Rajeckie Cieplice - antyczne klimaty u południowych sąsiadów
Rajeckie Cieplice to miasto w północnej części Słowacji, które cieszy się dużą popularnością ze względu na swoje bogate w minerały wody termalne. Turyści odwiedzający to słowackie uzdrowisko mogą poczuć się tam jak… greccy bogowie.
Uzdrowisko Rajeckie Cieplice ma bardzo bogatą historię, sięgającą XIV wieku. Już wtedy to miejsce znane było z wód posiadających właściwości lecznicze. Na początku XVII wieku na tamtejszych terenach funkcjonowało państwo, do którego należały źródła termalne oraz cała rozległa okolica i pierwsze zabudowania, z których rozwinęło się dzisiejsze uzdrowisko Rajecke Cieplice. Między pierwszymi budynkami powstał dom zdrojowy i gospoda dla zamożnych gości. Do dyspozycji były trzy baseny kąpielowe, a kąpiele leczyły paraliż, dnę moczanową, opuchlizny i rozliczne choroby skóry. Do kompleksowego rozwoju uzdrowiska doszło w XIX wieku, kiedy to miasteczko stało się ulubionym letniskiem szlachty, wysokiej arystokracji i bogatej burżuazji. Ale największy rozwój tego miejsca nastąpił po II wojnie światowej.
Wypoczynek i leczenie
W 1959 roku Rajecke Cieplice uzyskały status miasta uzdrowiskowego, który między innymi wyznaczył teren uzdrowiska i zagwarantował ochronę źródeł leczniczych. Tamtejsza woda, która osiąga 38 stopni Celsjusza zawiera wodorowęglany oraz dużo wapnia i dzięki tym składnikom działa leczniczo na schorzenia układu ruchu i na układ nerwowy. Dom Zdrojowy Aphrodite jest magnesem dla krajowych i zagranicznych gości. Jego wnętrze jest wykończone w stylu antycznym, co nadaje mu niezwykłą atmosferę dobrego nastroju i luksusu. Podobna atmosfera panuje także na zewnątrz, gdzie kuracjusze i wczasowicze odpoczywają w pięciu basenach, usytuowanych pośród antycznych monumentów i posągów.
Zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne baseny wypełnione są wodą termalną. Wyjątkowa atmosfera panuje po zmroku, kiedy nad wodą zapalają się światła. Patrząc na oświetlone monumenty i posągi możemy w zupełności poczuć się jak w antycznym świecie. Warto dodać, że ośrodek ten przystosowany jest także dla osób potrzebujących leczenia szpitalnego. W Domu Zdrojowym dyżurują lekarze, a kuracjusze mają zapewnioną szeroką gamę zabiegów leczniczych i kosmetycznych. Co ciekawe, w Domu Zdrojowym w Rajeckich Cieplicach można spotkać pracujących rodaków, m.in. studentki kosmetologii z Kielc, które przyjeżdżają na praktyki.
Podglądanie ryb w jeziorze
Dla osób lubiących aktywny wypoczynek, Rajeckie Cieplice posiadają szlaki rowerowe oraz dwa piękne parki - jeden w stylu francuskim, a drugi w stylu angielskim. Na terenie jednego z parków usytuowany jest zbiornik wodny, po którym w sezonie letnim turyści pływają łódkami. Na pomoście znajduje się mała, klimatyczna restauracja, w której na dolnym poziomie można przez szybę oglądać ryby pływające w jeziorze. Nic więc dziwnego, że menu tego lokalu też wypełnione jest rybami.
Będąc w Rajeckich Cieplicach pamiętajmy, by wybrać się do miejscowości Cziczmany, w której zachowała się oryginalna, wiekowa zabudowa (to zaledwie 30 km od Rajeckich Cieplic). Drewniane domy są pomalowane białą farbą w geometryczne wzory, z których każdy ma jakieś znaczenie. Tamtejsi mieszkańcy pielęgnują panujący w miejscowości zwyczaj od ponad 200 lat. W drodze powrotnej koniecznie musimy zatrzymać się jeszcze w Rajeckiej Leśnej. Tam znajduje się „Słowackie Betlejem”. Dzieło ukazuje Słowację w miniaturze – sceny z życia Słowaków wystrugane w drewnie przez Jozefa Pekara , któremu zajęło to aż piętnaście lat. Ta ruchoma szopka, działająca od 1995 roku robi ogromne wrażenie, dlatego turyści chętnie odwiedzają to miejsce.
_ MediaNet-TV Production / Beata Wieczorek , WL _