Polska - tego zazdrości nam cały świat
Polska jest pięknym krajem i wystarczy troszkę poszukać, aby znaleźć na jej terenie wiele wyjątkowych zakątków. Dzisiaj przybliżamy Wam atrakcje, których rozmiary dają nam złoty medal na europejskim, a nawet światowym podium. Poznajcie kilka najciekawszych polskich rekordowych miejsc.
Polska jest pięknym krajem i wystarczy troszkę poszukać, aby znaleźć na jej terenie wiele wyjątkowych zakątków. Dzisiaj przybliżamy Wam atrakcje, których rozmiary dają nam złoty medal na europejskim, a nawet światowym podium. Poznajcie kilka najciekawszych polskich rekordowych miejsc.
Liczące 511,5 metra długości molo w Sopocie to najdłuższa tego typu drewniana konstrukcja w Europie. Jego początki sięgają roku 1827, a obecny wygląd zyskało w 1928 roku. W sezonie letnim to miejsce spacerów, imprez okolicznościowych i festynów, a jednocześnie przystań turystycznej żeglugi pasażerskiej i taksówek wodnych. Odbywają się tu także liczne zawody sportowe, takie jak: Mistrzostwa Świata w Żeglarstwie, Puchar Bałtyku w Windsurfingu czy Triathlon Sopocki.
udm/at
Największy zamek świata, Malbork
Gotycki zamek w Malborku, wzniesiony przez Krzyżaków w latach 1274-1457, jest jedną z największych twierdz średniowiecznej Europy i zarazem największym w pełni zachowanym zamkiem na świecie. Powierzchnia jaką zajmują wszystkie zamkowe zabudowania i dziedzińce wynosi ponad 143 tys. m.kw. W latach 1309-1457 obiekt był siedzibą mistrzów Zakonu Krzyżackiego i stolicą Państwa Krzyżackiego. Później, aż do roku 1772 z tego miejsca panowali wojewodowie malborscy. W 1961 roku powstało tu Muzeum Zamkowe, a w grudniu 1997 roku twierdza została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Największy na świecie pomnik Jana Pawła II, Częstochowa
Na Złotej Górze w częstochowskim *Parku Miniatur Sakralnych *13 kwietnia br. stanął największy na świecie pomnik papieża Polaka - mierzy 14 m. Prace związane z budową pomnika rozpoczęły się w listopadzie ub. roku. Najpierw powstał szkic, a następnie model postaci papieża w skali 1:10. Figura przedstawia stojącego Jana Pawła II z rozłożonymi i uniesionymi ku górze rękoma. Kolejnym etapem było wykonanie stalowej konstrukcji nośnej, na którą nakładany był laminat. By umożliwić transport tak dużego obiektu figurę podzielono na siedem elementów. Waga pomnika to ok. 7 ton.
Największy ceglany kościół świata, Gdańsk
Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, powszechnie znany jako Mariacki, jest głównym kościołem Gdańska i wybitnym dziełem gotyckiej architektury ceglanej. Trójnawowa bazylika jest największym ceglanym kościołem, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie! Jego powierzchnia to 5000 m kw., długość wynosi 105 metrów, a wieża mierzy 82 metry. Wewnątrz mieści się na raz 25 tys. osób. Najcenniejszy element wyposażenia, tryptyk *Sąd Ostateczny Hansa Memlinga *(1467-73) jest obecnie przechowywany w Muzeum Narodowym w Gdańsku (w kościele znajduje się jego kopia).
Najdłuższy rynek Europy, Pułtusk
Pułtusk *to miasteczko na skraju *Puszczy Białej nad Narwią, którego historia sięga aż IX-X wieku! Ta niewielka miejscowość może poszczycić się najdłuższym rynkiem w całej Europie, którego długości wynosi 380 metrów. Jego oś wyznacza gotycko-renesansowa wieża ratuszowa z XVI wieku, w której znajduje się obecnie Muzeum Regionalne. Najważniejsze atrakcje miasta, takie jak np.: gotycka Bazylika kolegiacka Zwiastowania NMP z XV wieku czy Kaplica św. Marii Magdaleny znajdują się właśnie na rynku. To idealne miejsce na spacery w ciepłe letnie wieczory!
Najdłuższy falochron w Europie, Świnoujście
Świnoujście słynie z piękna najszerszej bałtyckiej plaży, ozdobnej architektury dzielnicy uzdrowiskowej i wspaniałych parków.Znajduje się tu także jeden z najciekawszych zespołów fortecznych z malowniczymi portami: handlowym, rybackim i pasażersko-samochodowym, do którego zawija wiele statków wycieczkowych. Wschodni łuk falochronu w Świnoujściu ma aż 1,4 km długości i tym samym jest najdłuższą tego typu konstrukcją w Europie.
Największy pomnik Chrystusa w Europie, Świebodzin
Pomysłodawcą i budowniczym figury jest ks. prałat Sylwester Zawadzki, były proboszcz, a obecnie rezydent parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie. Figura Jezusa Chrystusa w Świebodzinie liczy 33 metry wysokości (33 lat życia Jezusa), kolejne 3 metry (lata nauczania Chrystusa) mierzy pozłacana korona. Postać Chrystusa z rozłożonymi ramionami skierowana jest w kierunku Świebodzina, widać ją doskonale z samochodu, jadąc obwodnicą miasta (DK-3). Słynny już pomnik wciąż wzbudza wiele emocji wśród Polaków.
Najstarszy czynny zakład górniczy w Europie, Wieliczka
Do niezwykłych, ale i rekordowych miejsc w naszym kraju należy także Wieliczka. To jedyny obiekt górniczy na świecie, czynny bez przerwy od średniowiecza do czasów obecnych. Jej oryginalne wyrobiska o łącznej długości około 300 km usytuowano na 9 poziomach, sięgających głębokości 327 m ilustrują wszystkie etapy rozwoju techniki górniczej w poszczególnych epokach historycznych.Ten najstarszy zakład górniczy w Europie znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i jest odwiedzany przez tysiące turystów z całego świata.
udm/at