Najlepsze atrakcje turystyczne 2014 r.
Wspólnie z Polską Organizacją Turystyczną wybieramy najatrakcyjniejszy, nowatorski i najbardziej przyjazny turystom produkt. Będzie on stanowił gwarancję przeżycia wielu niezapomnianych doznań kulturalnych, rozrywkowych, a także rekreacyjno-przygodowych.
Wspólnie z Polską Organizacją Turystyczną przygotowaliśmy plebiscyt, w którym wybieramy najatrakcyjniejszy, nowatorski i najbardziej przyjazny turystom produkt. Zagłosujcie na atrakcję, która waszym zdaniem daje gwarancję przeżycia wielu niezapomnianych doznań kulturalnych, rozrywkowych lub rekreacyjno-przygodowych. Każda osoba może oddać tylko jeden głos!
Bella Skyway Festival to unikalne międzynarodowe wydarzenie kulturalne. Od 2009 roku przyciąga tysiące widzów, lokalne, ogólnopolskie i międzynarodowe media oraz biznes. Wzbogaca ofertę turystyczną miasta, zachęca do pozostania na dłużej. Eksponuje niezaprzeczalne atrybuty Torunia: gotyckie dziedzictwo i silne związki z astronomią. Festiwal odbywa się w przestrzeni miejskiej i pozwala uczestnikom przyjrzeć się osiągnięciom współczesnej sztuki audiowizualnej. Jest też przykładem odkrywania na nowo markowego produktu turystycznego - wpisanej na listę UNESCO toruńskiej starówki. Podczas festiwalu można "dotknąć horyzontu, doświadczyć nieskończoności", "zgłębiać bezmiar miasta, kinowe krajobrazy i percepcyjne sztuczki". Kuratorem wydarzenia jest portugalski wykładowca akademicki Mario Jorge da Camara de Melo Caeiro.
Brama Poznania ICHOT (Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego)
Brama Poznania to pierwsze w kraju w takiej skali i formule centrum interpretacji dziedzictwa, poświęcone kolebce polskiej państwowości i chrześcijaństwa. To także punkt recepcyjny dla Ostrowa Tumskiego i Traktu Królewsko-Cesarskiego; miejsce dystrybucji informacji i narzędzi umożliwiających świadome zwiedzanie atrakcji turystycznych Poznania. Produkt ten bazuje na unikatowym połączeniu działalności turystycznej, edukacyjnej i ekspozycyjnej. Inwestycja obejmowała budowę m. in. budynku głównego (z ekspozycją, punktem IT, sklepem, kawiarnią), parkingu czy rewitalizację Śluzy Katedralnej. W czasie pierwszych trzech miesięcy funkcjonowania Bramę Poznania odwiedziło ok. 31 000 turystów.
Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni
Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni to pierwsza na Pomorzu wystawa interaktywna, której główną ideą jest popularyzacja nauki w niebanalny sposób. Goście mają do dyspozycji cztery główne wystawy: _ Hydroświat _, _ Akcja: Człowiek _, _ Drzewo Życia _ i _ Niewidoczne Siły _, a także wystawy czasowe. Odwiedzający mają okazję poznać między innymi działanie śruby Archimedesa, tajniki ludzkiego organizmu czy też naturę dźwięku, elektryczności i magnetyzmu. Oprócz prowadzenia wystawy, Centrum organizuje mnóstwo interaktywnych działań, takich jak warsztaty, pokazy czy wykłady. Experyment rozpoczął działalność w 2007 roku, ale dopiero po otwarciu nowej, siedmiokrotnie większej siedziby we wrześniu 2013 r., odwiedza je prawie trzydzieści tysięcy osób miesięcznie - zarówno mieszkańców Trójmiasta, jak i turystów.
Magiczny świat kryształu. Huta Julia w Piechowicach
Huta Julia jest cenionym na rynkach światowych producentem szkła kryształowego. W ostatnich latach stała się też jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Karkonoszach. Udostępnia turystom cały proces produkcji, który ogląda się w towarzystwie wykwalifikowanego przewodnika. Przygotowano także warsztaty szklarskie dla dzieci i dorosłych. Ofertę uzupełniają kawiarnia kryształowa i sklepy firmowe. Huta posiada duży bezpłatny parking. W okresie sezonu wakacyjnego i zimowego głównym adresatem oferty są goście indywidualni wypoczywający w górach (huta leży na głównej trasie między Szklarską Porębą i Karpaczem). Poza tymi okresami huta zabiega o klienta zorganizowanego. W pierwszym roku prowadzenia działalności turystycznej obiekt odwiedziło 5 tys.osób, po 4 latach ma być ich 100 tys.
Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie
Muzeum otwarto w 60. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Jest wyrazem hołdu warszawiaków wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolność. To placówka muzealna, gdzie rozwiązania techniczne i architektoniczne nawiązują do najnowocześniejszych na świecie. Mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej, zabytku architektur przemysłowej z pocz. XX w., Aranżacja wnętrza i oprawa multimedialna przybliżają powstańczą rzeczywistość. Wydarzenia przedstawione są chronologicznie, w scenerii sprzed 70 lat. Sercem muzeum jest stalowy monument, przechodzący przez wszystkie kondygnacje, z odgłosami W-w.
Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie
Muzeum Wsi Lubelskiej istnieje ono po to, aby poprzez doświadczenia ludzi z lat minionych, w ich dawnych siedliskach, odtworzonych z największą starannością, móc odpowiedzieć na wiele pytań związanych z życiem współczesnych pokoleń. Odpowiedzi te prezentujemy tak w krajobrazie zbliżonym do regionu Lubelszczyzny, jak i w jego poszczególnych obszarach zwanych w muzeum sektorami. Są pośród nich także te związane z dworami i małymi miasteczkami. W Muzeum można zobaczyć jak wyglądało życie naszych Ojców na Lubelszczyźnie. Niedawno w odtworzyliśmy m.in. "Miasteczko prowincjonalne Europy Środkowej w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie". To model miasteczka Europy Środkowej z lat 30 XX wieku.
Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku
*Opera i Filharmonia Podlaska *- Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku jest obecnie największą instytucją artystyczną na terenie północno-wschodniej Polski i najnowocześniejszym centrum życia kulturalnego w tej części Europy. 28 września 2012 roku miała miejsce wielka inauguracja nowego gmachu. Opera oferuje szeroki wachlarz wydarzeń artystycznych i kulturalnych. Celem OiFP jest oferowanie sztuki dla jak najszerszego grona odbiorców. Od momentu otwarcia nowego gmachu instytucję odwiedziło 383 tysiące gości. Obok spektakli, koncertów i innych wydarzeń kulturalnych, istnieje możliwość zwiedzania gmachu. Dzięki nowoczesnej architekturze i świetnym rozwiązaniom technologicznym OiFP-ECS gwarantuje wysoką jakość wszystkich projektów, przedsięwzięć i produkcji.
Muzeum Animacji Se-ma-for w Łodzi
Muzeum zostało powołane by promować animację, dorobek oscarowego studia Se-ma-for *oraz sztukę audiowizualną. Rozpoczęło działalność w 2008 r. jako mała wystawa, a dziś jest jedną z najbardziej znanych kulturalnych marek woj. łódzkiego. Swój dom mają tu tacy kultowi bohaterowie dzieciństwa, jak *Miś Uszatek, Colargol oraz Pingwin Pik-Pok. Muzeum to także interaktywna placówka, gdzie każdy ma możliwość obejrzenia fragmentów scenografii, lalek animacyjnych, zapoznania się z różnymi technikami animacji, jak i szansę wcielenia się w rolę reżysera i stworzenia własnego dzieła, a także obejrzenia go w kameralnym kinie Se-ma-for. Z roku na rok rośnie liczba odwiedzających muzeum. W 2010 r. odwiedziło je 13 tys. osób, zaś w roku ubiegłym już 30 tys.
Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach
Zabytkowa Kopalnia Srebra jest jednym z najbardziej znanych obiektów, prezentujących dziedzictwo kulturowe województwa śląskiego. Turysta ma możliwość zwiedzenia nowoczesnego muzeum multimedialnego, podziemnych wyrobisk, popłynięcia łodziami na odcinku 270 m oraz zobaczenia zabytkowych lokomotyw i maszyn w skansenie maszyn parowych. Obiekt należy do Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, który w 2013 r. odwiedziło 640 tys. osób. POT już w 2008 r. wyróżniła SZT Złotym Certyfikatem dla najlepszego produktu turystycznego w Polsce. W 2010 r. jako jedyny szlak z Europy Środkowej i Wschodniej szlak dołączył do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (European Route of Industrial Heritage - ERIH. Kopalnia Srebra znajduje się na Liście Pomników Historii RP.
Zachodniopomorski Szlak Żeglarski
Dzięki spójnemu wykorzystaniu zasobów powstałych w ramach rozbudowy zachodniopomorskich portów i przystani oraz obecnego potencjału gospodarczego przedsiębiorstw został stworzony unikatowy w skali Europy produkt turystyczny - Zachodniopomorski Szlak Żeglarski - obejmujący ponad 30 marin. Ich usytuowanie na rz. Odrze, j. Dąbie, Zalewie Szczecińskim oraz wzdłuż wybrzeża Bałtyku to możliwość łączenia żeglarstwa śródlądowego z morskim. Nowoczesna infrastruktura żeglarska i okołoturystyczna, walory przyrodnicze oraz mnogość atrakcji turystycznych i imprez kulturalnych przyciągają na szlak turystów z całego świata, szczególnie zaś z Polski, Niemiec i Skandynawii. Od początku inwestycji z roku na rok notuje się o ok. 30 proc. wzrost liczby turystów, która w 2013 osiągnęła ponad 70 tys.
Zespół pałacowo-parkowy w Koszęcinie, siedziba Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hady
Największym atutem turystycznym Zespołu " Śląsk" jest jego siedziba w kompleksie pałacowo-parkowym pochodzącym z XVII w., jednym z największych w Polsce. Zachowały się w nim piękne wnętrza oraz Kameralna Sala Koncertowa w Kaplicy Zamkowej. W kompleksie znajduje się 40 pokoi gościnnych o wysokim standardzie oraz sale konferencyjne i warsztatowe. Pałac jest otoczony malowniczym parkiem ze ścieżkami do nordic walking, boiskiem, kortem tenisowym, placem zabaw dla dzieci oraz miejscami piknikowymi. Siedziba "Śląska" jest otwarta przez cały rok 7 dni w tygodniu. Co roku odwiedza ją ponad 100 tysięcy osób.
Wielka Pętla Wielkopolski
Wielka Pętla Wielkopolski to szlak wodny liczący 687,9 km, obejmujący rzeki Wartę i Noteć oraz drogę wodną Kanał Warta-Gopło. Szlak wiedzie przez województwa: wielkopolskie, lubuskie i kujawsko-pomorskie, łącząc się z rozległą siecią dróg wodnych Europy. Przebiega on przez atrakcyjne przyrodniczo i kulturowo obszary historycznej Wielkopolski, takie jak Poznań, Konin, Czarnków, Wieleń, Śrem. Dużą atrakcją szlaku są też budowle hydrotechniczne (śluzy i jazy). Systematycznie budowana nowoczesna infrastruktura, taka jak przystanie i pomosty cumownicze, pozwala na uprawianie wielu form turystyki wodnej. Pętla jest przyjazna zarówno dla kajakarzy, jak i dla motorowodniaków, można także pływać łodziami płaskodennymi, barkami.
Sabat Czarownic w Kielcach
Sabat Czarownic to wielkie cykliczne widowisko w konwencji magii i czarów, odbywające się od pięciu lat w czerwcu w nowoczesnym amfiteatrze w dawnym kamieniołomie, a obecnie rezerwacie Kadzielnia w Kielcach. Wydarzenie nawiązuje do legendarnych świętokrzyskich sabatów - każdej edycji towarzyszy tajemnicza i czarująca oprawa, zarówno w scenografii, jak i podczas równoległych wydarzeń tj. Magiczny Weekend w Kielcach i Święto Kielc. Podczas koncertu polskie i zagraniczne utwory prezentują największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej m.in. Edyta Górniak, Maryla Rodowicz, Budka Suflera, Justyna Steczkowska. Corocznie koncert ogląda 5 500 gości zebranych w amfiteatrze i ponad 2 mln widzów podczas emisji na żywo w telewizji. Widowisko w atrakcyjny i nowatorski sposób promuje region świętokrzyski.
Park Rekreacyjno - Edukacyjny w Sarbsku
Sea Park powstał z misją prezentowania bogactwa życia podwodnego, przybliżania tradycji, kultury i sztuki regionu poprzez innowacyjną formę. Niebywałą atrakcją jest fokarium, w którym przebywają kotiki południowoamerykańskie oraz bałtyckie foki: szara i pospolita. Kilka razy dziennie można obserwować i poznawać ich zachowania podczas treningów. Ponadto zapraszamy do: oceanarium prehistorycznego 3D, "Wraku na wspak", Muzeum Współczesnego Pomorskiego Rękodzieła Marynistycznego, parku makiet zwierząt morskich i miniatur latarni morskich, wolier z ptakami strefy przybrzeżnej, place zabaw (w tym jeden pod pokładem galeona), park linowy oraz punktów gastronomicznych. Park odwiedza ok. 100 tys. osób rocznie, z przełomem w okresie wakacji szkolnych. Park usytuowany jest pośród zacisznego lasu.
Ogrody Tematyczne Hortulus i Ogrody Hortulus Spectabilis w Dobrzycy
Ogrody Hortulus to pierwsza w Polsce propozycja z rodzaju uprawianej w Europie i na świecie turystyki ogrodowej - zespół ogrodów pokazowych składający się z powstałych 20 lat temu Ogrodów Tematycznych oraz otwartych w 2014 r. Ogrodów Hortulus Spectabilis o pow. 6 ha. Znajduje się tam największy w świecie, hektarowy labirynt grabowy i dwudziestometrowa wieża widokowa. Roztacza się z niej widok na labirynt, otaczające go Ogrody Magii, Energii, Czasu i Przestrzeni i Morze Bałtyckie. W obrębie ogrodów jest Centrum Ogrodnicze, Market Ogród i Galeria oraz Caffebar "Barwinek". Ogrody zwiedza około 200 tys. gości rocznie.