Łowicz i Łęczyca - skarby środkowej Polski

Łowicz i Łęczyca - skarby środkowej Polski
Źródło zdjęć: © Dejan Gospodarek/Shutterstock

Wśród tych wszystkich rejonów naszego kraju, biorąc pod uwagę zainteresowanie turystów, województwo łódzkie wydaje się być niedoceniane. Dzieje się tak jednak zupełnie niesłusznie. Wyróżnia się ono swoją wielokulturową, bogatą historią i zabytkami związanymi z rozwojem przemysłu. Poznajcie dzisiaj dwa wyjątkowe miasta, których historia sięga średniowiecza.

Łęczyca to 15-tysięczne, dawne miasto królewskie, o dość długiej historii, położone ok. 42 km na północny-zachód od Łodzi. W 1180 r. odbył się tzw. zjazd w Łęczycy, który stał się tematem obrazu Jana Matejki (_ W Łęczycy pierwszy sejm. Spisanie praw. Ukrócenie rozbojów. R.P. 1182 _). Tę miejscowość warto odwiedzić przede wszystkim z racji jej zabytków. Niedaleko jego granic, obecnie we wsi Tum, powstało w II połowie XI w. opactwo benedyktyńskie. Na jego miejscu, prawdopodobnie w latach 1141-1161 została wybudowana archikolegiata pw. Najświętszej Maryi Panny i św. Aleksego. To największy kościół romański w Polsce i jeden z najciekawszych zabytków tego okresu w Europie.
Zobacz także: Polski Shawshank - opuszczone więzienie w Łęczycy

Tekst: Sylwia Jedlak-Dubiel (Magazyn All Inclusive)
[

]( http://www.all-inclusive.com.pl/ )

1 / 5

Atrakcje Łódzkiego - zamek w Łęczycy

Obraz
© Dejan Gospodarek / Shutterstock.com

W Łęczycy do czasów współczesnych zachował się m.in. XIV-wieczny zamek królewski - rezydencja Kazimierza Wielkiego (obecnie Muzeum w Łęczycy z działami artystycznym, historycznym, etnograficznym i archeologicznym). W jego murach gościli Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk i Zygmunt III Waza. W 1425 r. konsekrowano kościół św. Andrzeja Apostoła, początkowo gotycki, a później wielokrotnie przebudowywany. Jego barokowy ołtarz główny pochodzi już z XVIII stulecia. Co ciekawe, tutejsza dzwonnica to część dawnej baszty obronnej - jedynego zachowanego fragmentu miejskich murów.

2 / 5

Atrakcje Łódzkiego - rynek w Łęczycy

Obraz
© Dejan Gospodarek / Shutterstock.com

W XVII w. zbudowano kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przy klasztorze bernardynów. Świątynia stanowi przykład stylu barokowego. Zupełnie inny rodzaj architektury reprezentuje klasycystyczny ratusz. W swojej pierwotnej wersji został wzniesiony w latach 1788-1790. Zaprojektował go Jakub Kubicki (architekt m.in. gmachu Belwederu i arkad Kubickiego w Warszawie). Całkiem niedawno dokonano renowacji budynku, aby nadać mu wygląd bardziej zbliżony do oryginalnego.

3 / 5

Atrakcje Łódzkiego - bazylika katedralna w Łowiczu

Obraz
© Jolanta Dyr, licencja CC BY-SA 3.0

Jeśli z Łęczycy ruszymy w kierunku wschodnim, dotrzemy do 30-tysięcznego Łowicza. W mieście znajdziemy wiele zabytkowych świątyń. Do najstarszych należy kościół Świętego Ducha zbudowany już w 1404 r. Obecnie można oglądać go w mocno przerobionej w ciągu stuleci wersji. Oryginalną fasadą przyciąga barokowy kościół Matki Bożej Łaskawej i św. Wojciecha administrowany przez pijarów. Najważniejszym łowickim obiektem sakralnym jest jednak bazylika mniejsza Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja, nazywana "Mazowieckim Wawelem". W jej kryptach pochowano 12 arcybiskupów gnieźnieńskich (prymasów Polski). Na wieży północnej znajduje się galeria widokowa. Tutejsze organy wielokrotnie trawił pożar. Obecne skonstruowano w 1988 r. z zastosowaniem elementów starego instrumentu. W okresie letnim w świątyni organizowane są koncerty w ramach Międzynarodowego Festiwalu Organowego "Johann Sebastian Bach". Pięknie prezentuje się także ratusz w Łowiczu oddany do użytku w 1828 r. Powstał w stylu
klasycystycznym, a wieńczy go niewielka wieża z zegarem.

4 / 5

Atrakcje Łódzkiego - Skansen w Maurzycach

Obraz
© Michal Ludwiczak / Shutterstock.com

Samo miasto słynie głównie z barwnego folkloru, jaki rozwinął się w tej okolicy. Wyróżnia go gwara łowicka, charakterystyczny strój ludowy, rękodzieło, muzyka itp. Z tą kulturą zapoznamy się np. w Muzeum w Łowiczu i Skansenie w Maurzycach (ok. 7 km od Łowicza, w gminie Zduny). Wspaniale zdobione ubiory obejrzymy w dziale etnograficznym im. Anieli Chmielińskiej w muzeum. Zebrano w nim przykłady sztuki ludowe Księżaków łowickich, mieszkańców dawnego Księstwa Łowickiego. Strój z tego regionu Polski kojarzy się powszechnie z pasiakami, czyli barwną tkaniną w pionowe pasy. W Skansenie w Maurzycach umieszczono ponad 40 obiektów architektonicznych. Kompleks przedstawia zabudowania dawnej wsi. Zwiedzający mogą też zdobyć tu umiejętności z zakresu garncarstwa lub nauczyć się wykonywać wycinanki i hafty.

5 / 5

Atrakcje Łódzkiego - Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich w Sromowie

Obraz
© Pikador, licencja CC BY-SA 4.0

Z miejscowym folklorem zapoznaje również Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich w pobliskim Sromowie. Założył je rzeźbiarz ludowy Julian Brzozowski (1925-2002). Prawdziwy zachwyt budzą ruchome drewniane figury (ponad 400 sztuk), prezentujące sceny tematyczne. W czterech tutejszych pawilonach ujrzymy procesję z okazji Bożego Ciała, łowickie wesele, scenę narodzin Chrystusa i wiele innych. Niesamowite wrażenie robi precyzja wykonania poszczególnych elementów. Na koniec warto wspomnieć, że 7 lipca 2016 r. Łowicz będzie obchodził swoje 880-lecie. Jego nazwa (po łacinie _ Loviche _) została po raz pierwszy zapisana w tzw. Bulli gnieźnieńskiej z 1136 r.

Tekst: Sylwia Jedlak-Dubiel (Magazyn All Inclusive)
[

]( http://www.all-inclusive.com.pl/ )

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)