Trwa ładowanie...

Ogień w Biebrzańskim Parku Narodowym. To jeden z największych skarbów polskiej przyrody

Ogień trawi Biebrzański Park Narodowy - największy w naszym kraju obszar chroniony, będący na liście ostatnich dziewiczych lasów Europy. Strażacy robią wszystko, żeby opanować żywioł.

Ogień w Biebrzańskim Parku Narodowym. To jeden z największych skarbów polskiej przyrodyŹródło: PAP, fot: Artur Reszko
dk7ckzm
dk7ckzm

Na terenie BPN, a konkretnie w tzw. basenie środkowym Biebrzańskiego Parku Narodowego, płoną drzewa i łąki bagienne. Strażacy oraz inne służby walczą z ogniem od niedzieli 19 kwietnia. Akcja ratownicza – jak podkreśla Andrzej Bartkowiak, Komendant Główny PSP – jest trudna do opanowania. Bierze w niej udział ok. 200 strażaków.

Państwowa Straż Pożarna przekazała, że ogień rozprzestrzenia się w kierunku zachodnim - Dawidowizny, Wólki Piasecznej i Goniądza. Ze zdjęć satelitarnych wynika, że obszar, który dotychczas strawił ogień, liczy ponad 1,5 tys. ha.

Biebrzański Park Narodowy - dlaczego jest tak cenny?

BPN jest wyjątkowy pod wieloma względami, a to, co najbardziej go wyróżnia i zadziwia badaczy, że w środku Europy do dziś zachował się prawie pierwotny obszar bagienny, nadal praktycznie bezludny. Dzięki temu park może być domem dla różnorodnych gatunków zwierząt; spotkamy tu żubry i łosie, bobry i niezliczone typy ptaków.

Nic dziwnego, że w 2010 r. Dolina i Bagna Biebrzy znalazły się na liście najlepszych miejsc do odwiedzenia w Europie. Ciche, spokojne, czyste i piękne rejony działają turystom na wyobraźnię.

Przez Biebrzański Park Narodowy i jego otulinę prowadzi kilka szlaków rowerowych. Pieszych jest blisko 160 km, w tym 30 km to specjalnie przygotowane ścieżki edukacyjne - z wieżami i pomostami widokowymi, z których można podziwiać osobliwości biebrzańskiej przyrody.

Biebrzański Park Narodowy z perspektywy wody

Wyjątkowo ciekawe jest też podziwianie przyrody z perspektywy wody. Na przyjezdnych czeka tu ponad 220 km tras kajakowych, które można pokonywać stopniowo - podczas spływów krótkich, lub ciągiem podczas takich, które trwają kilka dni. Pływa się tu nie tylko po Biebrzy, ale i kanałami - Augustowskim, Rudzkim czy Woźnawiejskim.

dk7ckzm

Największą atrakcją ostatnich lat są spływy tratwą. Biebrzańskie tratwy to pływające domki, z sypialniami, jadalnią i tarasem widokowym. Wszystko to oczywiście w wersji mikro. Tratwa płynie, a na niej toczy się życie: można łapać słońce, łowić ryby, obserwować przyrodę.

Getty Images
Źródło: Getty Images

Biebrzański Park Narodowy - od 100 lat obszar chroniony

Warto przypomnieć, że ochronę tych terenów zapoczątkowano już w latach międzywojennych, tworząc m.in. rezerwat Czerwone Bagno, który nadal jest unikalny na skalę światową.

dk7ckzm

Źródło: PSP, WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Czarnobyl w ogniu. Pożary wokół elektrowni

dk7ckzm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dk7ckzm