Trwa ładowanie...

Gigantyczny krater na Syberii. Forma o głębokości 50 m utworzyła się w regionie arktycznej tundry

Ostatnie takie odkrycie miało miejsce w 2014 roku. W Rosji, w regionie północnej Syberii utworzył się ogromny krater. Jego głębokość określa się na 50 m. Nawet naukowcy, którzy prowadzą nad nim badania, są pod wrażeniem.

Krater, zdjęcie ilustracyjneKrater, zdjęcie ilustracyjneŹródło: Pexels
d232kyg
d232kyg

Wygląda jak wielka dziura w ziemi, ale to tylko pozory. Gigantyczny krater odkryty przypadkowo przez ekipę telewizyjną Vesti Jamał, okazał się ogromnym wyzwaniem dla naukowców. Zbadanie go może potrwać. To bowiem największe takie odkrycie od 2014 roku.

Gigantyczny krater na Syberii - co o nim wiadomo?

Jak podaje ladbible.com, dr Jewgienij Czuwilin, główny badacz krateru z Instytutu Nauki i Technologii w Skołkowie, choć wiele lat analizuje nietypowe ziemskie zjawiska, był od wrażeniem odkrycia. "To jest uderzające pod względem wielkości. To kolosalne siły natury tworzą takie obiekty" - przyznał.

Współpracujący z nim prof. Wasilij Bogojawleński z Rosyjskiego Instytutu Badań Ropy i Gazu w Moskwie dodał natomiast, że syberyjskie odkrycie może zrewolucjonizować świat nauki. "Ten obiekt jest wyjątkowy. Zawiera wiele dodatkowych informacji naukowych, których nie mogę jeszcze ujawnić".

Jak podaje Wasilij Bogojawleński, kratery pojawiają się z przyczyn naturalnych. "W wiecznej zmarzlinie tworzą się wnęki nasycone gazem, który nagle wybucha. Niektóre, ale nie wszystkie eksplozje miały miejsce w pęczniejących pingosach - lub kopcach - w tundrze, kiedy gaz gromadził się pod grubą pokrywą lodu" - tłumaczy badacz.

d232kyg

Tego rodzaju kratery nazywane są przez naukowców hydrolaccoliths lub bulgunnyakhs. Najnowszy, znajdujący się na terenie arktycznej tundry, postrzegany jako najbardziej imponujący z tych, które pojawiły się w ostatnich latach podczas topnienia wiecznej zmarzliny. Jego badania mogą potrwać nawet kilka lat.

Smacznego na dzień dobry Odc. 5: Owsianka w słoiku

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d232kyg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d232kyg