Nie daj się nabrać. Te miejsca nie istnieją!
Na naszej planecie znajdują się tysiące przepięknych miejsc, stworzonych zarówno przez naturę, jak i człowieka, które zachwycają swoją niepowtarzalną urodą. Mimo to internet pełen jest fałszywych fotografii, które czasem potrafią zmylić nawet ekspertów. Dziś prezentujemy kilka atrakcji, które zrobiły ogromną furorę w sieci, ale nie istnieją naprawdę.
Internet pełen jest fałszywych fotografii, które czasem potrafią zmylić nawet ekspertów. Dziś prezentujemy kilka atrakcji, które zrobiły ogromną furorę w sieci, ale nie istnieją naprawdę.
"Zapomniana świątynia Lizystraty", która według internetowych źródeł ma znajdować się w Grecji, robi ogromne wrażenie. Niezwykła budowla wyrzeźbiona w nadmorskich skałach niestety także jest dziełem programu graficznego. Przerobiona została, skądinąd także przepiękna, jaskinia Benagil, która leży na drugim krańcu Starego Kontynentu - na portugalskim wybrzeżu Algarve, nad Oceanem Atlantyckim.
if/udm
"Niesamowicie położony dom"/ Kjeragbolten, Norwegia
Kjerag to norweska góra położona nad fiordem Lysefjord, która przyciąga turystów żądnych mocnych wrażeń. Jej najwyższy punkt wznosi się na wysokość 1100 m n.p.m. Tuż obok znajduje się Kjeragbolten, zaklinowany pomiędzy dwiema skałami głaz o objętości 5 metrów sześciennych. Turyści bardzo chętnie robią sobie zdjęcia stojąc na kamieniu. Natomiast ulokowanie tam domu, do którego można wejść po wiszącej drabince, to zdecydowanie tylko szalona wizja grafika.
"Wybrzeże Maui"/ Molokini, USA
Wyspa w kształcie księżyca, a tuż obok mała skalista gwiazda? Chyba nikt nie dał się nabrać na to zdjęcie, przedstawiające rzekomo krajobraz na wybrzeżu Maui, drugiej co do wielkości wyspy w archipelagu Hawajów. W rzeczywistości można tam zobaczyć tylko księżyc, czyli wyspę Molokini.
"Zamek nad wodospadem, Polska"/ Skalna Kaplica w Budapeszcie
Bajkowe zdjęcie po lewej stronie krąży po sieci podpisane jako "zamek nad wodospadem w Polsce". Gdy zaczniemy wpisywać w wyszukiwarkę Google "waterfall castle" od razu pojawi nam się podpowiedź dotycząca twierdzy w kraju nad Wisłą. W rzeczywistości obiekt, który widzimy na zdjęciu to kościół Paulinów w Budapeszcie, zwany Kościołem Skalnym (zdjęcie po prawej). Znajduje się u podnóża Góry Św. Gellérta.
"Czarodziejskie stawy, Wyspa Skye, Szkocja" / Kanion rzeki Shotover, Nowa Zelandia
Błękitno-mleczna woda i fioletowa roślinność "Czarodziejskich stawów" na szkockiej wyspie Skye kojarzy się z bajkami. I słusznie, bo przedstawione powyżej zdjęcie nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Tak naprawdę jest to kanion rzeki Shotover *na Wyspie Południowej *Nowej Zelandii (zdjęcie po prawej).
Zamek w Dublinie / Skała Ko Tapu, Tajlandia i zamek Lichtenstein, Niemcy
Zamek położony na szczycie stromej skały uchodzi w sieci za twierdzę w... Dublinie. Z pewnością żaden mieszkaniec Europy nie uwierzy, że taka atrakcja znajduje się w deszczowej Irlandii, jednak poza Starym Kontynentem zdjęcie cieszy się ogromną popualrnością. W rzeczywistości ujęcie stanowi połączenie dwóch słynnych atrakcji. Pierwsza z nich to wapienna skała Ko Tapu, którą można podziwiać w zatoce Phang Nga w Tajlandii i była miejscem akcji "Człowieka ze złotym pistoletem", jednego z filmów o Jamesie Bondzie. Natomiast górna część konstrukcji została zapożyczona od zamku Lichtenstein, znajdującego się w niemieckim landzie Badenia-Wirtembergia.
Świątynia w Bhutanie/ Wulingyuan, Chiny
Zdjęcie po lewej stronie można zobaczyć w sieci opisane jako "świątynia w Bhutanie". Niestety pięknie rzeźbione bóstwa powstały dzięki pracy grafika komputerowego. Skałę o niezwykłym kształcie można za to rzeczywiście zobaczyć. Znajduje się ona na terenie Chin, w rezerwacie przyrody Wulingyuan należącym do Parku Narodowego Zhangjiajie.
if/udm