Irak - bezcenne zabytki muzeum w Mosulu zniszczone przez ISIS

Dzień po tym, jak Państwo Islamskie porwało 220 asyryjskich chrześcijan w północno-wschodniej Syrii, jego bojownicy dopuścili się zbrodni na skarbach światowego dziedzictwa kulturalnego w Iraku. Na umieszczonym w internecie filmie widać jak mężczyźni młotami, również pneumatycznymi, rozbijają kamienne posągi w muzeum w Mosulu oraz prowadzące w starożytności do Niniwy Wrota Nirgal.

27.02.2015 | aktual.: 27.02.2015 11:20

Dzień po tym, jak Państwo Islamskie porwało 220 asyryjskich chrześcijan w północno-wschodniej Syrii, jego bojownicy w czwartek, 26 lutego br., dopuścili się zbrodni na skarbach światowego dziedzictwa kulturalnego w Iraku. W internecie umieścili film dokumentujący ich działanie, który rozpoczyna się oświadczeniem, że posągi są "idolami, które trzeba zniszczyć". Nawiązuje ono do tego, że Islam zabrania sporządzania wizerunków postaci ludzkich.

Na nagraniu widać jak kamienne figury w muzeum w Mosulu oraz Wrota Nirgal, prowadzące do Niniwy, starożytnego miasta Mezopotamii, jednej z asyryjskich stolic, rozbijane są przez islamskich fanatyków młotami, również pneumatycznymi. Jednym ze zniszczonych eksponatów jest posąg z IX w.pn.e., przedstawiający uskrzydlonego byka, asyryjskie bóstwo zapewniające opiekę.

Dyrektor generalna UNESCO Irina Bokova oświadczyła, że jest "głęboko wstrząśnięta" działalnością ISIS i wezwała do zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęconego ochronie zabytków historycznych w Iraku. Według Bokovej, zniszczenie posągów stanowi pogwałcenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa wzywającej do ochrony zabytków kultury w rejonie działań wojennych w Iraku i Syrii.

Największe zniszczenia ostatnich lat spowodowane konfliktami w Syrii i Iraku:
Rzecznik ONZ Stephane Dujaric określił zniszczenia dokonane w muzeum w Mosulu jako "karygodne i kryminalne". Dodał, że niszczona jest w ten sposób pamięć o przeszłości ludzkości.

Pojawiły się także niepotwierdzone informacje, że w poniedziałek, 23 lutego, zostały spalone zbiory biblioteki centralnej w Mosulu. Zniszczeniu uległo ok. 100 tys. ksiażek i manusktyptów, w tym kolekcje z czasów Imperium Osmańskiego, mapy czy gazety z początku XX w.

udm/if

Źródło artykułu:WP Turystyka
Zobacz także
Komentarze (145)