Toruń - nie tylko zabytki i pierniki
Turyści z całego świata kochają Toruń. To jedno z najczęściej odwiedzanych historycznych miast w Polsce. Gwar na ulicach, przepiękne zabytki i klimatyczne restauracje skryte pomiędzy kamieniczkami. To tylko niektóre aspekty, jakie przyciągają do jednego z najstarszych polskich miast. Tutejsze zabytki promuje się hasłem: Toruń - gotyk na dotyk. Dlaczego? W mieście znajduje się największa, po Krakowie, liczba autentycznych zabytków sztuki i architektury gotyckiej w Polsce. Są doskonale zachowane, a zespół staromiejski oraz ruiny zamku krzyżackiego od 1997 roku widnieją na liście UNESCO. Sprawdźcie, co jeszcze warto zobaczyć w Toruniu!
Turyści z całego świata kochają Toruń. To jedno z najczęściej odwiedzanych historycznych miast w Polsce. Gwar na ulicach, przepiękne zabytki i klimatyczne restauracje skryte pomiędzy kamieniczkami - to tylko niektóre aspekty, jakie przyciągają do jednego z najstarszych polskich miast. Tutejsze zabytki promuje się hasłem: _ Toruń - gotyk na dotyk _. Dlaczego? W mieście znajduje się największa, po Krakowie, liczba autentycznych zabytków sztuki i architektury gotyckiej w Polsce. Są doskonale zachowane, a zespół staromiejski oraz ruiny zamku krzyżackiego od 1997 roku widnieją na liście UNESCO. Sprawdźcie, co jeszcze warto zobaczyć w Toruniu!
ir/udm
Toruńskie zabytki
Rynek staromiejski i nowomiejski, liczne kościoły czy ruiny zamku krzyżackiego to punkty obowiązkowe podczas zwiedzania Torunia. Przynajmniej raz trzeba też odwiedzić planetarium, którego autorskie pokazy biją rekordy popularności wśród turystów. Warto też wybrać się do Muzeum Toruńskiego Piernika, które od 2015 roku mieści się w byłej XIX-wiecznej fabryce tych ciastek. Na miejscu można nie tylko poznać historię przysmaku, ale także samemu przygotować go od podstaw: wygnieść ciasto, uformować, ozdobić, włożyć do pieca i zabrać do domu.
Toruńskie kamienice
Spacerując po mieście nie sposób nie zatrzymać się przy urokliwych kamienicach. W Toruniu jest ich 300 i daje to największą liczbę tego typu budynków gotyckich w Polsce. Fasady niektórych kamienic są bogato zdobione, inne są raczej skromne. Wszystko zależy od tego, w którym okresie powstały lub kiedy zostały przebudowane.
Toruń akademicki
Toruń to miasto akademickie. Najbardziej popularnym punktem spotkań towarzyskich jest pomnik Mikołaja Kopernika, zwany pieszczotliwie "kopcem". To najlepsza baza wypadowa do klimatycznych restauracji, klubów i pubów, rozsianych w centrum Torunia. Te pierwsze oferują bogatą ofertę koncertów rockowych, jazzowych czy imprez z muzyką elektroniczną. Puby prześcigają się w pomysłach na przyciągnięcie klientów. Oferują nietypowe drinki, aranżują ciekawe wnętrza. Są miejsca artystyczne, awangardowe, inspirowane filmami, muzyką czy... aniołami. Przede wszystkim jednak ceny w toruńskich lokalach są niższe niż w innych, dużych polskich miastach.
Toruń kulturalny
Bogata oferta kulturalna to kolejny atut Torunia. Mieszczą się tu teatry zawodowe i amatorskie, kilkadziesiąt muzeów i galerii wystawowych. Przez cały rok odbywają się liczne koncerty i imprezy rozrywkowe. W programie wakacyjnych atrakcji znaleźć można m.in.: Festiwal Teatrów Ulicznych, Festiwal Wizje, Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej czy Bella Skyway Festival.
Twierdza Toruń
Poza obowiązkowym zwiedzaniem starego miasta, warto wybrać się także do XIX-wiecznej twierdzy Toruń, która składa się z ponad 150 obiektów (w tym 15 dużych fortów). To unikatowa budowla w skali europejskiej. Zwiedzać można Fort IV. Trasa wiedzie poprzez część koszarową, podziemnymi tunelami do części bojowej. Obiekt można poznawać pod komendą pruskiego żołnierza. Absolutnym hitem jest także możliwość nocnego spaceru po forcie. To niezapomniane wrażenia.
Atrakcje Torunia - panorama i bulwar Filadelfijski
Widok Torunia od strony Wisły zachwyca i uspokaja. Pełną panoramę najlepiej ogląda się z punktu widokowego przy ul. Majdany, na lewym brzegu rzeki. W przeszłości znajdował się tu początek nieistniejącego już mostu, połączonego po stronie starej części miasta z Bramą Mostową. Lekki oddech od gwaru panującego w mieście można także złapać podczas spaceru bulwarem Filadelfijskim. To ulica położona między zespołem staromiejskim, a Wisłą. Z przystani przy bulwarze odpływają statki białej floty, które oferują 40-minutowe rejsy.
ir/udm