MiastaNajbardziej atrakcyjne miasta w Polsce

Najbardziej atrakcyjne miasta w Polsce

Najbardziej atrakcyjne miasta w Polsce

PricewaterhouseCoopers przeprowadził badanie dotyczące jakości życia w wielkich polskich miastach. Jednym z czynników, który firma brała pod uwagę był wizerunek , czyli sposób w jaki metropolia jest postrzegana i jak przekłada się to na jej atrakcyjność turystyczną. Pod lupę wzięto jedenaście miast: Białystok, Bydgoszcz, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin, Trójmiasto, Warszawę i Wrocław. Przedstawiamy wyniki badania!

PricewaterhouseCoopers przeprowadził badanie dotyczące jakości życia w wielkich polskich miastach. Jednym z czynników, który firma brała pod uwagę był wizerunek, czyli sposób w jaki metropolia jest postrzegana i jak przekłada się to na jej atrakcyjność turystyczną. Pod lupę wzięto jedenaście miast: Białystok, Bydgoszcz, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin, Trójmiasto, Warszawę i Wrocław. Przedstawiamy wyniki badania!

Bydgoszcz szczyci się 650-letnimi dziejami i zabytkową zabudową Starego Miasta. Specyficzny klimat tworzy wspaniała secesyjna architektura – kamienice, wille i pałace, pochodzące z końca XIX i początku XX wieku. Wielkim atutem jest także przyroda - miasto znajduje się na styku kilku krain geograficznych, a na krajobraz wpływają 4 wielkie cieki wodne: przepływająca przez całe miasto Brda, Wisła i po części również Noteć oraz Kanał Bydgoski łączący Wisłę z Odrą. Niestety jest tu wciąż niewielu turystów, a promocja miasta pozostawia wiele do życzenia - trudno znaleźć ciekawe informacje w internecie czy przewodnikach krajoznawczych.

Wizerunek miasta ocenia się na 40,3 pkt (przy średniej 100 pkt dla 11 miast).

if

1 / 10

Miejsce 1. Kraków

Obraz
© sxc.hu

Zdecydowany zwycięzca zestawienia to Kraków. Dawna stolica kraju i siedziba polskich królów uznawana jest za miejsce magiczne. Jest to jedno z najstarszych miast w Polsce, posiadające ogromną liczbę zabytków architektury i kultury. Ma doskonałą pozycję w internecie i przewodnikach krajoznawczych. Często nazywa się go wizytówką Polski, w czym jest wiele prawdy, ponieważ to właśnie Kraków, a nie Warszawa, jest najbardziej rozpoznawalnym polskim miastem na świecie.

Wizerunek miasta ocenia się na 248,4 pkt (przy średniej 100 pkt dla 11 miast).

if

2 / 10

Miejsce 10. Łódź

Obraz
© M. Kawczyński, Biuro Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą, Urząd Miasta Łodz

Łódź, trzecie miasto w Polsce pod względem ludności, nie cieszy się dobrą sławą – często pojawia się w niepochlebnych rankingach (np. nieprzyjazne miasta w Polsce), ale wizerunek metropolii zaczyna się stopniowo zmieniać. Władze starają się rewitalizować wiele obiektów pofabrycznych, które jeszcze niedawno tętniły swoim produkcyjnym życiem. Wspaniałym przykładem jest centrum kulturalno-rozrywkowo-handlowe Manufaktura, laureat złotego certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej dla najlepszego produktu turystycznego 2010 roku. Na efekty zmian trzeba jeszcze trochę poczekać – na razie miasto nie pojawia się w przewodnikach i nie przyciąga zbyt wielu turystów.

3 / 10

Miejsce 9. Białystok

Obraz
© Słowacki/własność publiczna - WIkipedia Commons

Białystok, stolica województwa podlaskiego, stawia przede wszystkim na inwestycję i ekologię. Miasto położone jest na terenie Zielonych Płuc Polski i aż 32 proc. jego powierzchni zajmują tereny zielone. Na specyficzny mikroklimat wpływają liczne parki oraz skwery. Zwiedzanie tutejszych zabytków ułatwia pięć turystycznych szlaków tematycznych. Mimo tak wielu zalet turyści rzadko tu zaglądają i prawie wcale nie poświęca się miastu miejsca w popularnych przewodnikach po kraju.

4 / 10

Miejsce 8. Lublin

Obraz
© Polska Organizacja Turystyczna

Niskie miejsce w rankingu zajął także Lublin, dziewiąty w kraju pod względem ludności i piętnasty pod względem powierzchni. Choć stolica Lubelszczyzny jest prawdziwą metropolią, nie straciła dawnego uroku. Wyjątkową atrakcję stanowi zamek z Kaplicą Zamkową – pierwotnie zbudowany w XII wieku, w XIII wieku dobudowano do niego romański donżon (wieżę mieszkalno-obronną). Jak wynika z raportu w internecie łatwo znaleźć informacje na temat miasta, jednak w przewodnikach jest ono raczej nieobecne i tym samym ma słabą pozycję na turystycznej mapie Polski.

5 / 10

Miejsce 7. Katowice

Obraz
© UM Katowice, Licencja Creative Commons, Wikipedia Commons

Siedziba władz województwa śląskiego – Katowice – położona jest na Górnym Śląsku, czyli regionie, który rozwija się bardzo intensywnie. Kładzie duży nacisk na rozbudowę infrastruktury transportowej, kulturalnej, rekreacyjnej, ale także na atrakcje turystyczne. Miasto ubiegało się o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016 i z hasłem „Katowice miasto ogrodów” znalazło się w finałowej rundzie, dzięki czemu coraz częściej kojarzy się z turystyką, a nie z przemysłem. W kwestii promocji trzeba jeszcze wiele zrobić – miasto musi m.in. zaistnieć w sieci.

6 / 10

Miejsce 6. Szczecin

Obraz
© UM Szczecin

Stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego nie może pochwalić się zbyt dobrą opinią – praktycznie nie istnieje w przewodnikach krajoznawczych. Jednak Szczecin to duże centrum turystyczne i kulturalne regionu, które choć rzadko pojawia się w internecie, broni się samo, głównie ze względu na ciekawe położenie. Bliskość morza oraz granicy niemieckiej to z pewnością atuty miasta, przez władze promowanego jako "pływający ogród". Woda i zieleń stanowią tutaj ponad połowę powierzchni miasta, co jest interesującym zjawiskiem w skali europejskiej.

7 / 10

Miejsce 5. Poznań

Obraz
© Polska Organizacja Turystyczna

Położony w Dolinie Warty, Poznań należy do najstarszych polskich miast. W X i XI wieku był jednym z ośrodków państwa Piastów. Dziś stanowi centrum naukowe, kulturalne i gospodarcze regionu. Największą atrakcją jest Stare Miasto, na którego zabytkowym Rynku znajduje się słynny ratusz. To także miasto imprez i międzynarodowych konferencji. Odbywał się tu m.in.: Światowy Szczyt Klimatyczny czy Europejskie Spotkanie Młodych. Stolica Wielkopolski każdego roku organizuje międzynarodowy festiwal Malta oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie. Choć pozycja w internecie i przewodnikach mogłaby być jeszcze lepsza, ogólny wizerunek miasta można ocenić jako dobry.

8 / 10

Miejsce 4. Wrocław

Obraz
© Klearchos Kapoutsis, Licencja Creative Commons, flickr.com

Malownicza Starówka z tętniącym życiem średniowiecznym Rynkiem, wypełnionym kolorowymi kamieniczkami to serce Wrocławia, który w 2016 roku będzie promował polską kulturę na Starym Kontynencie. Konkurs na objęcie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury rozstrzygnęła w czerwcu Komisja Selekcyjna złożona z ekspertów z UE i Polski. Wrocław będzie pełnić funkcję wraz z jednym z miast w Hiszpanii. Umocni to jeszcze bardziej wizerunek Wrocławia jako jednego z najatrakcyjniejszych turystycznie miast w Polsce.

9 / 10

Miejsce 3. Trójmiasto

Obraz
© Tomasz Sienicki, GNU LIcencja WOlnej DOkumentacji, Wikipedia Commons

Pierwszą trójkę otwiera Trójmiasto. 1000-letni Gdańsk, rozrywkowy Sopot i nowoczesna Gdynia tworzą idealną mieszankę, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Malownicze położenie nad Zatoką Gdańską, cenne zabytki, bogata oferta kulturalna oraz dobra infrastruktura sprawiają, że metropolia przyciąga niezmiennie tłumy turystów z całego świata. Trójmiasto ma dobrą pozycję w przewodnikach krajoznawczych, często też pojawia się w sieci.

10 / 10

Miejsce 2. Warszawa

Obraz
© Polska Organizacja Turystyczna

W ścisłej czołówce znalazła się także Warszawa, która jako stolica kraju pojawia się bardzo często w zagranicznych publikacjach oraz europejskich zestawieniach. Piękno stolicy dostrzegają zarówno Polacy, jak i obcokrajowcy, którzy co roku licznie tu przybywają. Stare Miasto, w 1980 roku wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ma z pewnością niepowtarzalną atmosferę. Park Łazienkowski zachęca do rodzinnych spacerów, zabytki i muzea do zwiedzania, a poza tym na turystów zawsze czeka szeroka oferta imprez kulturalnych.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)