Trwa ładowanie...

Karnawałowa kukła dowodem na europejski antysemityzm. "Podlizują się muslimom"

W mediach niesie się oburzenie karnawałową paradą w Belgijskim mieście. Grupa Vismooil’n wystawiła kukły Żydów, które wielu kojarzą się z podobnymi widowiskami w nazistowskich Niemczech.

Karnawałowa kukła dowodem na europejski antysemityzm. "Podlizują się muslimom"Źródło: East News, fot: imago stock&people/EAST NEWS
d478lka
d478lka

W ostatnią niedzielę karnawału belgijskie Aalst przeżywało zabawę niemal jak Rio. Różnice były jednak wyraźne: zamiast półnagich tancerek potrząsających pupami w zabawie pokazuje się wielkie kukły Żydów. W różowych chałatach i futrzanych czapach stoją na pieniądzach, wyciągając ręce po więcej. Ta charakterystyczna forma zabawy podzieliła komentatorów.

"Prawdopodobnie nie będzie masakry Żydów w Belgii w ciągu najbliższych lat" – uspokaja Eliot A. Cohen, profesor Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, w prestiżowym amerykańskim miesięczniku "The Atlantic". Pisze to jednak tylko dla podkreślenia proporcji, tekst ilustruje bowiem zestawienie tego zdjęcia z podobnym – z ulic niemieckiego Marburga z 1936 r. Cohen twierdzi otwarcie, przywołując przykłady z całej Europy, że antysemityzm nigdy nie przestał tu istnieć.

Jak zauważyła na swoim koncie na Twitterze komentatorka Katie Hopkins, obserwowana przez niemal milion użytkowników, organizatorzy podkreślają, że można się śmiać również z innych religii. "Czekam, aż zrobicie to samo z muzułmanami za rok. W centrali Dżihadu, Belgii".

d478lka

Jej wpis udostępnił między innymi publicysta Rafał Ziemkiewicz, nazywając całą sytuację "podlizywaniem się muslimom". Reakcje na jego wpis to m.in. pytania, czy Izrael zerwał już z Belgią stosunki dyplomatyczne. O całej sprawie napisał również "Najwyższy Czas!" pod nagłówkiem: "W Belgii publicznie wyśmiewają Żydów. Gdyby w Polsce zrobić coś podobnego, mielibyśmy III wojnę światową".

Tradycje karnawałowe w krajach północnej Europy, zwłaszcza niemieckojęzycznych, wiążą się silnie z przekraczaniem norm obyczajowych. W Niemczech starą tradycją jest na przykład, że tego dnia kobiety wdzierają się siłą do ratusza i obcinają urzędnikom krawaty, przejmują też na jeden dzień klucze do miasta. Inną charakterystyczną tradycją karnawałów świata, obecną także w Europie, choć kojarzoną głównie z Rio de Janeiro i Nowym Orleanem, są zapustne parady.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d478lka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d478lka