Płock - była stolica Polski
Płock to jedno z najstarszych miast Mazowsza. Jako centrum państwa Miecława, potem gród kasztelański, a od 1075 roku siedziba biskupstwa za panowania Władysława I Hermana i Bolesława III Krzywoustego pełnił funkcję faktycznej stolicy całego Królestwa Polskiego. Dowodem na wyjątkową pozycję Płocka w dziejach Polski są zabytki Wzgórza Tumskiego wznoszącego się dumnie nad wodami szerokiej w tym miejscu Wisły.
Płock, położony na Pojezierzu Dobrzyńskim i w Kotlinie Płockiej, nad Wisłą w województwie mazowieckim, to jedno z najstarszych miast Mazowsza. Jako centrum państwa Miecława, potem gród kasztelański, a od 1075 roku siedziba biskupstwa za panowania Władysława I Hermana i Bolesława III Krzywoustego pełnił funkcję faktycznej stolicy całego Królestwa Polskiego. Dowodem na wyjątkową pozycję Płocka w dziejach Polski są zabytki Wzgórza Tumskiego wznoszącego się dumnie nad wodami szerokiej w tym miejscu Wisły. Poznajcie bliżej to miasto!
pw/if
Płock - niedoceniana polska perełka
Strażnikiem historii miasta jest dwuwieżowa XII-wieczna katedra Wniebowzięcia NMP i św. Zygmunta z grobami kilku władców Polski, kilkunastu książąt oraz kopią słynnych Drzwi Płockich. Cennym zabytkiem jest Opactwo Pobenedyktyńskie z Muzeum Diecezjalnym. Spacer wzdłuż skarpy wiślanej w stronę częściowo zawalonego w XVI wieku zamku oraz rynku i uliczkach Starego Miasta odkrywa bogactwo i urodę dzisiejszego Płocka.
Płock - niedoceniana polska perełka
Koniecznie trzeba zobaczyć tutejsze Muzeum Mazowieckie z największymi w Polsce zbiorami secesji. Warte wizyty jest również Muzeum Żydów Mazowieckich utworzone dzięki pierwszej w kraju społecznej inicjatywie odrestaurowania synagogi, a także Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego - najstarsza polska szkoła i jedna z najstarszych w Europie, istniejąca nieprzerwanie od 1180 roku.
Płock - niedoceniana polska perełka
Płock może się poszczycić niebagatelnymi tradycjami piwowarskimi. Pierwsze wzmianki o warzeniu tutaj piwa pochodzą z XIII wieku. W XV i XVI stuleciu zajmowali się tym liczni mieszczanie, a także na większą skalę - karczmy szlacheckie oraz zakonne. Piwo nie należało jednak do najlepszych. Kiedy w 1528 roku król Zygmunt I zezwolił na sprowadzanie zamiejscowego piwa wyłącznie do miejskiej piwnicy, w Płocku wybuchły zamieszki. Mieszczanie buntowali się przeciwko takim ograniczeniom - też chcieli pić lepsze piwo i na nim zarabiać. Taki stan trwał przez wiele lat, prawne zakazy jednak omijano i pijano w Płocku piwa dobrzyńskie, piątkowskie i gdańskie. W XIX wieku wzrosła rola browaru założonego przez niemiecką rodzinę Szeferów w podpłockim wówczas Maszewie. Obecnie płockie piwo można wypić w dwóch założonych browarach restauracyjnych.
Płock - niedoceniana polska perełka
Dla młodego pokolenia Płock słynie przede wszystkim z największego polskiego festiwalu muzyki elektronicznej Audioriver. Odbywa się co roku pod koniec lipca na nadwiślańskiej plaży. Pierwsza impreza miała miejsce w 2009 roku. Audioriver 2010 zajął drugie miejsce na liście najlepszych festiwali sierpnia na świecie. W tym roku odbędzie się w dniach 25-27 lipca.
Płock - niedoceniana polska perełka
Historię i zabytki jednego z najstarszych miast w Polsce możemy teraz poznać dzięki filmowi dokumentalnemu autorstwa dziennikarza i reżysera Rafała Geremeka. Ma on zachęcić turystów z kraju i zagranicy do odwiedzania miasta. Przypomina także postaci tworzące historię Płocka, m.in. Tadeusza Mazowieckiego i Władysława Broniewskiego. "Mało kto wie, że Płock był faktyczną stolicą Polski. Mało kto zna historię 'Płockich Orląt' i obrony miasta przed armią bolszewicką w 1920 roku i mało kto wie o protestach robotniczych w Płocku z 1976 roku. Dlatego pomyślałem, że dobrze byłoby, gdyby taki dokument o tym mieście powstał" - tłumaczył Geremek. O zabytkach Płocka i historii tego miasta opowiada w filmie m.in. historyk i mediewista prof. Henryk Samsonowicz.
pw/if