Trwa ładowanie...
14-07-2016 17:12

Elbląg - jedno z najmniej docenianych miast w Polsce

Elbląg to jedno z najstarszych miast w Polsce, z wieżą kościelna sięgającą 97 m i historią , w której pojawiają się nie tylko Krzyżacy, ale i Wikingowie. Zaledwie 20 km na północ od miasta, nad Zalewem Wiślanym znajdują się Kadyny - miejscowość, której plaża wygląda jak z karaibskiej pocztówki.

Elbląg - jedno z najmniej docenianych miast w PolsceŹródło: dd tvn stopklatki
d4l8u61
d4l8u61

Elbląg to jedno z najstarszych miast w Polsce, z przepiękną, niemal od fundamentów odbudowaną Starówką, jednym z największych w Europie odkrytych basenów i tradycjami sięgającymi nie tylko Krzyżaków, ale i Wikingów. Oficjalna data powstania miasta to rok 1237, kiedy to krajowy mistrz krzyżacki Hermann von Balk założył niewielki gródek u ujścia rzeki Elbląg. Wcześniej, bo już w IX wieku w pobliżu, u brzegów jeziora Drużno, istniało Truso - pruska faktoria handlowa. Jak wskazują odkrycia archeologiczne, intensywnie współpracowali z nią Wikingowie. Miasto szybko stało się centrum handlowym Prus, istotną częścią Hanzy i do momentu rozkwitu Gdańska - najważniejszym portem morskim rodzącego się Państwa Krzyżackiego.

Co dzisiaj warto zobaczyć w Elblągu?
Przede wszystkim Starówkę, nazywaną często najnowszą w Polsce. Warto tu odnaleźć, prowadzącą między starymi murami, średniowieczną ścieżkę kościelną. Mówi się także, że stare miasto to największe zamieszkałe stanowisko archeologiczne w Europie. Obok pięknie odbudowanych, na podstawie przedwojennych zdjęć i pocztówek, kamienic wciąż w ziemi grzebią archeolodzy, coraz to wykopując bezcenne zabytki nawet ze średniowiecza. Znalezione eksponaty można oglądać w Muzeum Archeologicznym na Starym Mieście, gdzie regularnie odbywają się wystawy najnowszych znalezisk. Od maja 2015 roku w muzeum dostępna jest wystawa Truso - legenda Bałtyku, na której zaprezentowano najnowsze wynik badań archeologicznych, dotyczących legendarnej osady, którą porównuje się z Troją, a nawet Atlantydą.

Koniecznie trzeba też zobaczyć imponującą Bramę Targową z XIV w., jedyną ocalałą część murów miejskich Elbląga. Związana jest z nią legenda o piekarczyku, który uratował miasto przed Krzyżakami. Gdy zauważył nadjeżdżających nocą Krzyżaków, łopatą do wyciągania chlebów z pieca przeciął linę zabezpieczającą bramę wjazdową, dzięki czemu krata opadła i zagrodziła drogę najeźdźcom. Figura piekarczyka przy bramie, jak i odcisk jego łopaty, stanowią bez wątpienia jedno z najciekawszych nawiązań do chwalebnej historii miasta.

d4l8u61

Ważną budowlą jest kościół pod wezwaniem św. Mikołaja, posiadający obecnie status katedry, ze względu na utworzenie w 1992 r. diecezji elbląskiej. Świątynia powstała w XIII wieku i stanowi najwyższą budowlę w mieście i jeden z najwyższych obiektów sakralnych w Polsce - jej wieża ma wysokość 97 m.

Warto tez zajrzeć do zabytkowego Parku Leśnego Bażantarnia, który już w XVIII w. był miejscem wypoczynku elblążan. Od kilkunastu lat przeżywa prawdziwy renesans - u wejścia do lasu postawiono ceglane wiaty oraz przygotowano miejsca na grilla i ogniska, z czego już od wczesnej wiosny korzystają licznie odwiedzający to miejsce turyści.

Kadyny - plaża dla elblążan... i nie tylko
W położonych zaledwie 20 km na północ od miasta Cesarskich Kadynach, można zapoznać się z historią cesarza i króla pruskiego Wilhelma II. To tu w XIX wieku cesarz miał swoją letnią siedzibę. Jedną z miejscowych atrakcji jest cykliczna impreza "Cesarska majówka", podczas której skosztować można jadła i trunków z epoki oraz wybić pamiątkowy cesarski dukat. Świadkiem niesamowitej historii Kadyn jest liczący prawie 1000 lat dąb im. Jana Bażyńskiego.

Jednak tym, co przyciąga tu licznie turystów, jest plaża nad Zalewem Wiślanym, na której panują idealne warunki do uprawiania sportów wodnych. To mekka kitesurferów z całej Polski. Na szerokiej i piaszczystej plaży znajdziemy szkółkę i wypożyczalnię sprzętu, do uprawiania tej coraz popularniejszej dyscypliny sportu. Uwagę przykuwają także drewniane stoliki z krytymi słomą parasolami, przypominające te na Karaibach.

udm/at

d4l8u61
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4l8u61