MiastaShard - najwyższy budynek w całej Unii Europejskiej

Shard - najwyższy budynek w całej Unii Europejskiej

Shard - najwyższy budynek w całej Unii Europejskiej

Londyn może się poszczycić wieloma cudami architektury - London Eye, Millennium Bridge czy 30 St Mary Axe, potocznie nazywany "Gherkin" (ang. korniszon) to tylko niektóre z nich. W lipcu 2012 roku dołączył do nich kolejny - The Shard, najwyższy budynek w Unii Europejskiej. 95-piętrowy wieżowiec o wysokości prawie 310 metrów, znajdujący się we wschodnim Londynie nad Tamizą w pobliżu Tower Bridge, został właśnie otwarty dla zwiedzających. Autorem konstrukcji jest włoski architekt Renzo Piano, który m.in był współautorem paryskiego Centrum Pompidou. Czy Shard podbije serca turystów i będzie atrakcją numer jeden największej metropolii Europy?

Londyn *może się poszczycić wieloma cudami architektury – London Eye**, **Millennium Bridge czy *30 St Mary Axe, potocznie nazywany "Gherkin" (ang. korniszon) to tylko niektóre z nich. W lipcu 2012 roku dołączył do nich kolejny - The Shard, najwyższy budynek w Unii Europejskiej. 95-piętrowy wieżowiec o wysokości prawie 310 metrów, znajdujący się we wschodnim Londynie nad Tamizą *w pobliżu *Tower Bridge, został właśnie otwarty dla
zwiedzających. Twórcą konstrukcji jest włoski architekt Renzo Piano, który m.in był współautorem paryskiego Centrum Pompidou. Czy Shard podbije serca turystów i będzie atrakcją numer jeden największej metropolii Europy?

pw/if

1 / 4

Londyn z nowej perspektywy

Obraz
© Licencja CC Flickr.com by masochismtango http://www.flickr.com/photos/masochismtango/7769715034/sizes/l/in/photostream/

Jego nazwa oznacza dosłownie odłamek, odprysk. "Symbol żywotności nowego, rozrastającego się Londynu" czy "pionowe małe miasto na 8 tysięcy mieszkańców" - tak pisze o wieżowcu agencja AFP. Zauważa, że pierwsze bilety rozeszły się długo przed otwarciem. Według szacunków Shard ma odwiedzać milion osób rocznie.

2 / 4

Londyn z nowej perspektywy

Obraz
© Licencja CC Flickr.com by Ďuncan http://www.flickr.com/photos/duncanh1/7436699172/sizes/h/in/photostream/

Składająca się z 11 tys. szklanych paneli fasada budynku liczy 56 tys. metrów kwadratowych, co odpowiada wielkości ośmiu stadionów piłkarskich. Szklane panele zachodzą na siebie u szczytu, ale nie tworzą wspólnego wierzchołka. Shard ma 44 windy, osiem ciągów ruchomych schodów i 306 ciągów schodów.

3 / 4

Londyn z nowej perspektywy

Obraz
© PAP/PA fot.Anthony Devlin

Jego projekt od samego początku budził wiele kontrowersji. Burmistrz miasta Boris Johnson nazwał go "imponującym osiągnięciem inżynieryjnym", ale krytycy określili Shard jako "przypadkowy kawałek szkła kaleczący panoramę Londynu".

4 / 4

Londyn z nowej perspektywy

Obraz
© Licencja CC Flickr.com by garryknight http://www.flickr.com/photos/garryknight/6302579588/

Wzniesienie wieżowca było planowane przez 13 lat. Na przeszkodzie realizacji planów budowy stanął krach finansowy z lat 2008-2009, który skłonił niektóre banki do wycofania się z projektu. Finalnie Shard uratował inwestor z Kataru. Mimo fali krytyki budynek doskonale wpisuje się w tę część miasta. Dzięki niemu można podziwiać stolicę Wielkiej Brytanii z nowej, zapierającej dech w piersiach perspektywy. Londyn widoczny z wysokości 250 metrów nad ziemią robi naprawdę piorunujące wrażenie!

pap/pw/if/

wielka brytanialondynmiasta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)