National Geographic: sekrety ludzkiego wzrostu

National Geographic: sekrety ludzkiego wzrostu
Źródło zdjęć: © PRAKASH MATHEMA / AFP

04.02.2013 15:31, aktual.: 10.05.2013 10:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak duży może być człowiek? Ile mierzy przeciętny Polak? Czy wysocy mają łatwiej? Dlaczego Pigmeje nie rosną? Redakcja miesięcznika National Geographic Polska w lutowym numerze magazynu próbuje rozwikłać zagadki ludzkiego wzrostu.

Jak duży może być człowiek? Ile mierzy przeciętny Polak? Czy wysocy mają łatwiej? Dlaczego Pigmeje nie rosną? Redakcja miesięcznika National Geographic Polska w najnowszym numerze magazynu próbuje rozwikłać zagadki ludzkiego wzrostu.

Ludy zamieszkujące Europę nigdy nie odeszły daleko od granicy 180 cm. Choć średniowieczne zbroje w muzeach wydają nam się małe, jest to tylko złudzenie – wielkość kości w tamtych czasach nie różniła się od naszych. Według badań, przytoczonych przez National Geographic Polska w materiale pt. „W granicach wzrostu” przeciętny Europejczyk w paleolicie mierzył 175 cm, w średniowieczu 167 cm, dziś zaś jego wzrost wynosi średnio 172,5 cm. Współcześnie ok. 95% przedstawicieli Homo sapiens jest średniego wzrostu, przy czym kobiety są zwykle niższe o 13-15 cm od mężczyzn. *Najwyżsi mężczyźni *żyją dziś w – osiągają oni około 181,7 cm wzrostu (kobiety 166,8 cm). Polacy również plasują się w górnej części wykresu – w 2001 roku *przeciętny Kowalski *miał 177, 4 cm. Po przeciwnej stronie znajdują się natomiast przedstawiciele narodów azjatyckich. Chińscy mężczyźni mierzą średnio 166 cm, Hindusi 164 cm, a Wietnamczycy 162 cm.

Czy wysocy mają lepiej?

Są oni uważani za zdrowszych i odporniejszych, mają niższe ciśnienie, trudniej im się odwodnić. Wśród badaczy występują jednak różne opinie. Cytowany w magazynie ekspert ds. żywienia Thomas Samaras przekonuje, że wraz ze wzrostem rośnie zapotrzebowanie energetyczne człowieka. Wysocy ludzie cieszą się więc lepszym zdrowiem, ale są mniej ekonomiczni dla środowiska.

Najwyższy i najniższy człowiek na świecie

Redakcja przygląda się również wszelkim skrajnościom dotyczącym ludzkiego wzrostu. T*urek Sultan Kosen (251 cm)* oraz Neplaczyk Chandra Bahadur Dangi (54,6 cm) to prawdopodobnie najwyższy i najniższy obecnie dorosły człowiek na świecie. Skąd bierze się karłowatość czy gigantyzm? Na to pytanie naukowcy próbują odpowiedzieć od lat.

Pigmeje - plemiona niezwykłe

Kolejną zagadkę natury są Pigmeje, którym redakcja poświęciła osobny artykuł. Choć przedstawiciele tych unikalnych plemion żyją jeszcze w i w , jest ich coraz mniej. Pigmejów na całym świecie oprócz wzrostu łączy bardzo niska długość życia.

Czytaj także:

Tylko 30-50% dzieci dożywa 15 lat, a mniej niż jedna trzecia kobiet osiąga wiek menopauzy. Badacze spierają się, czy ta cecha może mieć związek z niezwykłą fizjonomią pigmejskich plemion…

Więcej w lutowym numerze magazynu National Geographic Polska.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (73)
Zobacz także