Lubiąż - niedoceniana perła Polski

Lubiąż - niedoceniana perła Polski
Źródło zdjęć: © Mariusz Szczygiel - Shutterstock

Opactwo Cystersów w Lubiążu to jedno z najbardziej niedocenianych miejsc w naszym kraju. To prawdziwe arcydzieło architektury jest nie tylko największym opactwem cysterskim, ale także drugim pod względem wielkości kompleksem sakralnym na świecie. Zespół klasztorny zajmuje powierzchnię większą od Zamku na Wawelu, a fasada ma długość 223 metrów i tym samym nosi tytuł najdłuższej barokowej fasady w Europie. Najbardziej imponującym skarbem są jednak wspaniałe wnętrza opactwa - zdjęcia z odrestaurowanych sal przywodzą na myśl wystawne komnaty Wersalu. Poznajcie bliżej to niesamowite miejsce.

Opactwo Cystersów w Lubiążu jest jednym z najbardziej niedocenianych miejsc w naszym kraju. To prawdziwe arcydzieło architektury jest nie tylko największym opactwem cysterskim, ale także drugim pod względem wielkości kompleksem sakralnym na świecie. Zespół klasztorny *zajmuje powierzchnię większą od Zamku na Wawelu, a fasada ma długość 223 metrów i tym samym nosi tytuł *najdłuższej barokowej fasady w Europie. Najbardziej imponującym skarbem są jednak wspaniałe wnętrza opactwa - zdjęcia z odrestaurowanych sal przywodzą na myśl wystawne komnaty Wersalu. Poznajcie bliżej to niesamowite miejsce.

ik/udm

1 / 5

Największe opactwo cysterskie na świecie - Lubiąż

Obraz
© Licencja CC by P.R.Schreyner, Wikimedia Commons

Historia opactwa cystersów w Lubiążu, będącego jednym z najcenniejszych tego typu obiektów w Europie, sięga XII wieku. W 1163 roku osadzono tu pierwszy zakon - bracia zakonni przybyli z Pforty nad Saalą w Turyngii. Klasztor szybko stał się ważnym ośrodkiem kultury na Śląsku. Jego dobra z czasem powiększały się i wkrótce stał się jednym z największych posiadaczy ziemskich w regionie.

2 / 5

Największe opactwo cysterskie na świecie - Lubiąż

Obraz
© Licencja CC by P.R.Schreyner, Wikimedia Commons

Kompleks klasztorny został zniszczony podczas wojen husyckich, jednak pod koniec XV wieku opactwo zostało odbudowane oraz uzupełnione o fortyfikacje. Barokowy styl uzyskało w II połowie XVII wieku, wtedy także wzbogaciło się o liczne obrazy i freski autorstwa Michała Willmanna. Obiekt ucierpiał także podczas II wojny światowej - w lochach Niemcy produkowali części do rakiet V1 i V2. W 1945 roku klasztor zdewastowali z kolei Rosjanie - prawdopodobnie to oni skradli insygnia władzy i zniszczyli trumny Piastów Śląskich.

3 / 5

Największe opactwo cysterskie na świecie - Lubiąż

Obraz
© Licencja CC by P.R.Schreyner, Wikimedia Commons

Na szczęście te mroczne czasy opactwo ma już za sobą i dziś atrakcja powraca do dawnej świetności. Kompleks znów cieszy oko, głównie dzięki Fundacji Lubiąż, która została założona w 1989 roku na rzecz renowacji niezwykłego zabytku. Efekty jej działalności robią wrażenie. W 1996 roku udostępniono zwiedzającym Salę Książęcą, która sama w sobie stanowi wspaniały zabytek. Ma 400 m kw. powierzchni, a wypełniają ją dzieła prawdziwych mistrzów - rzeźby Józefa Mangoldta czy malowidła Christiana Bentuma.

4 / 5

Największe opactwo cysterskie na świecie - Lubiąż

Obraz
© Licencja CC by Jerzystrzelecki, Wikimedia Commons

Do 2000 roku wymieniono wszystkie dachy (w całym kompleksie zajmują one 2,5 ha!), a następnie otwarto refektarz. Kompleks obejmuje bazylikę Wniebowzięcia NMP (z kryptami, w których znajdują się nagrobki Piastów Śląskich i mumie opatów - w sumie 98), klasztor, pałac opatów, kościół św. Jakuba oraz zabudowania gospodarcze.

5 / 5

Największe opactwo cysterskie na świecie - Lubiąż

Obraz
© Pecold - Shutterstock

Dla turystów udostępnione są odrestaurowane wnętrza (jadalnia opata, sala książęca, kościół NMP i refektarz). Zwiedzanie *odbywa się w grupach co godzinę, od 1 października do 31 marca w godzinach: 10:00-15:00, a od 1 kwietnia do 30 września w godzinach: 9:00-18:00. Natomiast raz w roku (najczęściej w maju) istnieje możliwość zwiedzenia obiektu w całości - turyści mają wówczas okazję podziwiania klasztornych strychów czy podziemi. *Ceny biletów: normalne 15 zł, ulgowe 10 zł.

ik/udm

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)