MiastaGruzja - odizolowana od świata wioska Uszguli

Gruzja - odizolowana od świata wioska Uszguli

Gruzja - odizolowana od świata wioska Uszguli
Źródło zdjęć: © Thinkstock

Gruzja to kraj zachwycający wspaniałą przyrodą i niezwykłymi atrakcjami, z których wiele wpisanych jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dzięki tanim liniom lotniczym w tym roku Polacy mogą za niewielkie pieniądze dotrzeć do tego niezwykłego zakątka. Prezentowaliśmy już najciekawsze miejsca Gruzji, natomiast dziś zapraszamy do jednej z najbardziej niesamowitych wiosek na świecie. Uszguli znajduje się ok. 160 km od Kutaisi - miasta, w którym lądują samoloty niskobudżetowych przewoźników. Miejscowość wyróżnia się ogromnym odizolowaniem od reszty kraju oraz położeniem na ponad 2000 m n.p.m. Zobaczcie, jak się tam żyje!

Gruzja to kraj zachwycający wspaniałą przyrodą i niezwykłymi atrakcjami, z których wiele wpisanych jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dzięki tanim liniom lotniczym w tym roku Polacy mogą za niewielkie pieniądze dotrzeć do tego malowniczego zakątka. Prezentowaliśmy już najciekawsze miejsca Gruzji, natomiast dziś zapraszamy do jednej z najbardziej niesamowitych wiosek na świecie. Uszguli znajduje się ok. 160 km od Kutaisi - miasta, w którym lądują samoloty niskobudżetowych przewoźników. Miejscowość wyróżnia się ogromnym odizolowaniem od reszty kraju oraz położeniem na ponad 2000 m n.p.m. Zobaczcie, jak się tam żyje!

if/pw

1 / 6

Uszguli, Gruzja

Obraz
© Licencja Creative Commons by imolcho, flickr.com

Uszguli znajduje się na terenie Swanetii, której stolica jest Mestia. Ze względu na położenie 2410 m n.p.m. nazywa się ją najwyżej położoną wioską Europy*. Nad miasteczkiem górują ośnieżone wierzchołki Kaukazu wraz z Szcharą - najwyższym szczytem Gruzji, który mierzy 5193 m n.p.m. Co ciekawe jego pierwszymi zdobywcami byli Polacy: Jakub Bujak i Stefan Bernadzikiewicz.

_ * W zależności od przyjętej wersji granicy europejsko-azjatyckiej terytorium Gruzji znajduje się w całości w Azji/ częściowo w Europie i częściowo w Azji/ w całości w Europie. _

2 / 6

Uszguli, Gruzja

Obraz
© Licencja Creative Commons by deguonis, flickr.com

W Uszguli *żyje obecnie 70 rodzin, które łącznie liczą ok. 200 osób. Ze względu na warunki naturalne - srogie zimy z obfitymi opadami śniegu - miejscowość jest przez połowę roku *kompletnie odcięta od świata. Droga do Mestii jest nieprzejezdna, a tutejsza ludność zdana jest tylko na siebie.

3 / 6

Uszguli, Gruzja

Obraz
© Licencja Creative Commons by Martin Lopatka, flickr.com

Główne zajęcie w Uszguli to hodowla zwierząt: krów, koni, świń czy owiec. W wiosce funkcjonuje szkoła, a wszelkie decyzje dotyczące społeczności podejmuje starszyzna. Poza tym mieszkańcy mówią tu charakterystycznym dialektem - w ich słownictwie można znaleźć wiele elementów ze starożytnego języka Gruzinów.

4 / 6

Uszguli, Gruzja

Obraz
© Thinkstock

Ogromne odizolowanie od świata spowodowało, że w *Uszguli *przetrwały unikalne tradycje, do których należą przede wszystkim tańce i śpiewy. Mieszkańcy wierzą, że te rytuały chronią przed nieszczęściami i zapewniają dobrobyt.

5 / 6

Uszguli, Gruzja

Obraz
© Thinkstock

Charakterystycznym elementem we wszystkich wioskach Swanetii są kamienne wieże. Te średniowieczne baszty obronne mają ponad 20 metrów wysokości, a powstawały od IX do XIII wieku. Pełniły funkcję schronu dla ludzi i zwierząt, a ich najwyższe partie służyły jako punkt obserwacyjny i miejsce do przechowywania najcenniejszych rzeczy. W Uszguli takich wież można naliczyć aż 37.

6 / 6

Uszguli, Gruzja

Obraz
© Licencja Creative Commons by hans zwitzer, flickr.com

Region Górnej Swanetii *z *Uszguli i Mestią na czele od 1996 roku widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W miasteczku na turystów czeka kawiarnia, a za drobną opłatą można spędzić noc w autentycznych swaneckich domostwach.

if/pw

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)