Lalibela - niezwykła świątynia Bet Giyorgis
Etiopia, państwo położone we wschodniej Afryce, zawsze odstawała od innych zakątków kontynentu. Charakterystyczna od wieków jest tu silna pozycja chrześcijaństwa, które uległo lokalnym przemianom, czego efektem było powstanie Kościoła Etiopskiego. Najświętsze miejsce dla jego wyznawców znajduje się na pograniczu Wyżyny Abisyńskiej i Kotliny Danakilskiej. Lalibela to słynny cel pielgrzymek nie tylko dla mieszkańców Etiopii, ale i chrześcijan z całego świata. Miejsce jest także licznie odwiedzane przez turystów ? miasto słynie z kilkanaście wykutych w skale kościołów, które wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najsłynniejszą i najbardziej charakterystyczną z nich jest świątynia Bet Giyorgis.
Etiopia, państwo położone we wschodniej Afryce, zawsze odstawała od innych zakątków kontynentu. Charakterystyczna od wieków jest tu silna pozycja chrześcijaństwa, które uległo lokalnym przemianom, czego efektem było powstanie Kościoła Etiopskiego. Jedno z najświętszych miejsc dla jego wyznawców znajduje się na pograniczu Wyżyny Abisyńskiej i Kotliny Danakilskiej. Lalibela to słynny cel pielgrzymek nie tylko dla mieszkańców Etiopii, ale i chrześcijan z całego świata. Miasto jest także licznie odwiedzane przez turystów – słynie z kilkanastu wykutych w skale kościołów, które wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najsłynniejszą i najbardziej charakterystyczną z nich jest świątynia Bet Giyorgis.
if
Kościół św. Jerzego - najświętsze miejsce w Etiopii
Kościół Bet Giyorgis *został wykuty w skale wulkanicznej na przełomie XII i XIII wieku, jako ostatni z 11 kościołów z *Lailibeli. Często nazywa się go "ósmym cudem świata". Zachwyca zarówno położeniem - dach budowli znajduje się na wysokości gruntu, jak i formą. Patrząc na kościół z góry widzimy, że ma kształt krzyża o wymiarach 25 na 25 metrów.
Kościół św. Jerzego - najświętsze miejsce w Etiopii
Wysokość niezwykłej budowli wynosi 30 metrów, a tuż przy niej można także podziwiać mały basen chrzcielny. Zarówno on, jak i pozostałe kościoły w mieście zostały wybudowane dla cesarza Lalibeli, co dosłownie oznacza „pszczoły uznały jego władzę". Według legendy rój pszczół otoczył niemowlę tuż po narodzinach, dlatego matka zdecydowała się mu nadać takie imię.
Kościół św. Jerzego - najświętsze miejsce w Etiopii
Kościoły w Lalibeli powstały w przeciągu 21 lat. Jak na przełomie XII i XIII wieku udało się w tak szybkim czasie wykuć w skale kilkanaście kościołów do dziś pozostaje zagadką. Warunki nie były łatwe – Lalibela znajduje się 2500 m n.p.m. A jednak udało się zaprojektować tu znakomite konstrukcje i wykonać je tak, że przetrwały setki lat.
Kościół św. Jerzego - najświętsze miejsce w Etiopii
Drzwi, okna, dachy – wszystko zostało starannie wyrzeźbione. Każda z budowli powstała z monolitycznej skały, przy czym nie wspomagano się żadnymi innymi materiałami. Wnętrza świątyń zdobią płaskorzeźby, a między kościołami znajdują się specjalne przejścia, które prowadziły także do jaskiń. Znajdowały się w nich miejsca odosobnienia.
Kościół św. Jerzego - najświętsze miejsce w Etiopii
Ciężko to pojąć, dlatego wokół powstania skalnych kościołów krąży wiele legend. Najsłynniejsza z nich mówi, że przy budowie świątyń pomagały anioły. Bardziej przyziemne historie wspominają o udziale templariuszy, jednak także i na to nie ma żadnych dowodów, więc raczej zostało to wyssane z palca.
Kościół św. Jerzego - najświętsze miejsce w Etiopii
Lalibelę *od Addis Abeby, stolicy i największego miasta *Etiopii, dzieli prawie 700 km. Zamieszkuje ją kilkanaście tysięcy osób, z czego sporą część stanowią duchowni. Jest to ważne centrum pielgrzymkowe, a komunikację ułatwia funkcjonujący tu port lotniczy.
if