MiastaTrasy żeglarskie w Polsce. Wakacje na wodzie

Trasy żeglarskie w Polsce. Wakacje na wodzie

Trasy żeglarskie w Polsce. Wakacje na wodzie
Źródło zdjęć: © Mariusz Switulski - Shutterstock.com

A gdyby tak spędzić urlop niespiesznie żeglując po jeziorze lub płynąc houseboatem po rzece? Poniżej praktyczny przegląd najciekawszych tras w Polsce o różnym stopniu trudności.

A gdyby tak spędzić urlop niespiesznie żeglując po jeziorze lub płynąc houseboatem po rzece? Poniżej praktyczny przegląd najciekawszych tras w Polsce o różnym stopniu trudności.

Bardzo piękna, ale trudna trasa prowadzi z jeziora Tajty, kilkukilometrowym strumieniem i kanałkiem na Dejguny. W 2013 roku przebyły ją zaledwie trzy jachty. Pod koniec dopływamy do całkowicie pustego, ale żeglownego jeziora. Dzicz absolutna!
W liczbach: Trasa do końca jeziora liczy 14 km
Informacje: www.jachtem.wdal.pl
Trasa: trudna

Zobacz także:
Niewidomi żeglarze. Jak radzą sobie na morzu?

Tekst: Jerzy Kubaszewski / wg, www.podroze.pl

1 / 11

Wakacje na wodzie - Wielkie Jeziora Mazurskie

Obraz
© UMiG Mikołajki

Mała Pętla Mazurska to trasa dla twardzieli i przepis, jak przepłynąć Mazury (Ruciane-Węgorzewo) tam i z powrotem, nie wracając tą samą drogą przez kanały. Większość żeglarzy mazurskich sądzi, że z Mikołajek do Giżycka prowadzi tylko jedna droga, właśnie kanałami. To nie do końca prawda. Jest jeszcze druga, zapomniana trasa z Niegocina bezpośrednio na Śniardwy. Prowadzi ona wodą przez jezioro Buwełno, Głaźną Strugę i Wojnowo, a dalej lądem (1,5 km) na jezioro Tyrkło przez Śniardwy do Mikołajek.
W liczbach: Aby przepłynąć trasę, potrzebny jest niewielki, płytko zanurzony (20-30 cm) jacht o szerokości nieco ponad 2 m
Informacje: www.kanaly.info
Trasa: bardzo trudna

2 / 11

Wakacje na wodzie - rzeka Odra

Obraz
© petroos - Fotolia.com

Odra, druga co wielkości rzeka w Polsce ma zupełnie inny charakter niż Wisła. Odra jest rzeką uregulowaną i płynięcie nią nie przysparza większych trudności nawigacyjnych. Za to nierzadko spotkamy się ze śródlądowymi statkami i pchanymi lub holowanymi barkami, wiozącymi węgiel lub ładunki drobnicowe. Z Odry, podobnie jak z Dąbia, można przepłynąć do Berlina, i dalej do Renu.
*Informacje: * www.zegluga-wroclaw.pl
*Trasa: *łatwa

3 / 11

Wakacje na wodzie - Jezioro Jeziorak

Obraz
© www.gmina-ilawa.com

Jeziorak jest szóstym co do powierzchni jeziorem w Polsce, ale o najdłuższej linii brzegowej. Oś wąskiego, rynnowego jeziora biegnie z północy na południe, w środkowej części łamiąc się i zmieniając kierunek na południowy wschód, a potem na południowy zachód. W części środkowej Jeziorak rozszerza się; tu leży kilka wysp. Na wysokości wsi Siemiany na północny wschód wybiega zatoka Kraga, która przez jezioro Dauby łączy Jeziorak z Ostródą i Kanałem Elbląskim, który po 3-letnim remoncie ponownie oddano do użytku w maju br. Do zachodniego brzegu wpada strumyk z jeziora Urowiec, a nieco wyżej przesmyk wiedzie do jeziora Płaskiego. Główny akwen biegnie dalej ku północy i dzieli się na dwie zatoki: wschodnią ślepą i zachodnią połączoną kanałem z jeziorem Ewingi. Z południowego krańca Jezioraka wypływa rzeka Iławka, tutaj też leży jedna z największych wysp śródlądowych - Wielka Żuława (82,4 ha) i wejście do kanału łączącego Jeziorak z Jeziorakiem Małym w Iławie. Brzegi
Jezioraka są przeważnie wysokie i strome. Zachodni brzeg i środkowa część brzegu wschodniego przylegają do wielkich kompleksów leśnych. Resztę obrzeży pokrywają pola, łąki i mniejsze kępy lasu. Z Jezioraka można dostać się kanałami na Jezioro Drwęckie do Ostródy i dalej do Starych Jabłonek.
Informacje: *www.ilawa.pl
*
Trasa:
łatwa

4 / 11

Wakacje na wodzie - Jezioro Solina

Obraz
© Mariusz Prusaczyk - Fotolia.com

Jezioro Solina to najpiękniejsze jezioro zaporowe w Polsce. Skomplikowana linia brzegowa, urwiste skalne brzegi, bogata fauna i flora oraz kilka miejscowości turystycznych nadają "Bieszczadzkiemu Morzu" *niepowtarzalny koloryt. Poziom wód jeziora często ulega zmianom, gdyż głównym jego zadaniem jest retencja chroniąca *dolinę Sanu przed powodzią. Dlatego, stając na kotwicy na noc, rano możemy obudzić się na piasku kilkadziesiąt metrów od wody. Na całym obszarze Jeziora Solińskiego obowiązuje strefa ciszy, więc jeżeli chcemy używać silnika, to tylko elektrycznego.
Informacje: www.twojebieszczady.net
Trasa: średnio trudna

5 / 11

Wakacje na wodzie - Jezioro Konińskie

Obraz
© www.ssm.konin.pl

Są częścią składową 32-kilometrowej drogi wodnej łączącej rzekę Wartę z jeziorem Gopło, która z kolei jest elementem Pętli Wielkopolskiej. Część z jezior nie zamarza nawet w czasie tęgich zim, bo ich wody są wykorzystywane do chłodzenia zespołów w konińskiej elektrowni. Nad jeziorem Gopło w Kruszwicy odwiedźmy Mysią Wieżę, gdzie zgodnie z podaniem myszy zjadły Popiela.
W liczbach: Na trasie kanału spotkamy 4 śluzy, 1 jaz i 3 jeziora. Aby ze spokojem odbyć rejs Jezioro Pątnowskie-Kruszwica-Jezioro Pątnowskie, powinien wystarczyć 7-dniowy czarter.
Informacje: www.czarter-goplo-konin.pl
Trasa: łatwa

6 / 11

Wakacje na wodzie - Jezioro Łebsko

Obraz
© Paweł "pbm" Szubert - Wikipedia.org (CC-BY-SA-3.0)

Ten nadmorski akwen odgrodzony jest od morza piaszczystą mierzeją. Łebsko leży na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Północny brzeg stanowi Mierzeja Łebska z ruchomymi piaskami. Jezioro nie było zatoką morską - powstało poprzez podniesienie poziomu morza i zalanie łąk. Przez Łebsko *przepływa rzeka *Łeba. Istnieje także połączenie kanałami z jeziorami Gardno i Sarbsko. Już sam fakt, że akwen położony jest wewnątrz parku narodowego, sprawia że ruch żeglarski jest tam naprawdę niewielki. Na jezioro należy się wybrać z własną niewielką łodzią i zwodować ją w porcie jachtowym w Łebie. Na całym akwenie ustanowiono strefę ciszy, wobec tego warto się zaopatrzyć w przyczepny silnik elektryczny. Ponieważ jezioro jest płytkie, stanowi bezpieczny akwen do nauki windsurfingu i kitesurfingu.
W liczbach: Jezioro ma długość 16,4 km, szerokość 7,6 km, a maksymalna głębokość to 6,3 m (kryptodepresja: jezioro położone jest na wysokości 0,3 m p.p.m.).
Informacje: www.slowinskipn.pl
Trasa: trudna

7 / 11

Wakacje na wodzie - Jezioro Dąbie

Obraz
© www.zp.pl

Jezioro Dąbie leży w całości w granicach Szczecina. Jezioro jest płytkie, średnia głębokość wynosi 2,61 m, ale przechodzi przez nie pogłębiony do 10 m tor wodny, prowadzący ze Schwedt/Oder *na *Zatokę Pomorską, dlatego też można spotkać tu statki pełnomorskie. Jezioro Dąbie jest najlepiej w Polsce skomunikowanym akwenem. Dopłyniemy stąd na niemieckie pobrzeża Bałtyku, Odrą i kanałami do Berlina *i dalej do *Renu (drogą wodną E 70), a polskim odcinkiem do Zalewu Wiślanego. Wymienione powyżej drogi wodne nadają się szczególnie do żeglowania tzw. _ houseboatami _ (mieszkalne łodzie motorowe).
W liczbach: jezioro jest 4. co do wielkości w Polsce (54,08 km kw.). Dobra infrastruktura - 5 marin i 4 przystanie stowarzyszeń i klubów.
Informacje: www.zalewszczecinski.net
Trasa: łatwa

8 / 11

Wakacje na wodzie - Wisła od Krakowa do Gdańska

Obraz
© Magdalena Piecewicz - Fotolia.com

Trasa Wisłą od Krakowa do Gdańska jest piękna, choć zarazem trudna i mozolna. Jedna z większych europejskich rzek, stanowiąca przed II wojną światową ważną drogę wodną, dziś jest w dużej mierze dzika. Świadczą o tym liczne mielizny i łachy porośnięte łozinami; nurt kręci pomiędzy nimi i trzeba mieć sporo wprawy, aby nauczyć się go "czytać". Na wyprawę można wypuścić się płytko zanurzoną łodzią motorową wypożyczoną w Żegludze Wiślanej. Atutem szlaku jest nie tylko dzikość rzeki, to również mniejsze i większe miasta z ich zabytkami. Po drodze przepływamy przez cztery historyczne stolice: Kraków, Warszawę, Płock (Księstwo Mazowieckie) i Malbork (Państwo Krzyżackie).
W liczbach: *Na pokonanie całej trasy (ok. 1000 km) potrzebne są na ogół 2-dwutygodniowe turnusy, więc spływ Wisłą to propozycja na urlop rok po roku
*
Informacje:
www.zeglugawislana.pl
Trasa: średnio trudna/trudna

9 / 11

Wakacje na wodzie - Wielka Pętla Wielkopolska

Obraz
© Danuta B. - fotopolska.eu

Prawobrzeżny dopływ Odry - Warta, stanowi jedno ramię najciekawszego systemu dróg wodnych w Polsce. Drugim ramieniem jest Noteć, wiodąca prawie do Bydgoszczy, a wszystko zamknięte jest w pętlę Kanałem Górnonoteckim, który kończy się w jeziorze Gopło i Kanałem Ślesinskim z Gopła do Warty w Koninie.
W liczbach: Ta licząca prawie 730 km droga, prowadząca przez ziemie Polan, jest naszpikowana zabytkami kultury i historii. Sugerujemy przepłynięcie jej w trzech etapach po ok. 250 km. Na WPW spędzić można wiele niezapomnianych wakacji
Informacje: www.wartaczarter.pl
Trasa: łatwa/średnio trudna

10 / 11

Wakacje na wodzie - E 70

Obraz
© posztos - Shutterstock.com

Jak wspominaliśmy wcześniej, Wisłę i Odrę łączy droga wodna prowadząca z Bydgoszczy *przez *Kanał Bydgoski, Noteć, Wartę do Odry, która z kolei jest fragmentem Europejskiej Drogi Wodnej E 70, łączącej Antwerpię (Belgia, wybrzeże Atlantyku) z Kłajpedą
(Litwa, wybrzeże Bałtyku). To jeden z europejskich szlaków komunikacyjnych Wschód-Zachód. W liczbach: W Polsce droga E 70 przebiega od śluzy w Hohensaaten przez Odrę do Kostrzyna (68 km), 187 km Notecią, 24,5 km Kanałem Bydgoskim i 14,4 km Brdą, aż do styku z Wisłą w Bydgoskim Węźle Wodnym. Następne etapy to 114 km Wisłą, 62 km Nogatem i 35 km Zalewem Wiślanym, aż do granicy z Rosją.
Informacje: www.mdwe70.pl
Trasa: średnio trudna

11 / 11

Wakacje na wodzie - żeglarskie uprawnienia

Obraz
© januszlipinski - Fotolia.com

Od kilkunastu lat wzrasta baza czarterowa i jakość usług na nowo zagospodarowanych akwenach. Urlopy na wodzie spędzać można nie tylko pływając na żaglach po jeziorach, ale i turystycznymi łodziami motorowymi po rzekach i kanałach. To nowy typ turystyki - łodziami mieszkalnymi, znanymi jako _ houseboaty. _ Po wielu latach dyskusji na temat uprawnień zezwalających na prowadzenie łodzi po wodach śródlądowych ustalono, że bez uprawnień można prowadzić:
- jachty żaglowe o długości do 7,5 m
- jachty motorowe o mocy silnika poniżej 10 kW
- jachty motorowe, których długość jest mniejsza od 13 m, prędkość ograniczona konstrukcyjnie do 15 km/h, a moc silnika nie przekracza 75 kW

Tekst: Jerzy Kubaszewski / wg, www.podroze.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)