Sarbinowo - wyjątkowa miejscowość nad polskim morzem
Położone na Wybrzeżu Słowińskim, ok. 7 km od Mielna Sarbinowo, to doskonałe miejsce na wypoczynek nad polskim morzem. Ma wszystko czego oczekujemy od nadbałtyckiego kurortu, przede wszystkim czyste i szerokie plaże.
Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z dokumentów z 1309 r. Na urlop chętnie przyjeżdżają tutaj rodziny z dziećmi oraz turyści, którzy pragną odpocząć od miejskiego zgiełku.
Położone na Wybrzeżu Słowińskim, ok. 7 km od Mielna Sarbinowo, to doskonałe miejsce na wypoczynek nad polskim morzem. Ma wszystko czego oczekujemy od nadbałtyckiego kurortu, przede wszystkim czyste i szerokie plaże. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z dokumentów z 1309 r. Na urlop chętnie przyjeżdżają tutaj rodziny z dziećmi oraz turyści, którzy pragną odpocząć od miejskiego zgiełku.
Miejscowość zamieszkuje ok. 600 mieszkańców, jednak w sezonie letnim ta liczba znacznie wzrasta ze względu na urlopowiczów. Trudno sobie wyobrazić, że miejscowości jeszcze w XIX w. groziło pochłonięcie przez Morze Bałtyckie. Dawniej wczasowisko leżało około 1,5 km od brzegu, lecz morze go podmywało, zabierając coraz większą część lądu. Na szczęście Sarbinowo zostało uratowane przez wytężoną pracę ludzi, którzy wspólnymi siłami wybudowali w 1910 r. kamienno-betonowy mur oporowy o długości 1 km wzdłuż plaży. Powstrzymało to dalsze destrukcyjne działanie fal morskich. Dzięki konstrukcji jest ono miejscem, do którego wciąż każdego roku przyjeżdża kilka tysięcy turystów. Co ciekawe, mur obecnie pełni funkcję promenady, która jest jedną z głównych atrakcji Sarbinowa.
[
]( http://www.sarbinowo.pl/noclegi/ )
Przechadzając się deptakiem, z pewnością każdy zwróci uwagę na charakterystyczną, ceglaną budowlę górującą ponad innymi budynkami. Jest to neogotycki kościół, o bogatej historii wzniesiony w 1856 r. Zbudowano go na miejscu zagrożonej konstrukcyjnie średniowiecznej świątyni. Pozostałości jej kamiennych murów włączono w strukturę kościoła. Zbudowany na planie ośmiokąta, z wysoką wieżą może poszczycić się wspaniałymi witrażami w ostrołukowych oknach. W jego wnętrzu znajdują się także zabytkowe organy, dzięki którym jest miejscem wielu występów chórów, śpiewaków operowych i muzyków. Będąc w Sarbinowie warto obejrzeć zabytkową chałupę wzniesioną w 1804 r. To stara checz rybacka zbudowana z drewna dębowego. Oglądając ją, można sobie uzmysłowić, jak wyglądało życie w miejscowości w czasach, kiedy była małą typową osadą rybacką. Inne atrakcje, to zabytkowa willa z 1914 r. czy ryglowa chata z końca XIX w. Oba te budynki znajdują się na *ul. Nadmorskiej. *
Jedną z atrakcji w okolicy jest latarnia morska w Gąskach. Ujrzymy ją idąc na spacer plażą z Sarbinowa, w kierunku zachodnim. Jej wysokość przekracza 50 m, co czyni ją drugą najwyższą w Polsce. Światło latarni jest widoczne przy dobrej pogodzie z odległości 19,5 mil morskich (ok. 36 km). Obiekt jest udostępniony zwiedzającym, a kręte schody w jego wnętrzu prowadzą na taras widokowy, z którego rozpościera się wspaniały widok na okolicę.
Zobacz także: Aleja Róż i Zakochanych w Rewalu
wg/udm