum Miejskiego poświęcona broni i miejskiemu obwałowaniu, a z najwyższych partii rozciąga się wyjątkowy widok. Od strony placu Hurbana (Hurbanovo nám.) prowadzi do wieży uroczy kamienny mostek (nad byłą fosą), z którego widać całą ulicą Michalską oraz zachowane fragmenty murów miejskich po lewej.

4 / 5

Uliczki Bratysławy, Słowacja

Obraz
© Fotolia.com

Podążając ul. Židovską, rozpoczniemy spacer od zachodniej strony starówki. Nad nami wyłania się kościół św. Mikołaja - niegdyś romańska rotunda, w XIV w. przebudowana w stylu gotyckim. Pierwszy kościół pod tym wezwaniem zburzono w 1531 roku w obawie przed Turkami. Obecny, barokowy, postawiony na tym samym miejscu w 1661 roku służy jako cerkiew prawosławna. U przeciwnego wylotu ulicy Židovskiej znajduje się dworek Zsigraya, którego nazwa wzięła się od nazwiska Johanna Zsigraya, urzędnika majątków Pállfych. Obecnie mieści się tutaj Muzeum Kultury Żydowskiej (Múzeum židovskej kultúry), prezentujące historię gminy żydowskiej w Bratysławie. Interesująca jest także niewielka uliczka Beblavého, która podobnie jak Zámocké schody również prowadzi do centrum. W domu nr 1 mieści się część Muzeum Miejskiego poświęcona ekspozycji rzemiosła artystycznego. Natomiast na rogu Beblavého i Zámockich schodów znajduje się dom, który kiedyś służył jako ratusz Podgrodzia.

5 / 5

Katedra św. Marcina, Bratysława, Słowacja

Obraz
© Fotolia.com

Po przeciwległej stronie ruchliwej Staromestskej, za resztkami miejskich murów, kryje się ulica Kapitulská, u której południowego wylotu znajduje się bodaj najcenniejszy obiekt starówki, jakim jest katedra św. Marcina (Dóm sv. Martina). Istnieje podobno powiedzenie: "Kto nie był w katedrze, nie był w Bratysławie". W latach 1563-1830 służyła ona jako kościół koronacyjny węgierskich królów (w sumie koronowano tu 11 królów i osiem królowych, pierwszym władcą, któremu włożono tutaj na głowę koronę św. Stefana, był Maksymilian II, ostatnim - cesarz Austrii Ferdynand I Habsburg, zwany "Dobrotliwym"; imitacja korony zdobi dzisiaj wieżę katedry). Dobudowana w latach 1732-34 barokowa kaplica św. Jana Jałmużnika należy do najcenniejszych artystycznie obiektów Bratysławy. Wnętrze katedry kryje wiele cennych zabytkowych elementów wystroju, takich jak przede wszystkim gotycka chrzcielnica z 1402 roku, późnogotycka monstrancja czy kielichy z XV i XVI wieku. Godne uwagi są także epitafia nagrobne, m.in.
epitafium Mikulaša Pállfyego z 1601 roku, wykonane z czerwonego marmuru.

Dziennikarz Jakub Porada wybrał się na tanią wycieczkę do Bratysławy. Sprawdźcie, co podobało mu się tam najbardziej.

[

]( http://bezdroza.pl/s/slowacja )

Oficjalne wydanie internetowe Wydawnictwo Bezdroża: www.bezdroza.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)