Trwa ładowanie...
inne
19-03-2015 15:59

Rekordowo gęsty smog nad Wielką Brytanią

Dziś i jutro poziom smogu unoszącego się nad Wielką Brytanią może być niespotykanie intensywny - ostrzega brytyjskie ministerstwo środowiska. W niektórych regionach ze względów bezpieczeństwa zaapelowano, aby dzieci, osoby starsze a także z problemami zdrowotnymi pozostały w domach.

Rekordowo gęsty smog nad Wielką BrytaniąŹródło: Wikipedia - George Siagalakis, licencja GNU
dyiv601
dyiv601

Dziś i jutro poziom *smogu unoszącego się nad Wielką Brytanią może być niespotykanie intensywny - ostrzega brytyjskie ministerstwo środowiska. W niektórych regionach ze względów bezpieczeństwa zaapelowano, aby dzieci, osoby starsze, a także z problemami zdrowotnymi pozostały w domach. *

Smog to zjawisko polegające na kumulowaniu się w atmosferze zanieczyszczeń spowodowanych działalnością człowieka. W połączeniu z niekorzystnymi warunkami pogodowymi może być nawet śmiertelny. Wchodzące w skład smogu szkodliwe związki chemiczne, pyły i wilgotność są zagrożeniem dla zdrowia. Mogą wywołać nowotwory, astmę, zaostrzyć choroby płuc, spowodować niewydolność oddechową a w skrajnych przypadkach paraliż układu krwionośnego.

Na czwartek i piątek przewidziano maksymalne skumulowanie zanieczyszczeń, które w bezpośredni sposób mogą zagrozić Brytyjczykom. W stolicy Anglii poziom zagrożenia określono na 6 w 10 stopniowej skali. Burmistrz Londynu, Boris Johnson, zaapelował, aby mieszkańcy wychodzili z domu tylko w nagłych przypadkach. Znacznie gorzej sytuacja przedstawia się na północy Anglii, gdzie poziom zagrożenia określono na 9 stopni. Wystosowano specjalny komunikat z prośbą o nieposyłanie do końca tygodnia dzieci do szkół. Zapewniono, że panika będzie najmniej pożądaną reakcją w obecnej sytuacji. Należy postępować zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i na bieżąco monitorować w mediach informacje.

W latach 50. XX w. „wielki smog” zabił w Londynie 12 tys. osób

W grudniu 1952 r. nad Londynem powstała gęsta mgła, która doprowadziła do silnego ochłodzenia powietrza. W rezultacie mieszkańcy miasta chcąc ogrzać mieszkania zaczęli zużywać znacznie większe niż zwykle ilości węgla. Konsekwencją tej sytuacji było silne skażenie powietrza ogromną ilością gazów oraz pyłu węglowego. Smog doprowadził do środowiskowej katastrofy oraz śmierci 12 tys. Londyńczyków. Większość ofiar zmarła na skutek niewydolności płuc oraz niedoboru tlenu. Ponadto, bardzo wysokie stężenie siarki w atmosferze doprowadziło do uszkodzeń układu oddechowego oraz trwałego uszkodzenia oskrzeli.

dyiv601

Polskie miasto w czołówce najbardziej zanieczyszczonych w Europie

Najbardziej zanieczyszczonym miastem w Polsce i trzecim w Europie jest stolica Małopolski. Kraków od lat utrzymuje się na pierwszym miejscu tego niechlubnego zestawienia. Przez 150,5 dnia w roku krakowianie nie oddychają powietrzem o przyzwoitej jakości. Problem narasta w miesiącach zimowych - to wina głównie pieców węglowych, z których korzysta ok. 35 proc. mieszkańców Krakowa. Smogowi sprzyja też położenie miasta w niecce i ogromna ilość spalin samochodowych.

Fatalne przewidywania dla Polski

Naukowcy z Instytutu Stosowanej Analizy Systemowej w austriackim Laxenburgu przewidują, że w 2030 roku wiele europejskich miast będzie miała jakość powietrza na poziomie uznanym za niebezpieczny dla zdrowia przez WHO. Część z nich już dziś boryka się z tym problemem, w innych zmieni się to na przestrzeni kilkunastu lat.

Czerwoną plamę na mapie stanowi niestety Polska. Kraj nad Wisłą od lat ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej. Niestety nic nie wskazuje na to, że za 15 lat sytuacja będzie wyglądała lepiej. Jakość powietrza na poziomie niebezpiecznym dla zdrowia naukowcy przewidują dla Gorzowa Wielkopolskiego, Warszawy, Wałbrzycha, GOP i Krakowa.

wg/if

dyiv601
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyiv601