Ciechanowiec. Atrakcje. Co warto zobaczyć

Ciechanowiec leży nad rzeką Nurzec, osiem kilometrów od jej ujścia do Bugu. Nad Nurzcem znajduje się dobrze utrzymany zalew z kąpieliskiem, wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz ośrodek wypoczynkowy. Jakie czekają na nas atrakcje?

Ciechanowiec. Atrakcje. Co warto zobaczyć
Źródło zdjęć: © Hachette Polska

Ciechanowiec leży nad rzeką Nurzec, osiem kilometrów od jej ujścia do Bugu. Nad Nurzcem znajduje się dobrze utrzymany zalew z kąpieliskiem, wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz ośrodek wypoczynkowy.

Najciekawszym miejscem Ciechanowca jest położony w Nowodworach okazały zespół pałacowo-parkowy, w którym dzisiaj mieści się Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka oraz skansen budownictwa wiejskiego Mazowsza i Podlasia. Zachował się asymetryczny klasycystyczny pałac Starzeńskich z połowy XIX wieku oraz budynki dworskie dawnych stajni i powozowni.

Dzisiaj w pałacu znajdują się różne części muzeum. Bogaty dział weterynaryjny określany mianem „Muzeum Weterynarii” został zlokalizowany w dawnych stajniach.

Ciechanowiec był w przeszłości ważnym przystankiem na szlaku handlowym łączącym Mazowsze z Litwą. W 1920 roku został niemal doszczętnie zniszczony, w wyniku bitwy wojsk polskich z maszerującą na Warszawę armią bolszewicką.

Wokół Ciechanowca

Ciechanowiec położony jest na terenie Wysoczyzny Drohickiej. Zielony szlak spod Muzeum Rolnictwa przez Perlejewo, Nur, Zuzelę do Gąsiorowa przeprowadzi nas przez najpiękniejsze miejsca w okolicy miasta. Jest tu nawet do pokonania bród na Nurcu. Ze względu na odległość – 70 km - można go przejechać rowerem. Krótszy, 40-kilometrowy wariant, biegnie z powrotem do Ciechanowca, lokalną drogą w dolinie Nurca. Wycieczki w kierunku północnym ułatwi 78-kilometrowy szlak rowerowy międzyrzecza Bugu i Narwi. Zaczyna się w Wojtkowicach-Glinnej, nad Bugiem, i przez Ciechanowiec prowadzi do Waniowa w Narwiańskim Parku Narodowym. Z Wojtkowic-Glinny, położonych 12 km na południe od Ciechanowca, możemy przepłynąć promem na lewy brzeg Bugu, do Kamieńczyka. Dzięki temu odwiedzimy Sterdyń, dawną siedzibę Ossolińskich. Z promu warto również skorzystać, organizując wycieczkę do perły Podlasia czyli Drohiczyna. W jedną stronę polecamy drogę lewym brzegiem Bugu, a z powrotem - prawym. Do pokonania jest ponad 70 km fascynujących
podlaskich krajobrazów. Z Ciechanowca można również wybrać się na kajakowy spływ do ujścia Bugu. Nurzec, na tym odcinku, płynie licznymi meandrami pośród sosnowych lasów, pól i łąk. Przy okazji wycieczek po okolicy warto odwiedzić hodowlę alpak we wsi Bujenka, leżącej 4 km na wschód od Ciechanowca.

Okolice

Winna-Poświętna - drewniany kościół św. Doroty z przełomu XVII i XVIII wieku. Rudka – zespół pałacowo-parkowy Ossolińskich, z dwoma pałacami - starym, wybudowanym w 1764 roku i nowym z 1930 roku. Kościół barokowy z połowy XVIII wieku. Sterdyń - okazały, barokowo-klasycystyczny pałac Ossolińskich z XVII – XVIII wieku, przebudowany w wieku XIX. Jego teren jest zamkniętym ośrodkiem konferencyjnym. Późnobarokowy (1779-1783) kościół św. Anny, fundacji Ossolińskich, z rokokowym wystrojem wnętrz. Drohiczyn – malownicze miasto na stromym brzegu Bugu. Trzy zespoły klasztorne. Największy, pojezuicki: barokowa katedra św. Trójcy z przełomu XVII i XVIII wieku, klasztor z I połowy XVIII wieku, dzisiaj kuria biskupia, kolegium z połowy XVIII wieku, dzisiaj seminarium. Przy rynku, pofranciszkański kościół Wniebowzięcia NMP z przełomu XVII i XVIII wieku, klasztor. Na zachodnich obrzeżach miasta wznosi się kościół Benedyktynek z I połowy XVIII wieku. W centrum cerkiew Mikołaja Cudotwórcy z końca XVIII wieku. Zuzela –
miejsce urodzin Stefana Wyszyńskiego. Muzeum Lat Dziecięcych Prymasa Tysiąclecia w drewnianym budynku dawnej szkoły wiejskiej. Neogotycki kościół Przemienienia Pańskiego z początku XX wieku. Ceranów – zespół pałacowo-parkowy Górskich z pałacem z II połowy XIX wieku, przebudowanym po wojnie – obecnie szkoła.
Ksiądz Krzysztof Kluk (1739–1796) Urodził się w Ciechanowcu i był tutaj przez ćwierć wieku proboszczem. Działalność duszpasterską dzielił z naukową i oświatową. Na polecenie Komisji Edukacji Narodowej opracował pierwsze polskie podręczniki rolnictwa.

Punkt Informacji Turystycznej
pl. 3 maja 31, Ciechanowiec 0 507 793 404
Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka
ul. Pałacowa 5, Ciechanowiec–Nowodwory, (086) 277 13 28

Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: Zakątki na urlop i weekend
Autor: Dariusz Jędrzejewski

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)