Najbardziej odizolowane budynki na świecie
Zbudowane na odizolowanych od świata wyspach, na szczytach niedostępnych skał czy wiszące nad przepaścią - przedstawiamy najbardziej niesamowite budowle na świecie.
Zbudowane na odizolowanych od świata wyspach, na szczytach niedostępnych skał czy wiszące nad przepaścią - przedstawiamy najbardziej niesamowite budowle na świecie.
Naprzeciwko plaży Kefalos, leżącej na południowym wybrzeżu greckiej wyspy Kos, można zobaczyć niewielką wyspę Kastri. Skalisty skrawek lądu nie jest porośnięty prawie żadną roślinnością. W jej najwyższym punkcie znajdują się ruiny twierdzy, która niegdyś chroniła Kos przed atakiem piratów. W drugiej części wysepki można zobaczyć świątynię pod wezwaniem św. Mikołaja, patrona marynarzy, rybaków i żeglarzy.
ik/udm
Castel Meur, Plougrescant, Francja
Niesamowicie położony budynek znajdziemy także w północno-zachodniej Francji. Wizytówką miejscowości Plougrescant w Bretanii jest *Castel Meur *- dom pomiędzy dwiema skałami. Został zbudowany w 1861 roku i stoi tyłem do morza. Zamieszkują go do dziś spadkobiercy pierwszego właściciela.
Meteory, Grecja
Z kolei w Grecji można podziwiać klasztory wybudowane na pionowych skałach w kształcie maczug i szpikulców. Meteory, które powstały w XIII wieku, wznoszą się na wysokość nawet 540 m n.p.m. Do wielu z nich mnisi dostają się w koszach wciąganych na linach. Część budynków jest osiągalna dla turystów - szczyt zdobywa się wchodząc po stromych schodach.
Ouessant, Francja
Niezapomniane widoki czekają także na turystów odwiedzających Ouessant, niewielką wyspę na kanale La Manche, którą zamieszkuje niecałe 900 osób. Jest to najdalej na północny zachód wysunięty punkt Francji. Znajduje się tu jedna miejscowość - Lampaul. Wysepka słynie także z najjaśniejszej latarni na świecie. Jeden z budynków na Quessant znajduje się na szczycie skalistego klifu.
Skopelos, Grecja
W naszym zestawieniu nie może także zabraknąć greckiej wyspy Skopelos, którą z pewnością rozpoznają wszyscy fani musicalu "Mamma Mia" z Meryl Streep i Pierce'em Brosnanem. To właśnie tutejsza kapliczka Agios Ioannis, do której wiedzie 200 stopni, służyła za tło dla finałowej sceny filmu. Ścieżka do świątyni prowadzi wzdłuż skalistego klifu, który opada stromo do morza.
San Colombano, Włochy
Na podróżujących przez północne Włochy czeka nie lada gratka w regionie Trydent-Górna Adyga. Między miejscowościami Vivenza i Rovereto, które należą do prowincji Trydent, można dostrzec jedną z najdziwniej położonych budowli w Europie. Na pionowej ścianie skalnej o wysokości 120 m n.p.m., znajduje się pustelnia San Colombano - miejsce powstało na początku XIV wieku i stanowi cel corocznych pielgrzymek.
Sveta Nedjelja, Czarnogóra
Petrovac znajduje się na wybrzeżu Czarnogóry, między miejscowościami Budva i Bar. Spacerując po plaży na horyzoncie dostrzeżemy zarys dwóch skalistych wysepek. Większa z nich nazywa się Katič, natomiast druga, na której znajduje się zjawiskowo położona kapliczka, to Sveta Nedjelja (Święta Niedziela). Legenda głosi, że świątynia została zbudowana przez rozbitka, który w tym miejscu uratował się z tonącego statku. Wdzięczny za ocalenie życia wzniósł świątynię, która z czasem stała się atrakcją przyciągającą tu turystów.
Katskhi, Gruzja
Katskhi *znajduje się ok. 10 km od miasta Cziatura, w centralnej części *Gruzji. Na szczycie pionowej 40-metrowej skały, kształtem przypominającej maczugę, znajduje się mały kościółek, którego historia sięga VI-VIII wieku. Drabinę, która prowadzi na wierzchołek, nazywa się "schodami do nieba". Co ciekawe, od ponad 20 lat miejsce jest zamieszkiwane przez gruzińskiego mnicha.
Ellidaey, Islandia
Archipelag Vestmannaeyjar znajduje się na Oceanie Atlantyckim, 9 km od brzegów Islandii. W jego skład wchodzi 14 wysp, które w większości mają pochodzenie wulkaniczne. Do najbardziej zachwycających należy trzecia pod względem wielkości - Elliđaey. Choć nie jest zamieszkana, sezonowo wypasa się tu owce. W 1953 roku powstał na niej dom myśliwski, który do dziś może poszczycić się jedną z najbardziej zachwycających lokalizacji na świecie.
ik/udm