Trwa ładowanie...
d4iovvb
izrael
10-10-2006 13:29

Papież Jan Paweł II w Ziemi Świętej ...

Dnia 21 marca 2000 r. Ojciec Święty Jan Paweł II przybył na Ziemię Świętą z sześciodniową pielgrzymką, która wiodła przez Jerozolimę, Betlejem, Nazaret i inne miejscowości w Galilei związane z narodzinami chrześcijaństwa dwa tysiące lat temu. Dla Papieża stało się to spełnieniem dawnego i często wyrażanego pragnienia.

d4iovvb
d4iovvb
(fot. TTG)
Źródło: (fot. TTG)

Dnia 21 marca 2000 r. Ojciec Święty Jan Paweł II przybył na Ziemię Świętą z sześciodniową pielgrzymką, która wiodła przez Jerozolimę, Betlejem, Nazaret i inne miejscowości w Galilei związane z narodzinami chrześcijaństwa dwa tysiące lat temu. Dla Papieża stało się to spełnieniem dawnego i często wyrażanego pragnienia. * *Zobacz galerię: Odkryj Izrael

Papież Jan Paweł II, bardziej niż jakikolwiek inny papież w historii, podjął cały szereg śmiałych kroków zanim dotarł do wybrzeża Ziemi Świętej, szlakiem wytyczonym przed nim przez Papieża Jana XXIII. Była to droga prowadząca do historycznego pojednania z narodem żydowskim. Poczynając od 20 kwietnia 1984, kiedy Papież Jan Paweł II, jako Głowa Państwa Watykańskiego, uznał istnienie państwowości żydowskiej w Państwie Izrael, zaobserwowano coraz większe zbliżenie Rzymu i Jerozolimy. Papież przybył do Ziemi Świętej z imieniem Jezusa oraz Ojca Abrahama na ustach. Dowodem tego było słynne już oświadczenie wygłoszone podczas historycznej wizyty w Synagodze w Rzymie w dniu 13 kwietnia 1986 r.

\"Z Judaizmem mamy relacje, jakich nie mamy z żadną inną religią. Jesteście naszymi ukochanymi braćmi: w pewnym sensie można naprawdę powiedzieć, iż jesteście naszymi starszymi braćmi\". Przywołując ponownie imię naszego wspólnego przodka Papież Jan Paweł II, pisząc do organizacji żydowskich RP w pięćdziesiątą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim, wystosował prosty, lecz jakże wymowny apel: \"Jaki Chrześcijanie i Żydzi, idący za przykładem wiary Abrahama, jesteśmy powołani być błogosławieństwem dla świata. Jest to nasze wspólne zadanie. Dlatego też konieczne jest dla nas Chrześcijan i Żydów być wzajemnym błogosławieństwem\".

d4iovvb

Po przybyciu do Izraela dnia 21 marca 2000 r. papież został powitany na lotnisku międzynarodowym imienia Ben Guriona przez Prezydenta Izraela Ezera Weizmana, Premiera Ehuda Baraka, Arcybiskupa Akry Boutros Mouallema i innych dygnitarzy Kościoła i Państwa. Na powitanie Papież powiedział:
“W tym roku dwutysięcznej rocznicy Narodzin Jezusa Chrystusa moim osobistym wielkim pragnieniem jest przybyć tu i modlić się w najważniejszych miejscach czasów starożytnych, gdzie widziano Boską interwencję i cuda, które uczynił\".
\"Moja wizyta jest zarówno pielgrzymką osobistą, jak i duchową podróżą Biskupa Rzymu do źródeł naszej wiary w Boga, Abrahama, Izaaka i Jakuba. Jest to część większej pielgrzymki, modlitwy i dziękczynienia, która wpierw przywiodła mnie na Synaj, na Górę Przymierza... Obecnie przypadł mi zaszczyt zwiedzenia niektórych miejsc ściślej związanych z Życiem, Śmiercią i Zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa. Na każdym kroku jestem wzruszony żywą świadomością Boga, który szedł przed nami i prowadził nas; który chce, abyśmy go uczcili w duchu i prawdzie, uznali co nas różni, ale również uznali w każdej istocie ludzkiej obraz i podobieństwo do jedynego Stwórcy nieba i ziemi\".

Dwa dni później, przemawiając w Sali Pamięci, w miejscu upamiętnienia Holokaustu - Yad Vashem, w Jerozolimie, powtórzył ten temat swojej pielgrzymki: \"Dlatego też moja podróż do źródeł historii naszej religii jest w duchu pokornej wdzięczności i nadziei. Jest to hołd trzem tradycjom religijnym, które współżyją na tej Ziemi\".
W Grocie Zwiastowania, w Nazarecie, mieście, w którym Jezus spędził swoje dzieciństwo, papież oznajmił: \"Tęskniłem do powrotu do miasta Jezusa, aby poczuć raz jeszcze, w kontakcie z tym miejscem, obecność Kobiety, o której św. Augustyn pisał - . Tu jest bardzo łatwo zrozumieć dlaczego wszystkie pokolenia nazywają Marię błogosławioną\".

Papież przybył też do Ściany Płaczu, zewnętrznej ściany Drugiej Świątyni Żydowskiej zniszczonej przez Rzymian w 68 roku n.e. Tam., zgodnie ze starożytną tradycją żydowską włożył pismo w szczelinę ściany. Napisał w nim: \"Boże naszych Ojców, wybrałeś Abrahama i jego potomków, aby Imię Twoje zwiastowali narodom; jesteśmy głęboko zasmuceni zachowaniem się tych, którzy w różnych okresach historii sprawiali cierpienia tym Twoim dzieciom i, prosząc o przebaczenie, pragniemy zaangażować się w prawdziwe braterstwo z narodem przymierza\".

d4iovvb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4iovvb