MiastaNajciekawsze atrakcje w Polsce wg użytkowników TripAdvisora na rok 2015

Najciekawsze atrakcje w Polsce wg użytkowników TripAdvisora na rok 2015

Najciekawsze atrakcje w Polsce wg użytkowników TripAdvisora na rok 2015
Źródło zdjęć: © Maciej Bledowski - Shutterstock.com

Użytkownicy TripAdvisora, najpopularniejszego serwisu turystycznego skupiającego podróżników z całego świata, po raz kolejny wyróżnili miejsca, które warto odwiedzić w bieżącym roku. W najnowszym rankingu przedstawiono również listę 10 polskich obiektów, które według nich wydają się być najbardziej interesujące.

Użytkownicy TripAdvisora, najpopularniejszego serwisu turystycznego skupiającego podróżników z całego świata, po raz kolejny wyróżnili miejsca, które warto odwiedzić w bieżącym roku. W najnowszym rankingu przedstawiono m.in listę 10 polskich obiektów, które według nich wydają się być najbardziej interesujące.

Zamek Ogrodzieniec położony jest na Górze Zamkowej - najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a dokładnie w Podzamczu (2 km od Ogrodzieńca). Miejsce posiada wszelkie atuty obronne - z trzech stron osłonięte jest skałami, a do głównego wejścia trzeba było przedostać się wąską szczeliną miedzy ostańcami. Obecnie twierdza uchodzi za nawiedzoną i tym samym fascynuje badaczy zjawisk paranormalnych. Magii zakątkowi dodaje fakt, iż wiąże się z nim wiele legend, m.in. o Czarnym Psie z Ogrodzieńca, błąkającym się nocami w okolicy murów.

wg/ik

1 / 9

Miejsce 9.Cmentarz Centralny w Szczecinie (po raz pierwszy w dziesiątce)

Obraz
© Mateusz War. Wikipedia. org (CC BY-SA 3.0)

W tym roku, dzięki głosom użytkowników TripAdvisora, na liście znalazł się szczeciński Cmentarz Centralny. Pod względem wielkości jest największym w Polsce i trzecim w Europie. Oficjalnie otwarty 6 grudnia 1901 roku. Rozrósł się do takiego stopnia, że jego powierzchnia zajmuje ponad 170 hektarów, co oznacza, że jest 40-krotnie większy od np. krakowskiego rynku. Był wzorowany na nekropoliach Hamburga i Wiednia. Miejsce to pełni również funkcję parku, który jest najładniejszym w Szczecinie.

2 / 9

Miejsce 8. Rynek Starego Miasta w Warszawie (po raz pierwszy w dziesiątce)

Obraz
© badahos - Shutterstock.com

Po raz pierwszy w rankingu pojawił się także rynek Starego Miasta w Warszawie. Jest to prostokątny plac o wymiarach 90 na 73 metry, z którego wychodzi osiem ulic (z każdego rogu po dwie prostopadłe do siebie): Celna, Jezuicka, Kamienne Schodki, Krzywe Koło, Nowomiejska, Wąski Dunaj, Zapiecek i Świętojańska. Znajdziemy tu zrekonstruowane praktycznie od zera przepiękne kamienice, takie jak Winklerowska (Balcerowska), Gizińska czy Montelupich (Filipowska), gdzie znajduje się wejście do Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. W centrum rynku stoi pomnik symbolu miasta - warszawskiej Syrenki.

3 / 9

Miejsce 7. Katedra Wawelska (spadek z 5. pozycji)

Obraz
© Anton Ivanov - Shutterstock.com

I w tym roku użytkownicy TripAdvisora docenili Katedrę Wawelską, chociaż jej pozycja na liście spadła o 2. w dół. Jej historia sięga głębokiego średniowiecza, a w obecnym kształcie powstała w połowie XIV w. Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława to miejsce koronacji królów Polski i ich pochówku. Spoczywają tu także członkowie rodzin królewskich, przywódcy polityczni i wieszcze narodowi.

4 / 9

Miejsce 6. Wrocławskie krasnale (po raz pierwszy w dziesiątce)

Obraz
© S-F / Shutterstock.com

Swój debiut na liście najciekawszych atrakcji w Polsce mają również wrocławskie krasnale, których mieszka w mieście ponad 300 i ciągle wprowadzają się nowe. Na temat tego, skąd wzięły się we Wrocławiu, od lat spierają się mieszańcy miasta. Chociaż teorii istnieje wiele, jedno jest pewne - ludzie zaprzyjaźnili się ze skrzatami i obecnie są jednym z symboli stolicy Dolnego Śląska. Raz w roku krasnale mają swoje święto - wrześniowy Festiwal Krasnoludków.

5 / 9

Miejsce 5. Zamek Królewski na Wawelu, Kraków (awans z 6. pozycji)

Obraz
© S-F - Shutterstock.com

O jedno miejsce w górę przesunęło się Wzgórze Wawelskie wraz z Zamkiem Królewskim. To obowiązkowe miejsce pielgrzymek turystów odwiedzających Kraków. W 1978 roku, wraz ze Starym Miastem, Kazimierzem i Stradomiem został wpisany na listę UNESCO. Na Wawelu dla zwiedzających są udostępnione m.in. reprezentacyjne Komnaty Królewskie, prywatne Apartamenty Królewskie oraz Skarbiec Koronny i Zbrojownia.

6 / 9

Miejsce 4. Kościół Mariacki, Kraków (spadek z 3. miejsca)

Obraz
© pabmap - Shutterstock.com

Na liście nie mogło także zabraknąć jednej z największych atrakcji Krakowa - kościoła Mariackiego. Liczba głosów oddanych na niego nie pozwoliła mu się utrzymać na tej samej pozycji co w zeszłym roku. Położony w północno-wschodniej części Rynku Głównego był budowany pomiędzy XIII a XV wiekiem. Gotycka budowla z dwiema charakterystycznymi wieżami to obowiązkowy punkt wizyty w dawnej stolicy Polski.

7 / 9

Miejsce 3. Rynek Główny we Wrocławiu (spadek z 2. pozycji)

Obraz
© Seqoya / Shutterstock.com

Pierwszą trójkę otwiera jedno z najbardziej popularnych miejsc w Polsce - rynek we Wrocławiu. Pomimo, że znalazł się na podium, w zeszłym roku był o jedno miejsce wyżej w rankingu. Podobnie jak poznański, należy do najbardziej okazałych w Europie. Na jego placu stoi największy w Polsce ratusz, a także liczne kamienice w najróżniejszych kolorach. Budynki przy rynku pochodzą z różnych epok - można tu zobaczyć wiele stylów architektonicznych.

8 / 9

Miejsce 2. Fabryka Oskara Schindlera w Krakowie (awans z 4. pozycji)

Obraz
© mamik / fotopolska.eu

Na wysokim, 2. miejscu, znalazła się Fabryka Emalia w Krakowie, która została założona w 1937 roku. Produkowano tu wyroby emaliowane i blaszane. Po dwóch latach została przejęta przez niemieckiego przedsiębiorcę Oskara Schindlera, który zatrudniał w niej zagrożonych eksterminacją Żydów. Zostali oni wpisani na słynną listę Schindlera i uratowani od zagłady. Obecnie znajdują się tu Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Muzeum Sztuki Współczesnej.

9 / 9

Miejsce 1. Rynek Główny w Krakowie (bez zmian)

Obraz
© AnnaSwiderska - Shutterstock.com

Najciekawszą atrakcją w Polsce, podobnie jak w zeszłym roku, został Rynek Główny w Krakowie. Historia tego miejsca sięga XIII w., kiedy to u zbiegu 11 ulic wytyczono regularny 4-hektarowy kwadratowy plac, będący obecnie jednym z największych w Europie. Przez rynek wiedzie Droga Królewska, prowadząca od Bramy Floriańskiej przez Stare Miasto i Okół na Zamek Królewski na Wawelu. Znajdują się tu m.in. kościół Mariacki, Sukiennice i Wieża Ratuszowa.

wg/ik

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)