Niesamowite opuszczone zamki i pałace Europy
Opuszczone zamki i pałace stają się coraz bardziej popularnym celem wycieczek. Z chęcią odwiedzamy posiadłości widma, zastanawiając się jakie fascynujące historie kryją się w starych murach. Przedstawiamy 6 opuszczonych miejsc w Europie, które szczególnie warto zobaczyć.
Opuszczone zamki i pałace stają się coraz bardziej popularnym celem wycieczek. Z chęcią odwiedzamy posiadłości widma, zastanawiając się jakie fascynujące historie kryją się w starych murach. Przedstawiamy 6 opuszczonych miejsc w Europie, które szczególnie warto zobaczyć.
Zestawienie rozpoczyna imponujący zamek za naszą wschodnią granicą. Znajduje w miejscowości Podhorce, w obwodzie lwowskim. Położona niecałe 200 km od Polski budowla to właściwie pałac posiadający cechy obronne, czyli tzw. palazzo in fortezza. Jego historia sięga początku XVII wieku, gdy został wzniesiony na polecenie hetmana Koniecpolskiego. Wyjątkową urodą odznaczał się także ogród w stylu włoskim, w którym znajdowały się liczne groty czy posągi. Zamek otoczono fosami i fortyfikacjami. Nie miał szczęścia podczas I wojny światowej, gdy został poważnie zdewastowany i ograbiony. W latach 50. na dodatek częściowo spłonął. Od 2008 roku widnieje na liście 100 cennych zabytków na świecie zagrożonych zniszczeniem stworzonej przez World Monuments Watch.
if/pw
Zobacz także: Zamki i pałace w Polsce
Pałac Sobańskich w Guzowie, Polska
W położonym w województwie mazowieckim Guzowie można poczuć się jak w słynnej Dolinie Loary. Stoi tu przepiękny pałac, który został zbudowany pod koniec XIX wieku na zlecenie rodziny Sobańskich. Eklektyczna budowla, wzorowana na renesansowych dziełach architektury francuskiej, często porównywana jest ze słynnym zamkiem w Chambord. Uznaje się ją za jedną z najciekawszych neorenesansowych rezydencji w Polsce. Równie pięknie były niegdyś wnętrza - sala balowa zachwycała widokiem na ogród i wyposażeniem sprowadzonym z Paryża, a oranżeria obfitowała w egzotyczne rośliny. W całej posiadłości można było także zobaczyć ogromne zbiory dzieł sztuki, m.in. szkice Jana Matejki. Niestety zarówno pałac, jak i przepiękny niegdyś park są dziś w opłakanym stanie.
fot. Jarek Michalak
Zobacz także: Zamki i pałace w Polsce
Lennox Castle, Wielka Brytania
Przepiękna ruina jest także atrakcją szkockiego miasta Lennoxtown. 3-piętrowy dwór z czerwonego piaskowca został zbudowany w I połowie XIX wieku w stylu normańskich zamków. W XX wieku stał się częścią powstałego w *Lennoxtown *szpitala z miejscem dla 1200 chorych. Posiadłość służyła przez kilkadziesiąt lat jako dom dla pielęgniarek pracujących w placówce. W 1987 roku został opuszczony i zaczął popadać w ruinę.
Zobacz także: Zamki i pałace w Polsce
Mesen, Belgia
Belgijska miejscowość Lede znajduje się we Flandrii, niedaleko Gandawy. I tu znajdziemy opuszczony zamek, którego historia sięga I połowy XVII wieku. Na przestrzeni wieków był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Po I wojnie światowej w *Kasteel van Mesen *działała szkoła dla dziewcząt finansowana przez belgijską arystokrację. Słynęła z bardzo surowych zasad, a naukę dzieci rozpoczynały w wieku 5 lat, spędzając w zamku aż 13 lat swojego życia. Następnie posiadłość przeszła w ręce belgijskiego rządu, który przez kilka dekad pozwalał obiektowi popadać w ruinę. Ostatecznie koszty renowacji uznano za zbyt wysokie i w 2010 częściowo wyburzono XVII-wieczną budowlę.
Zobacz także: Zamki i pałace w Polsce
Château de Noisy, Belgia
Château de Noisy, inaczej nazywany Zamkiem Miranda, to jedna z oryginalnych atrakcji belgijskiej prowincji Namur. Znajduje się ok. 70 km od lotniska w Charleroi, w pobliżu miasteczka Celles. XIX-wieczny neogotycki zamek został zaprojektowany przez angielskiego architekta Edwarda Milnera dla rodziny Liedekerke-Beaufort. Podczas II wojny światowej posiadłość została przejęta przez koleje państwowe SNCB i urządzono w niej sierociniec. Od 1980 roku budowla stoi pusta i rozpala wyobraźnię pasjonatów historii, przygody i duchów. Opuszczone zamczysko jest rajem dla fotografów - natura zaczyna powoli pochłaniać posiadłość. W fontannie zamiast wody zobaczymy drzewa, na ścianach pnie się bluszcz. Gdy dodatkowo uświadomimy sobie, że niegdyś istniał tu sierociniec, poczujemy się jak na planie filmu grozy.
Zobacz także: Zamki i pałace w Polsce
Dunnottar, Szkocja
Szkocja to prawdopodobnie największe skupisko zamków w Europie, które jak magnes przyciągają turystów i twórców filmowych. Wiele z nich stoi dziś opuszczonych. Jednym z ciekawszych miejsc jest Dunnottar w północno-wschodniej części kraju, nad Morzem Północnym. Dzieje leżącej na szczycie klifów zjawiskowej twierdzy sięgają wczesnego średniowiecza, a o jej znaczeniu świadczy fakt, że przez pewien czas przechowywano tu szkockie klejnoty koronne.
if/pw
Zobacz także: Zamki i pałace w Polsce