Trwa ładowanie...
d1lghhz

Kazimierz Dolny

Największe atrakcje
Kraj:
Położenie:

Województwo lubelskie, nad Wisłą, niedaleko Puław

Strefa czasowa:

UTC±01:00

Waluta:

PLN

Shutterstock
Źródło: Shutterstock, fot: andrzej kubik

Kazimierz Dolny to perła polskiego renesansu. Rocznie miasteczko odwiedza ponad milion turystów, co dla przeszło 3,5 tysiąca stałych mieszkańców może być sporym utrudnieniem. Kazimierz zarabia na turystyce w sezonie letnim, a późną jesienią miasteczko przechodzi w stan delikatnego uśpienia.

Kazimierz Dolny – noclegi

W Kazimierzu Dolnym i okolicach można przenocować w różnego typu obiektach o różnym standardzie.

  • Kazimierz Dolny – hotele to najdroższa opcja. W ścisłym centrum miasta mamy ogromny wybór 3- i 4-gwiazdkowych hoteli, willi a także pensjonatów. Za bardzo dobry standard z parkingiem oraz licznymi udogodnieniami w obszernym pokoju zapłacimy już 400 złotych za dobę za nocleg ze śniadaniem dla dwóch osób. Ceny przestronnych apartamentów są nieznacznie wyższe. Warto sprawdzić atrakcje na miejscu dla dzieci – place zabaw, interaktywne pokoje czy specjalne biblioteczki są już bowiem hotelowym standardem.
  • Kazimierz Dolny – SPA w okolicy są wspaniałym pomysłem na romantyczne weekendy dla osób spragnionych dopieszczenia ciała i wszystkich zmysłów. Nieco bardziej luksusowe obiekty oferują noclegi połączone z pysznym jedzeniem oraz zabiegami relaksacyjnymi i kosmetycznymi. Za tego typu pakiety w centrum Kazimierza Dolnego zapłacimy mniej niż 1000 złotych za dobę od pary.
  • Kazimierz Dolny – agroturystyka w najbliższej okolicy miasta i na jego obrzeżach wprost kwitnie, zwłaszcza latem. W tygodniu komfortowe, dwuosobowe pokoje z prywatnymi łazienkami można znaleźć już za mniej niż 100 złotych za dobę. Pobyt umilają bliskość Wisły, zielona, spokojna okolica, piejące o poranku koguty i regionalne składniki do samodzielnego przygotowywania codziennych posiłków.
  • Kazimierz Dolny – noclegi na zamku są dostępne latem w komnatach zamku w pobliskim Janowcu już od 200 złotych za dobę za pokój.

Kazimierz Dolny – atrakcje

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi (prowadzony przez Grażynę Torbicką, a organizowany od 2007 roku) oraz Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych (promujący folklor oraz kulturę ludową, organizowany przez Wojewódzki Dom Kultury w Lublinie) w Kazimierzu Dolnym corocznie przyciągają do miasta tłumy turystów i celebrytów. Nad brzegiem Wisły znajduje się nowoczesny port jachtowy z polem namiotowym. Z Kazimierza Dolnego można wybrać się trasą samochodową bądź promem na drugi brzeg Wisły do malowniczo położonego na wzgórzu Janowca z szesnastowiecznymi ruinami zamku.

Na terenie miasta i okolic organizowane są przejażdżki meleksami i bryczkami, można udać się w rejs statkiem po Wiśle, polatać z paralotnią, wypożyczyć kajak, obejrzeć nieczynny już kamieniołom. W Kazimierzu Dolnym nakręcono wiele filmów i odcinków seriali, m.in. "Judel gra na skrzypcach" z 1936 roku, "Wyspę złoczyńców", "Podróż za jeden uśmiech", "Na dobre i na złe" czy "Braciszek".

Kazimierz Dolny – zabytki

Za początek powstania Kazimierza nad Wisłą uznaje się rok 1181, rozpoczęcie budowy klasztoru na Wietrznej Górze. W połowie XIII wieku pierwszy raz wspomniano w kronikach o nazwie Kazimierz Dolny, pochodzącej prawdopodobnie od Kazimierza Wielkiego lub Kazimierza Sprawiedliwego.

Siedemnastowieczny Kazimierz Dolny był znanym ośrodkiem handlu zbożem, spławianym stąd do Gdańska przez nadwiślańskich flisaków. Do tej pory nad wciąż nieuregulowaną, rwącą rzeką zachowały się spichlerze z tamtych czasów – można obejrzeć istniejące 11 z nich.

Co warto zobaczyć w Kazimierzu Dolnym?

  • Rynek z zabytkowymi kamieniczkami w stylu "renesansu naiwnego" i studnią. Najsłynniejsze punkty przy rynku i okolicach to kamienice Przybyłów z 1618 roku, kamienica Celejowska z piękna attyką, obecnie siedziba Muzeum Regionalnego, Dom Górskiego, Kamienica Biała, kościoły farny i Św. Anny oraz Mały Rynek, miejsce handlu.
  • Zamek w Kazimierzu Dolnym, a właściwie jego ruiny z XIV-XVI wieku.
  • Basztę z XIII wieku, część zabudowań zamkowych.
  • Górę Trzech Krzyży z dość stromym wejściem po wąskich schodach. Widok ze szczytu wart jest trudów podczas wspinaczki.
  • Korzeniowy Dół, wąwóz lessowy z rosnącymi na skarpie drzewami z poskręcanymi korzeniami. Przy wejściu znajduje się klimatyczna i jedyna w najbliższej okolicy przytulna restauracja Przystanek Korzeniowa, w której możemy zjeść przede wszystkim regionalnie, z użyciem lokalnych składników i ochłodzić się na leżaku po wędrówce w upalny dzień.

Kazimierz Dolny – Mięćmierz zwany także Męćmierzem

Kilka kilometrów na południowy-wschód za Kazimierzem Dolnym usytuowana jest piękna wioska Mięćmierz, oficjalnie od 1967 roku część miasteczka. Pierwsze dowody jej istnienia sięgają początku XV wieku, a mieszkańcy dawniej trudnili się flisactwem. Ma ona charakter zabytkowego skansenu. Było to możliwe przede wszystkim dzięki działaniu napływających do Męćmierza z innych miast osadników, którzy przed przeprowadzką sprowadzali do wsi chałupy pokryte strzechą. Najbardziej znanym bywalcem Męćmierza - ma tam okazałą posiadłość – jest aktor Daniel Olbrychski. Można go spotkać w okolicy na konnych przejażdżkach.

Znajdziemy tu m.in.:

  • Krowią Wyspę, rezerwat przyrody i ptactwa wodnego.
  • Drewniany wiatrak kozłowy na skarpie. Właściciel działki przeniósł go z Bałtowa.
  • Studnię osłoniętą gontem, stojącą na rozstaju głównych dróg dojazdowych.
  • Punkt widokowy - górę Albrechtówkę z panoramą okolicy i zamku w Janowcu. Na górze są ruiny willi Stanisława Szukalskiego z początku XX wieku projektu Albrychta.
  • Karczmę z pysznymi pierogami, prowadzoną przez barwnych mieszkańców Męćmierza.

Kazimierz Dolny – lokalne potrawy

Tradycje kulinarne Lubelszczyzny są dość urozmaicone. Co zjeść i wypić w Kazimierzu Dolnym?

  • Kazimierskie koguty maślane, wypiekany na miejscu symbol miasta. Najlepiej spróbować ich w kultowej Piekarni Sarzyński z ponad stuletnią tradycją.
  • Cebularze, robione już przed wojną przez kazimierskich Żydów.
  • Kulebiaki.
  • Bajgle.
  • Pierogi gotowane bądź smażone, z rożnymi nadzieniami.
  • Wieprzowinę ze świń rasy puławskiej.
  • Tradycyjne, kazimierskie piwo.
  • Miody regionalne.
Kazimierz Dolny
Przykładowe ceny

- kogut kazimierski: 4-6 zł;
- kawa z kawałkiem ciasta: od 12 zł;
- lemoniada: 7 zł;
- duże piwo na rynku: od 7 zł;
- pizza: od 20 zł;
- sałatka: 22 zł;
- bilet wstępu na Górę Trzech Krzyży: 2 zł;
- bilet wstępu na zamek: 5 zł (otwarte do 19., ostatnie wejście o 18.).

Komunikacja

Po Kazimierzu najlepiej podróżować piechotą, a do dalszych atrakcji dojedzie meleks

Wiza/paszport

nie

Orientacyjna odległość

Z Warszawy: 142 km – około 2 h 17 minut jazdy samochodem, z Krakowa: 242 km – około 3 h 49 minut jazdy, z Gdańska: 540 km – około 5 h 34 minut jazdy

Lotniska
Noclegi

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lghhz
d1lghhz
d1lghhz
d1lghhz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj