Trwa ładowanie...

Niemcy. Zamek z bajki, czyli Neuschwanstein. To miejsce zachwyca

XIX-wieczny zamek Neuschwanstein to jedna z ikon niemieckiej architektury wybudowana w stylu średniowiecznym. Ta piękna twierdza stanowiła największe marzenie króla Ludwika II, którego realizacja doprowadziła władcę do upadku. "Dzisiaj jest jednym z naczęściej odwiedzanych miejsc w Niemczech. I trudno się dziwić!" - napisała na Facebooku Martyna Wojciechowska.

Zamek Neuschwanstein robi wrażenieZamek Neuschwanstein robi wrażenieŹródło: 123RF, fot: Ondrej Prosicky
d22aw2a
d22aw2a

Zamek Neuschwanstein, nazywany inaczej zamkiem z bajki lub ikoną Bawarii, to jedna z największych atrakcji turystycznych nie tylko Bawarii, ale całych Niemiec. Zlokalizowany jest w południowo-środkowej części Niemiec około 5 km od granicy z Austrią. Zbudowany został w XIX wieku na polecenie króla bawarskiego Ludwika II, architekturą imituje średniowieczną twierdzę.

"Zamek miał być spełnieniem jego młodzieńczych marzeń. Dzisiaj jest jednym z naczęściej odwiedzanych miejsc w Niemczech. I trudno się dziwić!" - napisała na Facebooku Martyna Wojciechowska, a post opatrzyła zachwycającą fotką zamku w zimowej aurze. - "Nowy Kamienny Łabędź (tak można przetłumaczyć nazwę zamku) znajduje się na szczycie porośniętego lasem wzgórza, nad przełomem rzeki Pöllak i w otoczeniu ALP BAWARSKICH. Zamek w pełnej krasie najlepiej podziwiać z żelaznego mostu Marienbrücke".

"Piękny w środku i na zewnątrz" - napisała jedna z internautek pod postem Martyny Wojciechowskiej. "Wspaniały. Otoczenie jest naprawdę bajkowe" - dodała inna.

d22aw2a

Historia zamku Neuschwanstein

Zamek Neuschwanstein wybudowany został w 1886 r. z inicjatywy króla Ludwika II. Władca od początku panowania pragnął wybudować zamek rycerski, wykreowany na budowlę średniowieczną. Inspiracją Ludwika II były dwie średniowieczne twierdze, które miał okazję odwiedzić – Zamek Wartburg w Niemczech oraz Zamek we francuskim Pierrefonds.

Wraz z postępem prac, Ludwik II miał coraz większe wymagania dotyczące wyglądu zewnętrznego oraz wnętrz zamku. Skutkiem tego, aby pokryć rosnące koszty budowy, zaciągnął liczne kredyty, których potem nie był w stanie spłacić. Ogromne długi głowy państwa przyczyniły się do tego, że rząd bawarski zmusił władcę w 1886 r. do abdykacji. Król nie chciał się jednak poddać i nakazał porwać i uwięzić komisję, która przyszła po niego 9 czerwca 1886 r. 2 dni później rządowi bawarskiemu udało się wyprowadzić króla z zamku, a za kolejne 2 dni – władca umarł.

Król Ludwik II umarł 172 dni przed zakończeniem budowy zamku. 6 tygodni po śmierci władcy, twierdza została udostępniona dla turystów.

d22aw2a

W okresie II wojny światowej twierdza służyła jako magazyn dzieł sztuki, zgrabionych we Francji przez NSDAP.

Neuschwanstein - zwiedzanie

Zamek Neuschwanstein dostępny jest dla turystów przez cały rok i stanowi jedną z najczęściej odwiedzanych budowli w Niemczech – rocznie odwiedza go ponad 1,3 mln turystów.

Zewnętrzny dziedziniec zamku jest dostępny dla każdego, jednakże zwiedzanie komnat wewnątrz twierdzy możliwe jest wyłącznie z przewodnikiem, w ramach 30-minutowej wycieczki. Po przekroczeniu bramy wejściowej możliwe jest pobranie audio-przewodnika w języku polskim.

d22aw2a

Odwiedzając okolicę warto zatrzymać się na moście Marii (zawieszonym nad kilometrowym wąwozem), doskonałym punkcie widokowym, z którego rozpościera się widok zarówno na zamek, jak i pobliskie jezioro Alpsee.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

LP Wakacje.pl w odc. nr 1 programu Remont w prezencie

d22aw2a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22aw2a