Trwa ładowanie...
niemcy
03-12-2012 13:37

Jarmark świąteczny w Berlinie

W okresie przed Bożym Narodzeniem na głównych placach niemieckich miast i miasteczek tradycyjnie pojawiają się jarmarki, na których można kupić ręcznie robione ozdoby choinkowe i bożonarodzeniowe dekoracje.

Jarmark świąteczny w BerlinieŹródło: Hannibal Dostawca: PAP/DPA
d42ly7j
d42ly7j

W okresie przed Bożym Narodzeniem na głównych placach niemieckich miast i miasteczek tradycyjnie pojawiają się jarmarki, na których można kupić ręcznie robione ozdoby choinkowe i bożonarodzeniowe dekoracje.

Wielowiekowa tradycja
Targi przed Bożym Narodzeniem mają w Niemczech kilkusetletnią tradycję i pozostają sporą atrakcją turystyczną. Do typowych dekoracji należą drewniane "schwibbogen" - świeczniki łukowe z górniczego miniregionu Erzgebirge. W takim świeczniku kilka świec osadzonych jest na łuku, pod którym znajduje się rzeźbiona scenka - może to być szopka, scenka rodzajowa, biblijna, zimowy pejzaż z choinkami. Dużych rozmiarów "schwibbogen" spotkać można w ogródkach i parkach. Jarmarki bożonarodzeniowe trwają przez cały adwent i przyciągają niezliczoną liczbę odwiedzających z całego świata.

Jarmarki w Berlinie
W samym Berlinie podczas adwentu można odwiedzić ich kilkanaście! Najsłynniejsze odbywają się na Placu Aleksandra (Alexanderplatz), Gendarmenmarkt *i *Placu Poczdamskim. Wraz ze swoimi straganami z rękodziełem, ozdobami choinkowymi, wiankami adwentowymi, grzanym winem i tradycyjnymi regionalnymi przysmakami adwentowo-świątecznymi są one nieodłączną częścią bożonarodzeniowej tradycji.

Zwiedzanie Berlina
Wizytę na jarmarku warto połączyć ze zwiedzaniem niemieckiej stolicy. Reichstag, czyli siedziba niemieckiego Bundestagu, to punkt obowiązkowy dla wszystkich odwiedzających. Neorenesansowy budynek z XIX wieku został zniszczony w latach 30. i odbudowany w nowej formie na początku lat 90. By dostać się do środka trzeba odstać w niemałej kolejce, ale panorama miasta widziana ze szklanej kopuły na szczycie budynku jest tego warta!

d42ly7j

Koniecznie trzeba też zobaczyć berlińską katedrę, która należy do najznakomitszych tego typu budowli na świecie była inspiracją dla wielu architektów, m.in. twórców kościoła św. Trójcy w Łodzi (dziś Zesłania Ducha Świętego). Powstała pod koniec XIX wieku w stylu włoskiego renesansu, a w jej podziemiach mieści się krypta dynastii Hohenzollernów.

Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO Wyspa Muzeów to także punkt obowiązkowy wizyty w Berlinie. Muzeum im. Bodego, Muzeum Pergamońskie, Nowe Muzeum, Starą Galerię Narodową i Stare Muzeum tworzą jeden z najważniejszych kompleksów muzealnych nie tylko w Europie, ale na całym świecie! Jak sama nazwa wskazuje obiekt znajduje się na wyspie, na rzece Szprewie. Z resztą miasta łączy ją zamknięty dla ruchu kołowego most Monbijoubrücke.

d42ly7j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42ly7j