Trwa ładowanie...

Baleary - tu słońce świeci trzysta dni w roku

Co sprawia, że na Baleary, stanowiące zaledwie jeden procent powierzchni Hiszpanii, corocznie przybywa ponad 5 milionów turystów? Największe bogactwo archipelagu stanowią krajobrazy i nieskażona przyroda, morska bryza chłodząca gorący, śródziemnomorski klimat. To sprawia, że Baleary stanowią idealne miejsce wypoczynku dla ludzi spragnionych słońca i morskich kąpieli.

Baleary - tu słońce świeci trzysta dni w rokuŹródło: steffus - Fotolia.com
d2i8eq3
d2i8eq3

Niebo jak turkus, morze jak lazur

Archipelag składa się z czterech wysp: Majorka, Minorka, Ibiza i Formentera, oddalonych od wschodniego wybrzeża Hiszpanii o ok 80 km. Każda z nich ma odmienne krajobrazy, architekturę i charakter. Budując tzw. infrastrukturę organizatorzy turystyki stworzyli, zwłaszcza w kurortach Majorki i Ibizy, centra rozrywkowe dla młodzieży. Naturalne walory wysp sprawiły, że stanowią one ulubione miejsce wypoczynku gwiazd ekranu, polityków i koronowanych głów, co podnosi ich rangę i powiększa popularność.

W Europie o rajskich wyspach mówiło się już w latach 30. XIX wieku. Odwiedziło je wówczas wielu sławnych pisarzy, malarzy i kompozytorów, m.in. Fryderyk Chopin, który, wraz z George Sand, spędził na Majorce zimę 1838/39 i tam właśnie skomponował "Deszczową Rapsodię." Mówi się także, że to właśnie Chopin jest autorem najpiękniejszego wstępu do wszelkich folderów, promujących uroki Balearów. W liście do przyjaciela, Juliana Fontany, pisał bowiem: "Jestem w Palmie, między palmami, cedrami, kaktusami, oliwkami, pomarańczami, cytrynami, aloesami, figami, granatami... Niebo jak turkus, morze jak lazur, góry jak szmaragd, powietrze jak w niebie. W dzień słońce, wszyscy letnio chodzą... w nocy gitary i śpiewy..." Jednakże to oblicze wysp zmienił gwałtownie boom turystyczny rozpoczęty w latach 60. ubiegłego wieku, gdy zaczęły powstawać kurorty i miasteczka złożone z hoteli. Próżność rzeszy turystów, a pierwszymi byli Niemcy i Francuzi, mile łechtała informacja, że na Majorce, w pobliżu Palmy,
w Marivent Palace, coroczne wakacje spędza także hiszpańska rodzina królewska.

Koktajl epok i stylów

Największą wyspą Balearów jest licząca 3640 km kw. Majorka, szczycąca się przepiękną przyrodą, zarówno w okolicach górzystych, jak i nizinnych, nadmorskich. Główny jej walor turystyczny stanowi jednak 550-kilometrowe wybrzeże *ze swymi uroczymi zatoczkami i plażami. Jest też mocno zróżnicowana pod względem krajobrazowym. W górach, (najwyższy szczyt *Puig Major, 1445 m n.p.m.) na północno-zachodniej linii wybrzeża oczy radują zarówno wysokogórskie krajobrazy, jak i strome zatoki. Wnętrze wyspy zachowało wiejski, idylliczny charakter i imponuje architektoniczną i krajobrazową różnorodnością. Południe Majorki *jest bardziej suche i surowe, ale też posiada najpiękniejsze na wyspie plaże. W północnej części wyspy, w miasteczku *Pollença, znajduje się port, w którym podziwiać można najbardziej ekskluzywne jachty świata. Stolicą archipelagu i jednym z najważniejszych portów na Morzu Śródziemnym jest Palma de Mallorca, założona przez Rzymian w roku 120 p.n.e. Znajduje się w niej wiele
ciekawych zabytków, m.in. zamek Belver, zbudowany na planie koła, stanowiący unikalny przykład gotyckiej architektury militarnej, gotycka katedra z XIV/XVI wieku, stara giełda handlowa, cytadela, ratusz i klasztor św. Franciszka. Warte zwiedzenia są muzeum Majorki i łaźnia arabska, najlepiej zachowany zabytek okresu mahometańskiego na Majorce. Dzięki swojemu położeniu miasto Palma szczyci się niezwykłym "koktajlem" stylów architektonicznych i epok minionych. W tę scenerię doskonale wkomponowano nowoczesne centra handlowe i kulturalne, muzea, bary i dyskoteki. Stanowi też duże centrum rzemiosła i sztuki.

Siostra - rywalka

Druga pod względem wielkości wyspa archipelagu Minorka ponoć odwiecznie rywalizuje o prestiż z siostrą, Majorką, ale dotąd nikt nie zauważył zwycięzcy. Na niej także można odnaleźć ślady minionych epok: antyczne budowle, twierdze i konstrukcje, podziwiać spuściznę kultur: rzymskiej, bizantyńskiej, arabskiej, saraceńskiej i frankońskiej. Minorka ma charakter sielankowy, dominuje pejzaż wiejski, w którym przeszłość i teraźniejszość tworzą harmonijną atmosferę.

d2i8eq3

Najwyższą górą jest leżąca w głębi wyspy Monte Toro (357 m n.p.m.). Na stromym wybrzeżu północnym co kilkaset metrów widoczne są spadziste brzegi prowadzące na krzemienne, złożone z czerwonego piasku, plaże. Cenne zabytki archeologiczne czynią z niej swego rodzaju skansen. Stolicą Minorki jest Mahon (Mao), ulokowane w głębi zatoki przypominającej fiord. Wielu turystów, w porcie z licznymi barami, poznaje nocne życie miasta...

Zakosztować rajskiego życia

Ibiza jest wyspą pokrytą falistymi wzgórzami, porośniętymi lasami iglastymi. Na obrzeżach, w licznych osadach, tętni życie, najmocniej w Eivissa. Turystów mogą zainteresować m.in.: Górne Miasto, założone przez Fenicjan, Wzgórze Młynarzy i Muzeum Archeologiczne.

Na Formenterę, uważaną za jedno z ostatnich rajskich miejsc na Morzu Śródziemnym, można się dostać jedynie statkiem płynącym z Ibizy. Ma ona tylko 82 km kw., jest całkowicie płaska i szczyci się najwyższym w Hiszpanii odsetkiem ludzi dożywających sędziwego wieku. Jest to z pewnością rezultat spokojnego i beztroskiego życia pośród pięknej, przyjaznej przyrody.

Nie sposób opisać czy nawet wymienić wszystkich, turystycznych walorów archipelagu. Nie jest to konieczne, gdyż nie tylko one stanowią magnes przyciągający miliony turystów z całego świata przez cały rok. Dawniej Hiszpanie promowali archipelag hasłem "Sol y playa" (słońce i plaża). Mieli argument: słońce świeci tam przez 300 dni w roku! Przekonali się jednak, że dla współczesnego turysty to zbyt mało. Rozbudowując infrastrukturę, rozszerzyli ofertę. Dziś każdy turysta znajdzie tam sposobność do uprawiania różnorakich sportów, nawet podwodnych i powietrznych, a także ofertę pełną najbardziej wyrafinowanych rozrywek.

Tekst: Stanisław Błaszczyk

Wydanie internetowe: www.magazynvip.pl

if/pw

d2i8eq3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i8eq3

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj