Shard - najwyższy budynek w całej Unii Europejskiej
Londyn może się poszczycić wieloma cudami architektury - London Eye, Millennium Bridge czy 30 St Mary Axe, potocznie nazywany "Gherkin" (ang. korniszon) to tylko niektóre z nich. W lipcu 2012 roku dołączył do nich kolejny - The Shard, najwyższy budynek w Unii Europejskiej. 95-piętrowy wieżowiec o wysokości prawie 310 metrów, znajdujący się we wschodnim Londynie nad Tamizą w pobliżu Tower Bridge, został właśnie otwarty dla zwiedzających. Autorem konstrukcji jest włoski architekt Renzo Piano, który m.in był współautorem paryskiego Centrum Pompidou. Czy Shard podbije serca turystów i będzie atrakcją numer jeden największej metropolii Europy?
Londyn *może się poszczycić wieloma cudami architektury – London Eye**, **Millennium Bridge czy *30 St Mary Axe, potocznie nazywany "Gherkin" (ang. korniszon) to tylko niektóre z nich. W lipcu 2012 roku dołączył do nich kolejny - The Shard, najwyższy budynek w Unii Europejskiej. 95-piętrowy wieżowiec o wysokości prawie 310 metrów, znajdujący się we wschodnim Londynie nad Tamizą *w pobliżu *Tower Bridge, został właśnie otwarty dla
zwiedzających. Twórcą konstrukcji jest włoski architekt Renzo Piano, który m.in był współautorem paryskiego Centrum Pompidou. Czy Shard podbije serca turystów i będzie atrakcją numer jeden największej metropolii Europy?
pw/if
Londyn z nowej perspektywy
Jego nazwa oznacza dosłownie odłamek, odprysk. "Symbol żywotności nowego, rozrastającego się Londynu" czy "pionowe małe miasto na 8 tysięcy mieszkańców" - tak pisze o wieżowcu agencja AFP. Zauważa, że pierwsze bilety rozeszły się długo przed otwarciem. Według szacunków Shard ma odwiedzać milion osób rocznie.
Londyn z nowej perspektywy
Składająca się z 11 tys. szklanych paneli fasada budynku liczy 56 tys. metrów kwadratowych, co odpowiada wielkości ośmiu stadionów piłkarskich. Szklane panele zachodzą na siebie u szczytu, ale nie tworzą wspólnego wierzchołka. Shard ma 44 windy, osiem ciągów ruchomych schodów i 306 ciągów schodów.
Londyn z nowej perspektywy
Jego projekt od samego początku budził wiele kontrowersji. Burmistrz miasta Boris Johnson nazwał go "imponującym osiągnięciem inżynieryjnym", ale krytycy określili Shard jako "przypadkowy kawałek szkła kaleczący panoramę Londynu".
Londyn z nowej perspektywy
Wzniesienie wieżowca było planowane przez 13 lat. Na przeszkodzie realizacji planów budowy stanął krach finansowy z lat 2008-2009, który skłonił niektóre banki do wycofania się z projektu. Finalnie Shard uratował inwestor z Kataru. Mimo fali krytyki budynek doskonale wpisuje się w tę część miasta. Dzięki niemu można podziwiać stolicę Wielkiej Brytanii z nowej, zapierającej dech w piersiach perspektywy. Londyn widoczny z wysokości 250 metrów nad ziemią robi naprawdę piorunujące wrażenie!
pap/pw/if/