Trwa ładowanie...
d1kcz10
miasta
07-09-2007 12:27

Krapina. Atrakcje. Co warto zobaczyć

Krapina to pierwsze większe miasteczko, jakie napotykamy, jadąc na południe. Jest to miasto rodzinne Ljudevita Gaja – twórcy iliryzmu, ruchu panslawistycznego, który w połowie XIX w. zdobył wielkie poparcie wśród Chorwatów.

d1kcz10
d1kcz10

Pierwszym większym miasteczkiem, jakie napotykamy, jadąc na południe, jest Krapina. Jest to miasto rodzinne Ljudevita Gaja – twórcy iliryzmu, ruchu panslawistycznego, który w połowie XIX w. zdobył wielkie poparcie wśród Chorwatów. Przy głównej drodze specjalne tablice informują przejeżdżających, że w Krapinie można zwiedzać ciekawe muzeum pokazujące życie codzienne neandertalczyków, którego szczątki odkopano w grocie na wzgórzu Hušnjakovo. Dzisiaj miejsce to znajduje się wewnątrz miasta.

Krapina jest niewielkim średniowiecznym miasteczkiem, które, jak świadczą dokumenty, istniało już w 1347 r. Pod koniec XV w. Krapina wraz z Bihaciem (na terenie Bośni) była siedzibą chorwackiego bana Ivana Karlovicia. W tych czasach w Krapinie wzniesiono trzy twierdze. Do dzisiaj zachowały się niestety jedynie szczątki jednej z nich. Ljudevit Gaj rozpowszechniał w XIX w. legendę, że w tych trzech krapinskich twierdzach mieszkało niegdyś trzech braci: Lech, Czech i Rus (ten ostatni znany jest w Chorwacji jako Meh), którzy później dali początek trzem słowiańskim narodom: Polakom, Czechom i Rusinom.

Największą atrakcją miasta jest bez wątpienia Muzeum Ewolucji Hušnjakovo położone na wzgórzu o tej samej nazwie, przy Šetalište V. Sluge, tel.: +385 49 371491. Czynne jest ono codziennie w godz. 9.00–15.00 (latem do 17.00). Muzeum znajduje się w pobliżu jaskini, w której w 1883 r. w czasie wykopalisk archeologicznych znaleziono szczątki praczłowieka znanego dziś jako homo primigenius krapiniensis, w Chorwacji zwanego Dedek Kajbumščak. Wykopaliskami kierował znany chorwacki antropolog i paleontolog Dragutin Gorjanović Kramberger. Praczłowiek z Krapiny umiał posługiwać się ogniem i wykonywał narzędzia z kości i kamienia. Żywił się mięsem upolowanych słoni, niedźwiedzi i jeleni, których szczątki także znaleziono w czasie wykopalisk. Badania naukowe wykazały, że wśród krapińskich praludzi rozwijał się kanibalizm. Dzisiaj wokół muzeum znajduje się park, w którym można zobaczyć wykonane w kamieniu sceny z życia codziennego krapińskiego praczłowieka.

W Krapinie warto też odwiedzić Muzeum Miejskie znajdujące się w pozostałościach jednej z trzech krapińskich twierdz. Pamiątki po Ljudevicie Gaju oglądnąć można w Muzeum Regionalnym, które znajduje się w jego rodzinnym domu: ul. Gajeva 14, tel.: +385 49 370810.

d1kcz10

_ Źródło: Bezdroża _


d1kcz10
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kcz10