Praga - wymarzone miasto na weekend
Skuszeni wspaniałymi widokami i atrakcjami chętnie podróżujemy do Hiszpanii, Francji, Włoch, nawet na Antypody, podczas gdy jedno z najpiękniejszych miast świata znajduje się dosłownie na wyciągnięcie ręki. Mowa o Pradze, mieście, które jest wręcz idealnym miejscem na weekendowy wypad. Na dodatek możemy tam pojechać już za 1 zł! Poznajcie bliżej to niezwykłe miasto tuż za naszą południową granicą.
Skuszeni wspaniałymi widokami i atrakcjami chętnie podróżujemy do Hiszpanii, Francji, Włoch, nawet na Antypody, podczas gdy jedno z najpiękniejszych miast świata znajduje się dosłownie na wyciągnięcie ręki. Mowa o Pradze, mieście, które jest wręcz idealnym miejscem na weekendowy wypad. Na dodatek możemy tam pojechać już za 1 zł! Poznajcie bliżej to niezwykłe miasto tuż za naszą południową granicą.
Zlatá Praha - Złota Praga - albo inaczej Miasto Stu Wież, Serce Europy, Matka Miast, Miasto Karola IV. W ciągu wieków wielu władców pozostawiło w Pradze ślady swego panowania. Borzywoj I (869-894) założył praski zamek. Książę Wacław (921-935) zbudował kościół (pierwotnie rotundę) św. Wita na Hradczanach. Wratysław II około 1070 roku założył kapitułę na Wyszehradzie, Sobiesław I postawił w latach 1125-1140 na praskim wzgórzu pałac romański, Wacław I (1205-1253) założył Stare Miasto, Przemysł Otokar II (1230-1278) Małą Stranę, a Jan Luksemburski około 1296 roku nadał dzisiejszy kształt Hradczanom.
Tekst: Ireneusz J. Wojciechowski
Praga, Czechy
Najwięcej jednak zawdzięcza Praga *królowi czeskiemu i rzymskiemu, cesarzowi Karolowi IV (1316-1378), wielkiemu mecenasowi sztuki i erudycie, który ozdobił miasto monumentalnymi budowlami, wzbudzającymi do dziś podziw potomnych. Jedną z piękniejszych budowli, którą cesarz kazał zbudować w *Pradze to kamienny most na Wełtawie o długości 520 metrów, nazywany dziś Mostem Karola. Niesamowita konstrukcja z gotyckimi bramami wjazdowymi - Staromestską i Malostranską - to przedmiot niemal osobistej dumy każdego Czecha. Podziwiają i fotografują go wszyscy. Jest najbardziej popularnym traktem spacerowym, roztaczają się z niego wspaniałe widoki na miasto.
Praga, Czechy
Koniecznie trzeba wybrać się do dzielnicy Mała Strana, należącej bez wątpienia do najładniejszych w Pradze. Najmniej tu śladów nowszej historii, gdyż od XVIII wieku nie powstawały nowe budynki. Wędrując między kramami ulicą Mostecką, trudno nie przystanąć przy kataryniarzach wygrywających fragmenty utworów Mozarta. To właśnie w pobliskim kościele św. Mikołaja grał na organach w 1787 roku Wolfgang Amadeusz. Kościół stoi przy placu Malostranskim (Malostranske namesti) i jest pełną przepychu barokową perełką - warto tu wejść, mimo że wstęp płatny.
Praga, Czechy
Wizyta w Pradze nie może obejść się bez wspięcia się na Hradczany, kolebki Pragi. Nad całym zespołem pałacowo-katedralnym dominuje Katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha, najwspanialszy i najbardziej znany zabytek architektury sakralnej w Pradze. Budowę katedry, która swój dzisiejszy kształt uzyskała dopiero w latach 1873-1929, rozpoczął cesarz Karol IV w 1344 roku. Historię i tajemnice świątyni najlepiej poznawać samemu. Można wtedy w spokoju zadumać się nad elementami wnętrza, przyjrzeć się witrażom. Te najciekawsze umieszczone są w części neogotyckiej. Autorem najcenniejszego jest Alfons Mucha, twórca czeskiej secesji. Jego "Przybycie Cyryla i Metodego na Wielkie Morawy" z 1931 roku stanowi przykład tego, że katedrę budowały i wzbogacały całe pokolenia. Drugi kościół w kompleksie zamkowym to bazylika św. Jerzego. Czerwona, barokowa fasada kryje w sobie śliczne romańskie wnętrza.
Praga, Czechy
Tuż obok kościoła św. Jerzego biegnie Złota Uliczka, ważny cel wszystkich turystów. Należy mieć oczywiście dobry aparat fotograficzny. Zdjęć robi się tu bowiem wiele i sprawia to wszystkim autentyczną przyjemność. Złota Uliczka stanowi niewątpliwie największą atrakcję hradczańskiego wzgórza. Czterysta lat temu zakątek ten zamieszkiwali magowie, wróżbici i szarlatani, którymi otaczał się panujący pod koniec XVI wieku cesarz Rudolf II Habsburg. To właśnie dla niego eliksiry życia i wiecznej młodości wynajdywali alchemicy w miniaturowych domkach przy Złotej Uliczce. Prym wśród nich wiódł kabalista, astronom i astrolog - rabin Löw ben Becelel, który zasłynął stworzeniem Golema - postaci ludzkiej ulepionej z gliny i mułu. Rabin tchnął w nią życie, kładąc na jej czole kartkę z mistycznym imieniem Boga. Misją Golema miała być obrona przed prześladowaniami licznej w ówczesnej Pradze społeczności żydowskiej. Obecnie kilkanaście niskich kolorowych kamieniczek zajmują sklepy i galerie, ale warto pamiętać, że
pod numerem 22 mieszkał w latach 1916-1917 Franz Kafka, a w roku 1929 poeta i noblista Jarosław Seifert.
Praga, Czechy
Uliczkę zamyka Daliborka, czyli piękna wieża zamkowa, skąd podziwiać można panoramę całej Pragi z Wełtawą na pierwszym planie. W tej wieży właśnie uwięziony został, a następnie w 1498 roku stracony, czeski rycerz Dalibor z Kozojed.
Praga, Czechy
Każdy, kto wybiera się do Pragi, musi odwiedzić Václavské náměsti, czyli Plac Wacława. To samo centrum miasta. Jak skrzyżowanie Marszałkowskiej z Alejami Jerozolimskimi dla Warszawy, jak Place de l'Etoile dla Paryża czy jak Piazza Venezia dla Rzymu. Placu Wacława nie da się bowiem ominąć, a tym bardziej przeoczyć. Wszystkie drogi prażan i turystów nieodmiennie tu się krzyżują. Swe powstanie zawdzięcza Karolowi IV, który w 1348 roku postanowił zbudować Nowe Miasto praskie. W tym celu wyznaczono na miejscu zasypanej starej fosy długi, łagodnie spływający w dół plac jako łącznik Nowego ze Starym Miastem. Dziś możemy tu podziwiać, m.in. najwspanialszy rynek w historycznej Pradze - Staroměstské náměsti wraz ze słynnym Ratuszem Staromiejskim i jego znanym na całym świecie Orlojem oraz górujący nad rynkiem kościół Najświętszej Marii Panny pod Tynem. Spacerując wąskimi uliczkami i zaułkami natkniemy się na galerie i muzea, zabytkowe sklepiki, winiarnie i puby. Szukając dobrego piwa, należy sprawdzić,
czy pub jest pełen ludzi. Jeśli tak, to niezawodny znak, że piwo tam sprzedawane jest wyśmienite.
Praga, Czechy
Od listopada zeszłego roku do *Pragi *możemy dojechać bezpośrednio autobusem z 6 polskich miast: Warszawy, Łodzi, Gdańska, Bydgoszczy, Poznania i Wrocławia. W promocji bilety można kupić już za 1 zł. Ceny regularne zaczynają się od niecałych 50 złotych w jedną stronę (w zależności od miasta, z którego wyjeżdżamy).
Tekst: Ireneusz J. Wojciechowski