Marokanki - najbardziej wyzwolone kobiety w świecie arabskim
Miejsce kobiety w społeczeństwie - Maroko
Mimo że Marokanki nadal muszą przestrzegać surowych zasad islamu, mają o wiele więcej swobody niż mieszkanki innych krajów muzułmańskich, a ich głos liczy się coraz bardziej. Na pierwszy rzut oka marokańskie kobiety cieszą się takimi samymi prawami jak mężczyźni: piastują wysokie stanowiska w rządzie i w sektorze prywatnym, pracują jako policjantki, chętnie przesiadują w restauracjach, barach i nocnych klubach.
Mimo że Marokanki nadal muszą przestrzegać surowych zasad islamu, mają o wiele więcej swobody niż mieszkanki innych krajów muzułmańskich, a ich głos liczy się coraz bardziej. Na pierwszy rzut oka marokańskie kobiety cieszą się takimi samymi prawami jak mężczyźni: piastują wysokie stanowiska w rządzie i w sektorze prywatnym, pracują jako policjantki, chętnie przesiadują w restauracjach, barach i nocnych klubach. Odnosi się wrażenie, że prasa kobieca jest w dużym stopniu wolna od cenzury, a kioski z gazetami zapełniają czasopisma z zagranicy, rozpowszechniające liberalne poglądy na temat prawnej i finansowej równości, pożycia przedmałżeńskiego oraz aborcji. Jednak dyskryminacja jest głęboko zakorzeniona w kulturze tego regionu i sięga początków islamu, a nawet jeszcze wcześniejszych czasów. Kodeks honorowy Beduinów mówi, że kobieta jest depozytariuszką honoru rodziny, więc gdy stanie się przedmiotem nieobyczajnych plotek (nawet bezpodstawnych), popełnia wykroczenie, zasługujące na najsurowsza
karę. Dla niemuzułmanów z Zachodu może to być przejawem anachronicznego myślenia rodem z VII w., ale nie ulega wątpliwości, że takie poglądy ma większa część męskiej populacji państw muzułmańskich. Począwszy od lat 50. XX w. w Maroku toczy się *milcząca wojna między kobietami a mężczyznami *oraz między religijnymi konserwatystami a zwolennikami nowoczesności. Kobiety poczyniły w tej walce wielkie postępy, pozyskując dla swojej sprawy potężnego sprzymierzeńca.
Źródło: "Maroko", wydawnictwo Berlitz /if/udm
Polecamy przewodnik "Maroko" wydawnictwa Berlitz: