Trwa ładowanie...

Nietypowe atrakcje Polski. Kolorowe jeziorka

Kolorowe jeziorka to jedna z ciekawszych przyrodniczych atrakcji Polski. Najsłynniejsze są te w Rudawach Janowickich, ale podobne akweny można znaleźć również w innych częściach kraju.

Kolorowe Jeziorka w Rudawach JanowickichKolorowe Jeziorka w Rudawach JanowickichŹródło: Getty Images
d3kog1f
d3kog1f

By móc wypoczywać nad wodą, która przyciąga wzrok wyjątkową, turkusową barwą, nie zawsze trzeba wyjeżdżać za granicę. W Polsce jest kilka tego typu miejsc, niezmiennie budzących zachwyt turystów. Gdzie dokładnie ich szukać?

Kolorowe jeziorka w Rudawach Janowickich

Rudawy Janowickie to niewielkie pasmo górskie w Sudetach, sąsiadujące z Karkonoszami oraz Górami Stołowymi. Przez to okolica wydaje się zaciszna i spokojna, a główny ruch turystyczny skierowany jest w inne rejony.

Z tego powodu w Rudawach Janowickich świetnie wypoczywa się na świeżym powietrzu. Na urlopowiczów czekają bowiem liczne ścieżki i trasy, które zabiorą ich w podróż przez urokliwe lasy oraz w okolice zachwycających form skalnych. Jednak największą atrakcją Rudaw Janowickich są kolorowe jeziorka, znajdujące się niedaleko wsi Wieściszkowice.

Dawniej w tym miejscu wydobywano piryt, jeziorka powstały później, poprzez zalanie nieczynnych wyrobisk. Stąd też wyjątkowy kolor wody, który zależy od składu chemicznego ścian oraz dna. Do kolorowych jeziorek w Rudawach Janowickich prowadzi kilka tras. Można tam dojść między innymi zielonym szlakiem turystycznym, biegnącym na Wielką Kopę.

d3kog1f

- Rudawy Janowickie to świetne miejsce na odstresowanie się, ponieważ nie ma tłumów. Przyjechałam tu ze względu na kolorowe jeziorka, ale okazało się, że miejsc, które warto zobaczyć, jest o wiele więcej. Mnie urzekły skały i poczułam się trochę jak w Skalnym Mieście. Ze znalezieniem noclegu też nie było problemu. Na Nocowanie.pl wypatrzyłam przyjemną kwaterę - mówi Sylwia z Warszawy.

Jezioro Szmaragdowe i Turkusowe. Przyrodnicze atrakcje zachodniopomorskiego

Jezioro Szmaragdowe jest jedną z przyrodniczych ciekawostek w okolicach Szczecina. Znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Puszcza Bukowa. Jak w przypadku kolorowych jeziorek w Rudawach Janowickich, również tutaj prowadzono wydobycie. Do roku 1925 działała kopalnia eksploatująca miejscowy porwak kredowy, która wskutek katastrofy została zalana wodą.

Nie zdążono ewakuować maszyn i narzędzi, które pozostały na dnie jeziora razem z torowiskami i wagonikami kolejki kopalnianej. Teraz okolice jeziora stanowią jedno z ulubionych miejsc spacerów i pikników szczecinian.

Kolejne kolorowe jezioro - Turkusowe - położone jest w Wapnicy, tylko 6 km od Międzyzdrojów. Znajduje się na terenie Wolińskiego Parku Narodowego, ale ze względu na wyjątkową barwę wody bardziej przypomina chorwackie akweny. W pobliżu, na Piaskowej Skale, dostępny jest punkt widokowy, z którego najlepiej widać turkusową barwę wody.

d3kog1f

Historia Jeziora Turkusowego jest taka, jak Szmaragdowego. Powstało poprzez zalanie odkrywkowej opalni kredy, która działa w tym miejscu do lat 50. XX wieku. Kiedy od wody, zawierającej związku wapnia, odbijają się promienie słoneczne, wówczas przybiera ona fantastyczny turkusowy odcień!

Malediwy i Błękitna Laguna są w Polsce

Teraz zrobi się bardziej światowo, a to za sprawą Błękitnej Laguny. Tak nazywane jest przez mieszkańców Konina Jezioro Turkusowe, będące pozostałością po odkrywce w kopalni węgla brunatnego Gosławice. Za kolor odpowiedzialny jest węglan wapnia, który sprawia, że woda ma niebieskozielony odcień. Ze względu na silnie zasadowy odczyn obowiązuje tam zakaz kąpieli. Nie warto go łamać, ponieważ grozi to poparzeniem.

Najlepszy widok na Jezioro Turkusowe rozciąga się z punktu widokowego, który znajduje się po północnej stronie akwenu.

d3kog1f

Szukając pięknych widoków, warto odwiedzić też “polskie Malediwy”, czyli jedno z najbardziej lazurowych jeziorek w Polsce! Jego oficjalna nazwa to Osadnik Gajówka, znajduje się w województwie wielkopolskim, w pobliżu miejscowości Laski oraz Psary.

Akwen znajduje się w dawnym wyrobisku kopalni węgla brunatnego Adamów. Również w tym jeziorku kąpiele są zabronione. Głównym powodem jest niekorzystny odczyn pH wody, a także nieustabilizowane brzegi. Miejsce to sprawdzi się natomiast znakomicie jako punkt widokowy i plener na sesję zdjęciową.

WIDEO: Niezwykła autostrada przecina jezioro. Nagranie z drona

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3kog1f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kog1f