Trwa ładowanie...

Nowa cerkiew w stolicy. Warszawska Hagia Sophia przypomina słynną świątynię w Stambule

W Warszawie mieszka ponad 40 tys. wyznawców prawosławia, a ich liczba stale się powiększa – głównie za sprawą Ukraińców osiedlających się w stolicy. W związku z tym kilka lat temu podjęto decyzję o budowie cerkwi. Ostatnio tego typu świątynię wzniesiono w mieście w 1912 r.

Nowa cerkiew Hagia Sophia w WarszawieNowa cerkiew Hagia Sophia w WarszawieŹródło: Getty Images
doip8v1
doip8v1

Budowa cerkwi rozpoczęła się pięciu lat temu na ul. Puławskiej w dzielnicy Ursynów. Teraz trwają ostatnie prace wykończeniowe, choć będąc wewnątrz świątyni, można śmiało stwierdzić, że nabrała już sakralnego charakteru. Gotowa jest m.in. polichromia Chrystusa Pantokratora na sklepieniu oraz ołtarz. Parafia szacuje, że prace zostaną zakończone wiosną 2021 r.

"Budowa świątyni jest już na takim etapie, że możemy wejść do niej i sprawować Najświętszą Ofiarę" - napisał w liście do wiernych Sawa, prawosławny metropolita warszawski i całej Polski, który w niedzielę, 20 września, poświęcił cerkiew.

Parafia św. Sofii Mądrości Bożej przy ul. Puławskiej w Warszawie Getty Images
Parafia św. Sofii Mądrości Bożej przy ul. Puławskiej w WarszawieŹródło: Getty Images

Metropolita podkreślił, że konsekracja odbywa się w czasie, gdy Hagia Sophia w Stambule, do niedawna muzeum, a kilkaset lat temu najważniejsza chrześcijańska świątynia została zamieniona w meczet.

Parafia św. Sofii Mądrości Bożej przy ul. Puławskiej w Warszawie Getty Images
Parafia św. Sofii Mądrości Bożej przy ul. Puławskiej w WarszawieŹródło: Getty Images

Jak wyjaśnia "Gazeta Wyborcza", budynek zaprojektował zmarły rok temu architekt Andrzej Markowski, który wzorował się na kościele Hagia Sophia, czyli Mądrości Bożej, w Konstantynopolu (dzisiejszym Stambule).

Ostatnią prawosławną cerkwią zbudowaną w Warszawie był sobór św. Aleksandra Newskiego. Powstała w 1912 r. na placu Saskim, dziś Piłsudskiego. Rozebrano ją w latach 20. XX w. Do tej pory prawosławni modlili się w katedrze pw. św. Marii Magdaleny na Pradze i cerkwi pw. św. Jana Klimaka na Woli, a także w kilku kaplicach w mieście.

doip8v1

Źródło: Gazeta Wyborcza

Święta Góra, która uratowała od epidemii. To początek historii Grabarki

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
doip8v1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
doip8v1