Trwa ładowanie...

Kolejna chińska uczelnia otwiera studia polonistyczne. Powodem jest coraz większe zainteresowanie naszym krajem

Na Szanghajskim Uniwersytecie Studiów Międzynarodowych otwarto w środę 11 października katedrę polonistyki. Jest to czwarta uczelnia w Chinach, która oferuje zajęcia filologii polskiej. Będą na nie uczęszczać wybitnie zdolni studenci.

Kolejna chińska uczelnia otwiera studia polonistyczne. Powodem jest coraz większe zainteresowanie naszym krajemŹródło: Shutterstock.com
d1mk8fa
d1mk8fa

Po raz pierwszy w historii mieszkańcy Szanghaju mają okazję studiować na kierunku filologia polska. W tym roku naukę rozpoczęło 9 kobiet i 4 mężczyzn. Szefowa nowego kierunku, Qian Qin chwali się, że studenci uczący się polskiego na SUSM należą do najlepszych w Chinach. By skończyć kierunek, przyszli poloniści będą musieli w ciągu 4 lat studiów licencjackich dobrze poznać język i kulturę naszego kraju oraz napisać pracę po polsku.

Otwarcie katedry polonistyki na jednej z najlepszych szkół językowych w Chinach jest odpowiedzią na coraz większe zainteresowanie Polską, m.in. w kontekście wymiany akademickiej. O stworzenie placówki zabiegano od dwóch lat. Do tej pory studia polonistyczne oferowały tylko uczelnie w Pekinie i Harbinie na północy oraz w Kantonie na południu Chin.

Jednym z najważniejszych powodów uruchomienia katedry jest lansowana przez władze w Pekinie globalna inicjatywa Pasa i Szlaku, w której uczestniczy również Polska. Koncepcja Pasa i Szlaku to sztandarowa kampania prezydenta Xi Jinpinga. Zakłada utworzenie sieci morskich i lądowych korytarzy transportowych pomiędzy Chinami a krajami Azji, Europy i Afryki w celu ożywienia handlu międzynarodowego i światowej gospodarki. W maju br. Xi zadeklarował, że przeznaczy 124 mld dolarów na projekty w ramach tej inicjatywy.

Szanghajski Uniwersytect Studiów Międzynarodowych / Wikimedia CC BY SA 3.0
Źródło: Szanghajski Uniwersytect Studiów Międzynarodowych / Wikimedia CC BY SA 3.0

Dlaczego studenci wybrali taki, a nie inny kierunek studiów? "Wybrałam polski, gdyż Polska jest pięknym i historycznym krajem. Wierzę, że nauka tego języka ma znaczenie" - tłumaczy Ma Qinqin. "Początkowo wybrałam język polski tylko z powodu Pasa i Szlaku, ale teraz całkowicie się w nim zakochałam!” - wyjaśniła z kolei studentka przedstawiająca się jako Jadzia, która w przyszłości chce zostać dyplomatą lub tłumaczem.

d1mk8fa

Prócz inicjatywy Pasa i Szlaku studenci wymieniali chęć robienia w życiu czegoś niezwykłego, nauki mniej popularnego języka obcego i możliwości wyjazdów zagranicznych. "Polska architektura i krajobraz o europejskiej specyfice fascynują mnie. Wybór języka polskiego oznacza, że będę miała więcej okazji do poszerzenia swoich międzynarodowych horyzontów w Polsce" - napisała Joanna.

Chińscy studenci / Shutterstock.com
Źródło: Chińscy studenci / Shutterstock.com

Studenci odwiedzą Polskę

Szanghajski uniwersytet planuje wysyłać studentów polonistyki na wymiany na trzy polskie uczelnie, z którymi nawiązał współpracę: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

We wtorek 10 października rozpoczął się tydzień kultury polskiej, zorganizowany wspólnie przez SUSM i konsulat RP w Szanghaju. Częścią tego wydarzenia jest wystawa opowiadająca o zawiłościach polskiej mowy przygotowana przez Bibliotekę Narodową w Warszawie na zamówienie MSZ. Na tydzień kultury polskiej i uroczystość otwarcia katedry polonistyki do Szanghaju przybyły delegacje z UW i UAM, które przedstawią chińskim studentom i wykładowcom oferty swych uczelni.

Zobacz też: Chińscy turyści wydają najwięcej na świecie

Źródło: PAP

d1mk8fa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mk8fa