Sark - sekretna wyspa Europy
Położona na kanale La Manche, 32 kilometry od wybrzeża Normandii, wyspa Sark to jedno z najbardziej niesamowitych miejsc w Europie. Ze względów politycznych wraz z innymi Wyspami Normandzkimi zaliczana jest do Wielkiej Brytanii. Ta jedyna w swoim rodzaju monarchia dziedziczna, pod władzą seniora, uznaje zwierzchność królowej Anglii, jednak formalnie nie jest częścią ani Zjednoczonego Królestwa, ani Unii Europejskiej. Na wyspie można poczuć się momentami jak w średniowieczu. Wiele praw sprzed wieków zachowało się do czasów współczesnych. Jednym z nich, bardzo kontrowersyjnym, jest "prawo pierwszej nocy", dające seniorowi wyspy przywilej pozbawienia dziewictwa świeżo poślubionej żony zależnych mu mężczyzn. Poznajcie bliżej ten niezwykły zakątek Europy!
Położona na kanale La Manche, 32 kilometry od wybrzeża Normandii, wyspa Sark to jedno z najbardziej niesamowitych miejsc w Europie. Ze względów politycznych wraz z innymi Wyspami Normandzkimi *zaliczana jest do Wielkiej Brytanii. Ta jedyna w swoim rodzaju monarchia dziedziczna, pod władzą seniora, uznaje zwierzchność królowej Anglii, jednak formalnie nie jest częścią ani Zjednoczonego Królestwa, ani Unii Europejskiej. Na wyspie można poczuć się momentami jak w średniowieczu. Wiele praw sprzed wieków zachowało się do czasów współczesnych. Jednym z nich, bardzo kontrowersyjnym, jest "prawo pierwszej nocy", dające seniorowi wyspy przywilej *pozbawienia dziewictwa świeżo poślubionych żon zależnych mu mężczyzn. Poznajcie bliżej ten niezwykły zakątek Europy!
if/udm
Wyspa Sark - w tym miejscu czas się zatrzymał
Wyspa Sark *ma 5,5 km kw., a liczba mieszkańców wynosi 620 osób. Większość z nich mówi po angielsku, a wśród najstarszych mieszkańców wciąż zachował się język _ Sercquiais _, charakterystyczny dla wyspy i zbliżony najbardziej do normandzkiego. Przez długie lata obowiązywał tu system feudalny. *Władca wyspy - Wielki Suwerenny Pan Sarku - dzierżawił ziemię 40 panom feudalnym i składał daninę w wysokości 1,79 funta szterlinga (równowartości 1/20 uposażenia rycerza w XVI wieku) królowi Anglii. Dopiero na początku XXI wieku doszło do ogromnych zmian. W 2008 roku wprowadzono tu demokrację i tym samym formalnie zlikwidowano ostatni system feudalny w Europie.
Wyspa Sark - w tym miejscu czas się zatrzymał
Na Sarku funkcjonuje 30-osobowy parlament, którego członkowie wybierani są w wyborach. Mimo zmian, wiele zwyczajów zachowało się do dziś. Seniorowi, którym jest obecnie 87-letni Michael Beaumont, płaci się podatek. Wciąż jako jedyny na wyspie ma on prawo posiadać... gołębie i niewykastrowanego psa. Formalnie zachował też "prawo pierwszej nocy", jednak przywilej od dawna nie jest egzekwowany.
Wyspa Sark - w tym miejscu czas się zatrzymał
Bardzo długo na wyspie obowiązywało prawo męża do wychłostania żony, o ile kij nie był grubszy od jego najmniejszego palca. System prawny dyskryminował kobiety także pod względem dziedziczenia. Do 1999 roku dziedziczyli synowie, a nie córki. Do 2003 roku na Sarku nie uznawano rozwodów, a do 2004 roku obowiązywała kara śmierci.
Wyspa Sark - w tym miejscu czas się zatrzymał
Na wyspie nie ma ruchu samochodowego - mieszkańcy poruszają się zaprzęgami konnymi i rowerami. Jedyne pojazdy silnikowe, których można używać na Sarku, to ciągniki. Służą one także do transportu ambulansu, który na wyspie funkcjonuje w formie... przyczepy. Na ulicach nie ma latarni, są tu dwa puby (zamknięte w niedziele) i jedna cela więzienna. Co ciekawe, policjanci wybierani są wśród mieszkańców na 2-letnie kadencje - oddział liczy 2 osoby.
Wyspa Sark - w tym miejscu czas się zatrzymał
Jak dotrzeć na Sark?
Wyspa nie posiada własnego lotniska. Można się tu dostać promem z sąsiedniej wyspy Guernsey. Podróż trwa 55 minut. Na Guernsey dolecimy m.in. z Londynu. Jadąć na Sark należy wziąć ze sobą zapas gotówki. Nie ma tu bankomatów, pieniądze można wypłacić tylko w banku otwartym od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00 i 14:00-15:00. Walutą obowiązującą jest funt Guernsey, będący lokalną odmianą funta szterlinga.
if/udm