7 sekretnych wysp w Europie - wakacje bez tłumów
Marzy ci się urlop na jednej z pięknych europejskich wysp, ale masz dosyć wypełnionych turystami kurortów na Majorce czy Krecie? Oto 7 propozycji na wyspiarski urlop z dala od tłumów!
Marzy ci się urlop na jednej z pięknych europejskich wysp, ale masz dosyć wypełnionych turystami kurortów na Majorce czy Krecie? Oto 7 propozycji na wyspiarski urlop z dala od tłumów!
Przepięknie położona szkocka wyspa Colonsay *należy do Hebrydów Wewnętrznych i znajduje się na południe od Mull. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się surowa i nieprzyjazna, można na niej znaleźć wiele przepięknych zakątków i rajskich zatok. Ze względu na czystość i kolor wody można się tu poczuć jak na wyspach greckich. *Colonsay *ma ok. 100 stałych mieszkańców, którzy żyją głównie z turystyki. Na wyspie znajduje się jeden hotel i wiele mniejszych pensjonatów. Dopłyniemy tam promem z portu *Oban na zachodnim wybrzeżu Szkocji, gdzie za to można dojechać pociągiem z Glasgow czy Edynburga.
if/udm
Lavezzi, Francja
Archipelag Lavezzi *kryje się między Korsyką a Sardynią, wśród przejrzystych wód Cieśniny Świętego Bonifacego. Administracyjnie należy do Francji i stanowi najbardziej na południe wysunięty punkt tego kraju. Na całą grupę składa się około 100 wysepek i granitowych raf o fantazyjnych kształtach. Można się tu poczuć jak na drugim końcu świata - na wyspach nie ma hoteli, kawiarni czy sklepów. Wycieczki do rajskiego archipelagu organizowane są w sezonie codziennie przez kilka biur podróży z *Bonifacio. Można także wybrać się na własną rękę - połączeń z Bonifacio i Porto-Vecchio jest sporo, a koszt takiej wyprawy to ok. 25 euro za osobę.
Gugh, Wielka Brytania
Archipelag Scilly leży na zachód od wybrzeża Kornwalii i obejmuje około 140 wysp, z czego pięć jest zamieszkanych. Gugh właściwie powinna być wymieniana jako szósta z nich, ale najczęściej liczy się ją jako całość z wyspą St. Agnes. Podczas niskiego staniu wody łączy je tombolo - wąski pas lądu, który powstał przez kumulację piasku i żwiru. Gugh ma jedynie kilometr długości i pół kilometra szerokości. Znajdują się na niej dwa domy, zbudowane w 1920 roku. Do archipelagu Scilly można dopłynąć promem z Penzance, miasta portowego w Kornwalii.
Texel, Holandia
Mało znana jest także holenderska wyspa Texel, która należy do grupy Wysp Zachodniofryzyjskich. Jej powierzchnia wynosi ponad 160 km kw., wydmowy krajobraz decyduje o jej atrakcyjności. Mieszkańcy zarabiają głównie na turystach, którzy mogą się tu dostać zarówno promem, jak i samolotem. Na wyspie znajduje się siedem wiosek - De Cocksdorp, De Koog, De Waal, Den Burg, Den Hoorn, Oosterend i Oudeschild. Co ciekawe, kiedyś były tu dwie wyspy połączone groblami, a od XVII połączono je polderem. Promy na Texel odpływają z miasta Den Helder.
Porquerolles, Francja
U wybrzeży Francji znajduje się jedno z najpiękniejszych miejsc nad Morzem Śródziemnym - wyspa Porquerolles. Należy ona do archipelagu Iles d’Hyeres, które często nazywa się Iles d'Or, czyli Złote Wyspy. Stanowi największą z nich, a jej dogodne położenie czyni ją jednym z ciekawszych celów wycieczek na Lazurowym Wybrzeżu. *Porquerolles *znajduje się bezpośrednio w pobliżu stałego lądu - od półwyspu Giens dzieli ją kilkunastominutowa podróż statkiem. Leży mniej więcej na tej samej szerokości geograficznej co Cap Corse - półwysep na północnym krańcu Korsyki, co decyduje o jej ciepłym klimacie. Na pierwszy rzut oka przypomina Chorwację - kolor wody, piniowe drzewa i dachy w kolorze ochry to charakterystyczny obrazek znad Adriatyku. Promy łączące półwysep Giens z Porquerolles kursują w sezonie co 30 min.
Mykines, Wyspy Owcze
Wyspy Owcze oferują scenerię rodem z powieści "Władca Pierścieni" J.R.R. Tolkiena. Zielone wzgórza, dachy porośnięte trawą, purpurowa mgła - to wszystko sprawia, że można poczuć się jak w krainie hobbitów. Ten oblewany przez wody Morza Norweskiego archipelag, który znajduje się pomiędzy Wielką Brytanią, Islandią a Norwegią, stanowi terytorium zależne Danii. *Mykines *to najdalej wysunięta na zachód wyspa archipelagu. Ma jedynie 11 mieszkańców, a jej powierzchnia wynosi niewiele ponad 10 km kw. Na znajdującą się tuż obok wysepkę Mykinesholmur można się dostać pieszo mostem. Na Wyspy Owcze dolecimy z Polski samolotem (z przesiadką, np. w Kopenhadze).
Inishmore, Irlandia
Wyspy Aran to jeden z największych skarbów Zielonej Wyspy. Znajdują się u zachodnich wybrzeży Irlandii - w pogodne i bezchmurne dni można je zobaczyć z hrabstwa Clare. Największą i zarazem najbardziej oddaloną jest Inishmore. Jej nazwa oznacza "długi grzbiet". Mieszka tu niewiele ponad 800 osób. Większość z nich żyje w głównej osadzie - Cill Ronain na północnym wybrzeżu. Dopłyniemy tu promem z okolic Galway.
if/udm