Nowe miejsca i obiekty na liście UNESCO
Podczas 40. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Stambule na listę dziedzictwa UNESCO zostało wpisanych 21 nowych miejsc. Wśród nich znalazła się pustynia Daszt-e Lut w Iranie czy Filippi, starożytne miasto Grecji. Poznajcie nowe skarby kultury, techniki i świata przyrody, które zostały objęte opieką UNESCO w Europie i na Bliskim Wschodzie.
Podczas 40. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Stambule na listę dziedzictwa UNESCO zostało wpisanych 21 nowych miejsc. Wśród nich znalazła się pustynia Daszt-e Lut w Iranie czy Filippi, starożytne miasto Grecji. Poznajcie nowe skarby kultury, techniki i świata przyrody, które zostały objęte opieką UNESCO m.in. w Europie i na Bliskim Wschodzie.
Zobacz też infografikę na ostatnim slajdzie galerii
Stanowisko archeologiczne Ani, Turcja
Ani *to ruiny dawnego miasta we wschodniej części *Turcji, tuż przy granicy z Armenią. Od 961 r. Ani było stolicą Królestwa Armeńskiego, jednak tylko do 1064 r., kiedy przejęli je Turcy. Okres świetności miasta, to czasy panowania Gagika I, który rządził na początku XI wieku. Na terenie dawnej stolicy zachowało się wiele cennych zabytków.
Wojciech Gojke/WP Turystyka
Zobacz też: As-Salt - nowe obiekty na liście UNESCO
Stećci, średniowieczne cmentarze z kamiennymi nagrobkami, Bośnia i Hercegowina
Na listę UNESCO *zostały wpisane również późnośredniowieczne rzeźbione nagrobki kamienne w *Bośni i Hercegowinie. Najczęściej można je napotkać w dzikich i górzystych rejonach tego kraju. Są świadectwem bogatej kultury dawnej Bośni i przywołują swą obecnością mroczną atmosferę bałkańskiego średniowiecza. Najstarsze znane _ stećci _ pochodzą z XIV wieku. Największa z tego typu nekropolii znajduje się w miejscowości Radimlja. Nagrobki kształtem do złudzenia przypominają antyczne sarkofagi, są jednak jedynie monolitami (blokami kamiennymi) i nie kryją wewnątrz trumien ani szczątków. Podobne obiekty występują w zachodniej Serbii i Czarnogórze oraz w południowej i centralnej Chorwacji.
Stanowisko archeologiczne Filippi, Macedonia Wschodnia
To starożytne miasto greckie, następnie kolonia rzymska, położona jest w pobliżu wybrzeża Morza Egejskiego, na terenie Macedonii Wschodniej, na dawnej Via Egnatia (starożytnej drodze rzymskiej) i w pobliżu autostrady Egnatia Odos. Nazwa Fillippi została nadana miastu przez Filipa Macedońskiego, który je rozbudowywał od 356 roku p.n.e. Działał tu, początkowo wśród lokalnej gminy żydowskiej, apostoł Paweł. Ok. 50 roku, w czasie jego drugiej podróży misyjnej, powstała tu pierwsza na kontynencie europejskim wspólnota chrześcijańska.
Pustynia Daszt-e Lut, Iran
To pustynia we wschodnim Iranie, o pow. ok. 80 tys. km kw. (to tyle, co powierzchnia Czech). Wpisano ją w 2016 r., po wielu latach starań, na listę UNESCO. Pustynia znajduje się na wysokości 500-600 m n.p.m. Obecnie dzierży palmę pierwszeństwa, jeśli chodzi o najgorętsze miejsce na Ziemi. To właśnie tutaj jeden z satelitów NASA zanotował temperaturę 70,7 st. C. Jest to także rejon wybitnie suchy - roczna suma opadów wynosi mniej niż 100 mm.
Stanowisko dolmenów w Antequerze, Andaluzja, Hiszpania
Stanowisko dolmenów _ Cueva de Menga _ w prowincji Malagi w Andaluzji to kolejne miejsce, które znalazło się na liście UNESCO. W jaskiniach Cueva de Menga i Cueva de Viera odkryto ślady obecności człowieka z epoki kamiennej, w tym megalityczny grobowiec o wysokości 6 metrów i komorze długości ponad 16 metrów. W pobliżu znajduje się liczące 40 tys. mieszkańców miasto Antequera.
Starożytny perski system doprowadzania wody, Iran
Do zabytków światowego dziedzictwa włączono także kanaty w Iranie. To starożytny perski system doprowadzania wody z gór do miast i pól uprawnych. Jest niezwykle precyzyjny - wykorzystuje siłę grawitacji i odpowiedni stopień nachylenia podziemnych kanałów, którymi na przestrzeni często wielu kilometrów płynie woda bez zamulania koryta. System ten obejmuje stosowane nadal tradycyjne, zrównoważone zarządzanie dystrybucją wody.
Ahwar - ostoja bioróżnorodności i reliktowy krajobraz miast mezopotamskich, Irak
Ahwar to obszar terenów bagiennych w południowym Iraku. Miasta, takie jak Uruk, Ur i Tell Eridu, stoją w miejscu pozostałości sumeryjskich osiedli i miasteczek, które rozwinęły się w południowej Mezopotamii, pomiędzy 4 a 3 tysiącleciem p.n.e. w pobliżu delt rzek Tygrys i Eufrat. Ahwar znany jest również w Iraku jako _ Marshlands _.
Kompleks Jaskinii Gorhama, Gibraltar (Wielka Brytania)
Wewnątrz Jaskini Gorhama znaleziono jedne z pierwszych w Europie szczątków neandertalczyka. Przypuszcza się, że ta odkryta w 1907 r. przez kapitana A. Gorhama grota, stanowiła ostatnie siedlisko tego gatunku na starym kontynencie. Jaskinia ma 18 m głębokości i składa się z rozbudowanego systemu podziemnych korytarzy oraz trzech odrębnych grot. Są to: Vanguard, Hyaena oraz Bennetta.
Nowe obiekty na liście UNESCO
Pozostałe miejsca i obiekty, które zostały objęte opieką UNESCO, to:
- Krajobraz kulturowy sztuki naskalnej Zuojiang Huashan, Chiny;
- Góry Shennongjia w prowincji Hubei, Chiny;
- Zachodni Tienszan (Góry Niebańskie), Kazachstan (wspólnie z Kirgistanem i Uzbekistanem);
- Architektoniczne dzieła Le Corbusier, wybitny wkład w ruch modernistyczny, Argentyna;
- Park Narodowy Kanczendzonga, Indie;
- Uniwersytet Nalanda, Bihar, Indie;
- Stocznia Nelson's Dockyard, Antigua i Barbuda;
- Archipelag Revillagigedo, Meksyk;
- Wyżyna Ennedi, Czad;
- Cypel Mistaken Point, Nowa Fundlandia, Kanada;
- Sztuczne wyspy Nan Madol, Mikronezja;
- Kompleks nowoczesnych budynków Pampulha, Brazylia;
Wojciech Gojke/WP Turystyka