Drugie życie dawnych więzień
Na świecie istnieje wiele opuszczonych dawnych więzień. Wiele z nich zostało zamkniętych ze względu na brak wystarczających zabezpieczeń czy z powodów politycznych. Jednak część zyskało drugie życie - powstały w nich hotele, galerie i muzea. Zobacz, które z nich, według portalu _ CNN _, są najciekawsze i dokonano w ich wnętrzach największych zmian.
Na świecie istnieje wiele opuszczonych dawnych więzień. Wiele z nich zostało zamkniętych ze względu na brak wystarczających zabezpieczeń czy z powodów politycznych. Jednak część zyskało drugie życie - powstały w nich hotele, galerie i muzea. Zobacz, które z nich, według portalu _ CNN _, są najciekawsze i dokonano w ich wnętrzach największych zmian.
Hotel _ Four Seasons Sultanahmet _ mieści się w budynku dawnego więzienia w dzielnicy Fatih w Stambule. Zbudowany w 1918 r. w stylu neoklasycystycznym obiekt był niezwykle nowoczesny jak na tamte lata. Więźniowie mogli oczekiwać na wyrok w cywilizowanych warunkach, mając dostęp do toalet i możliwość wychodzenia na dziedziniec. Odsiadywali w nim wyrok pisarze, przywódcy polityczni czy aktorzy. Dawne cele to dziś luksusowo urządzone apartamenty, które zdobią dzieła tureckich rzemieślników - m.in. lampy czy ręcznie tkane dywany.
_ Materiał opracowano na podstawie artykułu na portalu internetowym CNN _
wg/udm
Drugie życie dawnych więzień - Museum of Belize
Więzienie w Belize było przeznaczone dla najgroźniejszych przestępców. Zostało wybudowane w 1855 r. ze sprowadzonych z Londynu cegieł w czasach, kiedy kraj należał do kolonii brytyjskiej. Obiekt zamknięto w 1993 r. i przez blisko dekadę przygotowywano go do pełnienia nowej roli - Narodowego Instytutu Kultury i Historii. Wiele znajdujących się w nim eksponatów pochodzi sprzed tysiąca lat. Można także dowiedzieć się, jaki wpływ na rozwój państwa miały kraje europejskie i afrykańskie.
Drugie życie dawnych więzień - hostel Celica, Lublana, Słowenia
Hostel Celica, jeden z najmodniejszych w Słowenii, mieści się w byłym jugosłowiańskim więzieniu wojskowym. Położony jest na terenie niezależnego centrum kulturalnego Metelkova, gdzie znajduje się wiele galerii sztuki, pracowni artystycznych, a także barów i klubów. Właściciele obiektu oferują gościom możliwość spędzenia nocy w jednej z 20 byłych cel więziennych z kratami w drzwiach i oknach. Pokoje zostały odnowione w artystycznym stylu pod nadzorem 80 słoweńskich i zagranicznych artystów.
Drugie życie dawnych więzień - Pentridge Prison, Melbourne, Australia
Więzienie Pentridge w Melbourne zostało wybudowane w 1851 r. i funkcjonowało do 1997 r. W 2014 r. obiekt został wyremontowany i dzisiaj odbywają się w nim pokazy mody, konferencje, bankiety czy przyjęcia weselne. W wybranych terminach goście mogą także spędzić noc w celach, w których ulokowani byli seryjni mordercy. Mają także możliwość zobaczyć, jak wyglądało życie codzienne osób skazanych.
Drugie życie dawnych więzień - Park Wolności, Lagos, Nigeria
Park Wolności w Lagos został otwarty w 2010 r. z okazji 50-lecia niepodległości od Wielkiej Brytanii. Dawniej znajdowało się tu więzienie polityczne, była to także siedziba miejscowej władzy, w której skład wchodzili głównie Brytyjczycy. Za sprawą lokalnego architekta, Theo Lawsona, w parku powstało muzeum, amfiteatr, galeria sztuki, stawy, fontanny, sklepy i restauracje.
Drugie życie dawnych więzień - szkoła muzyczna Ecole de musique de Louviers, Francja
Zbudowany w XVII w. we francuskim mieście Louviers budynek pełnił różne funkcje. Na początku znajdował się tu klasztor, jednak w XVIII i XIX w. był przeznaczony dla więźniów, którzy odsiadywali tutaj swoje wyroki. Na początku XX w. została tu utworzona szkoła muzyczna. Prawdziwy blask i sławę budynek zyskał w 2012 r., kiedy został odnowiony przez francuskie biuro architektoniczne _ Opus 5 _. Powstała tu sala koncertowa ze szklanym, falistym sufitem i biblioteka, z największym w kraju zbiorem książek o tematyce muzycznej.
Drugie życie dawnych więzień - Parque Cultural de Valparaiso, Chile
Więzienie w Valparaiso, jednym z najpiękniejszych kurortów w Chile, zostało zamknięte w 1999 r. Było przeznaczone dla więźniów politycznych w czasach dyktatury Augusto Pinocheta. W 2013 r., za sprawą chilijskiego biura architektonicznego _ HLP _, miejsce to zyskało drugie życie. W dawnych celach można zobaczyć wystawy obrazów i uczestniczyć w spektaklach, które odbywają się w nowoczesnym, liczącym ponad 300 miejsc teatrze. Na dziedzińcu, z którego rozpościera się widok na Ocean Spokojny, posadzono drzewa, ustawiono ławki. Można tu także przyjść z własnym kocem i ekwipunkiem, aby zorganizować piknik.
Drugie życie dawnych więzień - Centro Cultural Antigua Carcel - Le Crac, Palencia, Hiszpania
Byłe więzienie w Palencii, zbudowane w XIX w. w stylu _ neomudejar _, czerpiącym ze wzorców arabskiej architektury Hiszpanii, przeszło kilka lat temu zupełną transformację. Zaprojektowano je jako bibliotekę i lokalne miejsce kultury, w którym odbywają się spektakle czy kameralne koncerty. Miejscowi mogą także zapisać się tu na lekcje muzyki i sztuki.
wg/udm