Trwa ładowanie...
d28c25f
ostrzeszów
15-09-2010 12:18

Pałac w Antoninie

Pałac w Antoninie to dzieło niezwykłe, zarówno jeżeli chodzi o jego właściciela, jak i architekta. Zbudowano go w latach 1821–1824 na zlecenie Antoniego księcia Radziwiłła, według projektów znakomitego niemieckiego architekta Karla Friedricha Schinkla.

d28c25f
d28c25f

Pałac w Antoninie to dzieło niezwykłe, zarówno jeżeli chodzi o jego właściciela, jak i architekta. Zbudowano go w latach 1821–1824 na zlecenie Antoniego księcia Radziwiłła, według projektów znakomitego niemieckiego architekta Karla Friedricha Schinkla.

Schinkel – budowniczy zamków i pałaców dla książąt i królów, gmachów wspaniałych i wielkich – wzniósł myśliwski pałacyk z drewna, w konstrukcji szachulcowej. Już samo to jest ewenementem w dorobku tego architekta. Zastanawia też jego dziwna forma – oktogonalny korpus i skrzydła złożone z trzech, nałożonych na siebie sześcianów. Badacze twórczości tego architekta zgodnie umieszczają to dzieło w nurcie architektury awangardowej tego czasu, zaliczając do najważniejszych budowli, jakie powstały w Europie w pierwszej ćwierci XIX stulecia.

Obok pałacyku Schinkel wzniósł w Antoninie jeszcze kilka zabudowań w stylu szwajcarskich szaletów, a po śmierci Radziwiłła, na zlecenie jego żony - Ludwiki von Preussen, także mauzoleum dla zmarłego księcia i jego żony.

Książę, pierwszy namiestnik Wielkiego Księstwa Poznańskiego, był nie tylko wybitnym politykiem, ale też znawcą sztuk. Sam skomponował muzykę do Fausta Goethego, a dekoracje do tej opery zaprojektował nie kto inny, jak Schinkel. Na zaproszenie księcia gościł tu nie tylko wielki książę, Aleksander Mikołajewicz, późniejszy car Aleksander II, ale także Fryderyk Chopin.

d28c25f

Do II wojny światowej Antonin należał do Radziwiłłów, potem był tu ośrodek kolonijny. W latach 1974-1978 pałac odremontowano, urządzając pokoje gościnne oraz salon poświęcony pamięci Chopina. W 1994 roku budynek uległ częściowo spaleniu. Po odremontowaniu nadal jest miejscem spotkań miłośników muzyki Chopina, goszczącym najlepszych wykonawców z całego świata.

Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów

Nocleg

Otoczony parkiem-lasem pałac zaskakuje nas także swoim wnętrzem. Środek centralnego holu, wysokiego na trzy kondygnacje, zajmuje kanelowana kolumna, pełniąca funkcję przewodu kominowego, której boki dekorują trofea myśliwskie. Wokół holu biegną trzy kondygnacje balkonów, z których prowadzą wejścia do pokoi. To dziwna, niepokojąca przestrzeń. Rozbrzmiewająca tu muzyka ma niezwykły wymiar.

Na parterze wokół kolumny gęsto ustawiono stoliki. Na wygodnych krzesłach, miękkich fotelach i kanapach można przesiedzieć tu wiele godzin. Wzrok, o ile nie jest skupiony na wykonawcy koncertu lub spożywanym daniu, ucieka ku górze. Na ścianach korytarzy wyższych kondygnacji wiszą zdjęcia wielkich świata muzyki, którzy tu koncertowali.

d28c25f

To chyba jedyne takie miejsce, gdzie nie wychodząc z pokoju można posłuchać muzyki na żywo, i to w najlepszym wykonaniu. Można uchylić drzwi, położyć się na łóżku i zatopić w płynące z dołu dźwięki. Dlaczego na łóżku, a nie w fotelu? Pokoje w pałacu są niewielkie. Z reguły stoi tu duże łóżko, stolik, dwa krzesła i szafa. Nie wszędzie udało się wcisnąć fotel.

Kolorowe tapety na ścianach, stylizowane meble próbują odtworzyć atmosferę dawnych wnętrz. Z drugiej strony telewizor, telefon to atrybuty nowoczesności, które są w każdym pokoju. Trudno powiedzieć, czy wnętrza pałacyku są dobrą aranżacją. Na pewno ich wygląd nie razi, nie przesłaniają niezwykłości architektury Schinkla. Poza tym każdy zakamarek pałacu wypełnia muzyka, która choć niewidzialna, jest w stanie przesłonić wszystkie drobne mankamenty.

Polecane dania: polędwica ļ la Radziwiłł w sosie winnym, sarnina po litewsku w sosie kurkowym, kaczka pieczona z jabłkami, barszcz antoniński z grzybami.

d28c25f

Okolica

Chlewo – drewniany kościół barokowy z 1651 roku. Grabów nad Prosną – typowe wielkopolskie miasteczko z barokowymi kościołami, XIX-wieczną synagogą i neobarokowym dworem. Ołobok – miejsce, gdzie znaleziono skarb z monetami z czasów Bolesława Chrobrego. Barokowy kościół pocysterski z ok. 1780-1788.

Ostrzeszów – tereny wokół miasta znakomicie nadają się na piesze wycieczki. Ze względu na urozmaiconą rzeźbę terenu w okolicach rozgrywane są biegi przełajowe. Z zabytkowych budowli na pewno warto zwiedzić barokowy zespół pobernardyński z kościołem św. Michała Archanioła.

Park krajobrazowy Dolina Baryczy – jest to największy park krajobrazowy w Polsce, obejmujący swym obszarem liczne kompleksy leśne oraz jeziora. Na terenie parku można obserwować rzadkie gatunki ptaków, jak np. czapla purpurowa i bocian czarny. Rezerwat Jodły Ostrzeszowskie – niewielki rezerwat chroni ponad 130-letnie okazy jodły pospolitej. Sośnie – pałacyk myśliwski konstrukcji szachulcowej z 1852 roku.

d28c25f

Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów

Dom Pracy Twórczej w Antoninie
ul. Pałacowa 1,
63-421 Przygodzice
(62) 734 83 00, 734 81 69
(62) 734 83 01
palacantonin@02.pl+'?' )

Dojazd samochodem

Wyjazd z Ostrowa Wielkopolskiego drogą krajową nr 25 (Wrocław) i 11 (Kępno). Po ok. 16 km dojeżdża się do Antonina – na początku miejscowości skręt w prawo. Jest tablica pałacu.

Dojazd pociągiem

Pociągiem do Ostrowa Wielkopolskiego, stamtąd autobusem. Antonin leży na trasie autobusów kursujących pomiędzy Poznaniem a Katowicami.

Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: Wypoczynek w dworkach i pałacach
Autor: Robert Pasieczny

d28c25f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28c25f