Niedoceniane Pojezierze Drawskie
Pojezierze Drawskie to kraina o urozmaiconym krajobrazie, nadające się idealnie do turystyki pieszej, rowerowej, konnej czy spływów kajakowych. Znajdują się tu liczne jeziora, ktore stanowią bazę dla żeglarzy i wędkarzy. Jego północna i środkowa część często określana jest mianem "Szwajcarii Połczyńskiej".
Pojezierze Drawskie to kraina o urozmaiconym krajobrazie, nadające się idealnie do turystyki pieszej, rowerowej, konnej czy spływów kajakowych. Znajdują się tu liczne jeziora, ktore stanowią bazę dla żeglarzy i wędkarzy. Jego północna i środkowa część często określana jest mianem "Szwajcarii Połczyńskiej".
Przez Pojezierze Drawskie wiedzie wiele szlaków kajakowych. Jednym z nich jest kilkudziesięciokilometrowa trasa imienia kardynała Karola Wojtyły. Jeszcze zanim został on biskupem, a także później, wziął udział w trzech spływach kajakowych Drawą, które zaczynały się w Czaplinku. W 50. rocznicę pierwszego spływu (w 1955 r.), nad samym brzegiem jeziora Drawsko, odsłonięto pomnik upamiętniający to wydarzenie. Szlak dostępny dla kajaków ma długość nieco ponad 170 km. Rozpoczyna się w Czaplinku, a kończy tuż przed ujściem Drawy do Noteci, w miejscowości Nowe Bielice. Spływ można rozpocząć i zakończyć w kilku miejscach przy stanicach wodnych.
Przyszły papież uczestniczył także w spływach m.in. Rurzycą. Niedaleko leśniczówki Wrzosy, w pobliżu wsi Szwecja koło Wałcza, Karol Wojtyła, wtedy już kardynał i metropolita krakowski, dowiedział się, że ma się stawić na konklawe w Rzymie. Trzy miesiące później był już głową Kościoła Katolickiego.
Narty wodne w Szczecinku
W Szczecinku znajduje się atrakcja, która jest doskonałym pomysłem na aktywny wypoczynek dla całych rodzin. Tutaj nikt się nie będzie nudził. Jest to najnowocześniejszy w Polsce wyciąg do nart wodnych. Jego długość to 1080 m, usadowiony jest na 5 masztach oraz posiada regulowaną prędkość jazdy - od 22 km/h (jazda figurowa) do 58 km/h (skoki na skoczni). Obiekt jest usytuowany w centrum miasta, obok zabytkowego parku miejskiego. Znajduje się przy nim nawodna platforma dla widowni (trybuny na ok. 300 osób) i dobra infrastruktura w postaci m.in. szatni, oświetlenia czy gastronomi.
Godziny otwarcia:
od 15 kwietnia do 19 czerwca: 10-18
od 20 czerwca do 31 sierpnia: 8-22
od 1 września do 30 września: 10-18
Cennik:
W cenie biletu narty i jedno okrążenie jeziora. W przypadku wywrotki na starcie, drugi start w cenie. Fachowa pomoc instruktorska. Dodatkowo możliwość wypożyczenia różnych rodzajów nart wodnych, wakebordów (deski ślizgowej), pianki (każdy rozmiar).
I runda + sprzęt: 4 zł
Bilet całodzienny + narty + kapok: 80 zł
Wakeboard 1h: 20 zł
Pianka 1h: 5 zł
Poradzieckie miasta widma i poligony - Kłomino i Borne Sulinowo
Położone nad jeziorem Pile Borne Sulinowo to miasto, którego przez kilkadziesiąt lat nie było na mapach Polski. Do roku 1992, kiedy to wyjechał stąd ostatni transport żołnierzy radzieckich, nie mówiło się wiele o jego istnieniu, choć zajmowało całkiem spory obszar. W przeciwieństwie do pobliskiego Kłomina Borne Sulinowo zostało ponownie zasiedlone, a z historii z radziecką armią w tle władze uczyniły atrakcję turystyczną. Wytyczono tu ścieżkę turystyczno-spacerową, która umożliwia zobaczenie wszystkich ciekawych obiektów w mieście, takich jak m.in. Dom Oficera. Część miasta nie zmieniła się od lat 90. XX wieku, co tworzy specyficzną atmosferę.
Również historia Kłomina wiąże się radziecką armią. W czasach PRL stanowiło bazę dla wojska rosyjskiego. Działały tu nie tylko sklepy czy szkoły, ale także szpital, kino czy oczyszczalnia ścieków. Szacuje się, że w Kłominie mieszkało nawet 5 tys. osób. Miasto zostało opuszczone w 1992 roku, gdy przestało podlegać administracji Armii Radzieckiej. Choć pojawiły się pomysły ponownego zasiedlenia osady, do dziś nikt tu nie zamieszkał ponownie.
Zamek Drahim pełen tajemnic
Dawna osada słowiańskich Drawian znajdowała się na półwyspie lub wyspie zwanej Drahim. Gród został spalony w połowie XII wieku. Opustoszały na wiele dziesięcioleci obszar stał się z czasem własnością zakonu templariuszy, owianego legendami (m.in. o wielkich ukrytych skarbach) zakonu rycerskiego, który w 1312 roku został rozwiązany. Dobra przejęli joannici i niedługo po objęciu wyspy Drahim wystawili tu prowizoryczną warownię o konstrukcji szkieletowej. Murowany zamek powstał w latach 1360-1366. W 1368 tę ziemię włączono do Królestwa Polskiego, zostawiając jednak joannitom zamek jako lenno.
Na zamku Drahim w sezonie letnim we współpracy z gminą i bractwami rycerskimi organizowany jest cykl imprez historycznych "Lato z historią". Przykładowe imprezy to przygotowywana przez Puszkarzy Księcia Kazimierza V Szczecińskiego inscenizacja na wzór widowiska teatralnego z wykorzystaniem artylerii, która prezentowała wojskowość epoki 1350-1450, spotkanie po 700 latach ponownie na drahimskim zamku zakonu templariuszy - aby przerwać ciszę, która zapadła po aresztowaniu i śmierci jego przywódców (1307 r.) czy Noc Kupały organizowana przez Drużynę Wojów Grodu Wałcz - Bractwo Rycerzy Bezimiennych.
Quest: Odkryj Drawsko Pomorskie
Poznanie wielowiekowej historii Drawska Pomorskiego, bogatego w niemiecką i polską architekturę, umożliwi wyprawa po skarb. Miasto jest położone w południowo - wschodniej części województwa zachodniopomorskiego, nad rzeką Drawą, wśród czystych jezior i lasów Pojezierza Drawskiego. Wielu osobom kojarzy się z największym w Europie poligonem. Jednak mało kto zna ciekawą historię miejscowości.
Jak dojechać?
Miejscowość leży na trasie krajowej nr 20, w połowie drogi między Stargardem Szczecińskim a Szczecinkiem. Wjeżdżając do miasta od dowolnej strony kieruj się w stronę wieży kościelnej. Początek wyprawy na parkingu przy kościele. Podczas wędrówki zadaniem będzie ułożenie hasła z liter, które znajdziecie na trasie. Zabawa trwa ok. 1 godzinę.
Opiekunem questu jest Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Drawsku Pomorskim (www.zsp2drawsko.pl). Ulotkę, na której przedstawione jest zadanie można pobrać tu.
fot. flickr.com by poland.gov.pl, licencja CC BY-SA 3.0
Zamek w Świdwinie
Budowę warowni rozpoczęto po 1280 roku, gdy Świdwin należał do margrabiów brandenburskich z linii askańskiej. Rozbudowę zamku podjęli Krzyżacy, którzy w roku 1384 przejęli miasto. Przez kolejne wieki budowla była rozbudowywana i przerabiana. Po zniszczeniu zamku w 1945 roku odbudowano go w latach 1962-1968, z podkreśleniem jego pierwotnej gotyckiej formy. Bogata historia, oryginalne założenia obronne, wartości techniczne i artystyczne stawiają zamek w Świdwinie w rzędzie najcenniejszych zabytków nie tylko województwa zachodniopomorskiego, ale i całego kraju. Pełni obecnie również funkcje siedziby Świdwińskiego Ośrodka Kultury.
Na zamku odbywa się każdego roku Turniej Rycerski, a także wiele innych imprez - m.in. jarmarki, koncerty, wystawy czy imprezy okolicznościowe.
Godziny zwiedzania zamku (z przewodnikiem):
od poniedziałku do piątku o godz. 9.00, 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00 i 15.00
w soboty i niedziele tylko po wcześniejszej rezerwacji
Zwiedzanie zamku - ceny biletów:
bilet normalny: 5 zł
bilet ulgowy: 3 zł
w weekendy: 10 zł
Komnaty Muzealne - 2 zł
udm